Na Tolštejn a Jedlovou horu
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
Vlakové nádraží v Jedlové, je svým způsobem unikátní. Obklopené ze všech stran lesy, široko daleko skoro žádná obývaná budova a přeci se zde křižují tři významné železniční tratě, takže si můžeme vybrat, odkud do Jedlové pojedeme,- zda z České Lípy,Rumburku a nebo Děčína.
Hned za nádražní budovou narazíme na turistický ukazatel. Zvolíme si cestu, značenou zelenou turistickou značkou. Cesta je sice mírně kamenitá, ale vcelku pohodlná. Po chvíli spatříme po levé straně dominantní vrch Jedlové hory s rozhlednou. Nemůžeme přehlédnout po obou stranách velké paseky,- tudy se v květnu 2010 prohnala ničivá vichřice. Asi po 1000 metrech dojdeme k spojnici s červenou značkou. To už se nacházíme pod hradem Tolštejnem, takže prvý cíl našeho výletu nemůžeme rozhodně minout.
Hrad Tolštejn byl založen Vartenberky někdy v polovině 13.století k ochraně důležité zemské obchodní cesty, tzv. Pražské. Vartenberkové měli hrad v držení až do začátku 15. století, kdy se jeho majitelem stal Hynek Berka z Dubé. Za neklidných dob 15. století byl hrad několikrát obléhán a dobýván, ale vážné škody naštěstí neutrpěl. V roce 1485 získal hrad s okolním panstvím rod Šlejniců. Z nich zvláště Jiří ze Šlejniců počal výrazně podporovat hornictví a těžbu vzácných rud, založil pod hradem hornické městečko, které se po něm jmenovalo Jiřetín. Hrad přestal sloužit svému účelu na začátku 17. století, ale ještě za třicetileté války zde byla rakouská posádka, která měla chránit průsmyk a cestu do vnitrozemí. V roce 1642 byl hrad obležen Švédy, dobyt a zcela vypálen. Trosky hradu chvíli užívali loupeživé tlupy, za rakousko-pruské války, zde opět na čas tábořila rakouská armáda, poblíž došlo k několika menším šarvátkám s Prusy. Hrad nadále chátral, o zkázu se přičinili místní obyvatelé, kteří si brali kameny na stavbu a také hledači pokladů. V polovině 19. století zde krátce přebýval poustevník. Koncem 19. století byl na hradě vybudován dřevěný hostinec a malé muzeum. Místní restaurace se brzo proslavila a Tolštejn se stal oblibeným turistickým místem. Ve 20. století ale hostinec přestal fungovat a objekt pomalu chátral. V roce 1995 objekt získalo město Jiřetín, nákladně postupně zrestaurovalo bortící se hradby, opět zprovoznilo hostinec a na bývalé hradní hlásce vybudovalo chráněnou vyhlídku. Je odtud daleký výhled na Jedlovou horu, Jiřetín s Křížovou horou, ale i na Horni a Dolní Podluží, Varnsdorf, Krásnou Studánku a některé vrchy Lužických hor.
Když jsme si náležitě prohlédli hrad, případně i něco pojedli v místní restauraci, vrátíme se zpět po červené značce. Cesta s příjemným asfaltovým povrchem nás za stále prudšího stoupání, postupně dovede až na samou vrcholovou plošinu Jedlové hory (774m.nm.) Cestou se nám naskytnou překrásné dílčí výhledy na části Lužických hor a blízkého okolí. Když se konečně dostaneme k cíli, jsme odměnění příjemným posezením v místní restauraci s penzionem. První horská chata zde byla postavena již v roce 1888 a o dva roky později, došlo k slavnostnímu otevření kamenné rozhledny, s vyhlídkovou plošinou ve výšce 23 metrů. Odtud se návštěvníkům naskytoval krásný panoramatický Rozhled do širokého kraje. Za příznivých podmínek lze spatřit dominantní pohoří Jizerských a Lužických hor, Ještědského pohoří, Českosaského Švýcarska, Českého Středohoří i Krkonoš. Po 2. světové válce ale objekt začal postupně chátrat, schodiště rozhledny se zřítilo a restaurace se změnila v Trosky. Teprve v roce 1993 došlo k rozsáhlé rekonstrukci rozhledny dle dochovalých původních plánů a o dva roky později byla opět zprovozněná i restaurace. Jedlová hora je i v zimním období vyhledávaným cílem, na severním svahu je sjezdovka s lyžařským vlekem, v okolí je i několik běžeckých drah. Mimo to najdeme v areálu lanovou dráhu a můžeme si případně i zapůjčit koloběžky.
Z Jedlové hory se vrátíme zpět po červeně značené cestě, abychom se později opět napojili na zelenou, která se zase dovede na nádraží Jedlová.
Za čím jedeme?
Za poznávání krásné přírody Lužických hor, navšívíme romantickou zříceninu kdysi majestátního hradu Tolštejna a pokocháme se nádherným výhledem z rozhledny na Jedlové hoře.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najíst se dá v hradní restauraci na Tolštejně, na Jedlové hoře, kde se dá i ubytovat a levně a dobře vaří i na nádraží v Jedlové.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Specifická příroda v oblasti Lužických hor, kde si velice umějí vážit návštěvníků, pro které udělají vše, aby se v tomto krásně kraji cítili jako doma.
Ostatní informace
Na vyhlídku na Tolštejně i na rozhlednu na Jedlové hoře zaplatíme po 15Kč.
Na obou místech můžeme zároveň i zakoupit turistické známky.