Z Jedlové do Jiřetína za krásnými výhledy

Tipy na výlet, Děčínsko a Lužické hory
Kam a jak jedeme?

Ze stanice Jedlová přes hrad Tolštejn a Jedlovou horu do Jiřetína

Za čím jedeme?

Vlak nás doveze do stanice Jedlová, odkud nás vede zelená značka Tolštejnskou cestou, lesem mírně do kopce až k rozcestníku, odkud pokračujeme neznačenou cestou na Tolštejn. Vyjdeme z lesa a otevře se nám pěkný výhled do údolí. Před námi je hrad Tolštejn.
Tolštejn je zříceninou středověkého hradu, který se poprvé připomíná roku 1337. Nahoru vedou železné schůdky, z vyhlídkové plošiny se naskýtá výborný rozhled do zvlněného kraje. Na severu je mimo jiné vidět asi v pětikilometrové vzdálenosti Rozhledna Dymník. Východně je to především vrchol Luž, západu dominuje Jedlová se stejnojmenou rozhlednou. Z této vrcholové části hradu se mnoho nezachovalo, což odkazuje na původně převážně dřevěnou konstrukci. Jiné je to o pár metrů níže, kde dodnes stojí hradební pás a náznaky různých budov. Až budete stoupat vzhůru na hrad, určitě rozpoznáte trosky bývalé brány. Za ní kolem masivní bašty dojdete až k hradní restauraci. Naproti ní stojí bašta lidově zvaná Hladomorna. Tento pás opevnění je až z 16. století, vývoj palných zbraní si totiž nutně vyžádal také modernější fortifikaci. Pokud se vám na hradě zalíbí, můžete se zde i ubytovat - pokoj se snídaní příjde dva lidi na 600Kč.
Z Tolštejna jdeme po červené na Jedlovou horu, cesta se mírně vine do kopce, v bukovém lese začíná strměji stoupat a pochvíli nám nabídne kouzelné výhledy do kraje a také prudší závěr stoupání. Z této strany je ale cesta stále pohodlnější, než ta opačným směrem z Jiřetína.
Jedlová hora je se svojí nadmořskou výškou 774 m po Luži (793) a Pěnkavčím vrchu (792) třetí nejvyšší horou Lužických hor.Na vrcholu nás čeká 23 m vysoká rozhledna z roku 1891 a restaurace. Rozhledna nabízí úchvatný výhled na všechny strany - pokud zdoláte jejích 123 schodů, budete za dobrého počasí odměněni pohledem na panorama Krkonoš se Sněžkou , uvidíte Ještěd, Trosky, Ralsko. Na jihu výrazný profil hradu Bezděz, a dále k západu Hazmburk, Milešovka a stolová hora Děčínského Sněžníku.
Z Jedlové sestupujeme po červené a později po zelené do Jiřetína pod Jedlovou. Do něj sestoupíme podél kapliček Křížové hory, což je vrch nad obcí (563 m), kde v 18. století vzniklo poutní místo spojené s legendou o zjevení Spasitele na kříži sedmi bratrům, vybízející je k návratu z nuceného exodu v době protireformace. Vrátí se nejmladší z nich. Nemocný na nohy, nechá vystavět na úpatí hory dřevěný kříž, a po svých modlitbách je uzdraven. Místo se stalo známým a poté sem začalo přicházet mnoho trpících....Areál Křížové hory byl v roce 1969 prohlášen za kulturní památku.
Jiřetín nabízíi další zajímavé památky, mimo jiné můžeme navštívit i zpřístupněný stříbrný důl.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Hrad Tolštejn i Jedlová hora nabízejí jak ubytování, tak velmi dobré stravování

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nádherná příroda všude kolem a výhledy............:-) Krásně opravená Křížová cesta

Ostatní informace

Vstupné na hrad i na rozhlednu je symbolickéDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Horní Podluží
(vzdálenost od místa: 2.22 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Z Jedlové do Jiřetína za krásnými výhledy

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace