Z Hartmanic přes Karlov na Rovinu a do Dobré Vody.

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Karlov, zámeček
Karlov, zámeček
lupa

Poloprázdný autobus, na lince ze Sušice do Železné Rudy, začíná stoupat z údolí Pstružného potoka a po chvíli zastavuje na náměstí v Hartmanicích. Jsme na začátku našeho výletu méně navštěvovanou částí Šumavy. Odtud se chceme vydat k zámečku Karlov, vystoupat k chatě Rovina a dojít do Dobré Vody. Je to sice kratší cesta, ale den je zahalený do mlhy a teploměr ukazuje jen kousek nad nulou. Zbývá doufat, že se během cesty počasí trochu vylepší.

Za čím jedeme?

Karlov, kaplička
Karlov, kaplička
lupa

Z Hartmanic vycházíme po žluté k západu, přecházíme hlavní silnici a mezi loukami míříme k lesu. Za dobré viditelnosti je odtud hezký výhled k severu, ale dnes koukáme do mléka. Za loukou cesta začíná klesat a po slabší půlhodince jsme u rozcestníku v Pekle. Ze silničky žlutá odbočuje vlevo a klikatí se lesem. Trochu zesílil vítr, trhá a odnáší cáry mlhy neznámo kam. Jsme na cestě asi hodinku, když se před námi objevují známe karlovské stromy, kaplička a zámeček. Ten byl postaven rakouským ministrem železnic Henschlem v roce 1868. Dnes je v majetku armády a slouží k ubytování. Od zámečku začíná stoupání lesem k chatě Rovina. Les je stejně divoký jako v centrální části pohoří, ale méně napadený kůrovcem. Fotíme pár zajímavostí a cítíme, že stoupání nás trochu zapotilo. Jsou slyšet auta na silnici do Železné Rudy, končíme na loučce a máme před sebou chatu. Chata Rovina byla postavena v místech staré stodoly s využitím jejich zdí. Byla otevřena v minulém roce a je hodně využívána. I dnes je docela zaplněna. Kontrolujeme čas, jak dlouho můžeme posedět. Bylo to příjemné a po louce již mimo značky se vydáváme do Dobré Vody. Vychutnáváme krásný výhled k severu a severovýchodu a po chvíli procházíme kolem kostela a muzea k zastávce autobusu a za pár minut jsme již na cestě do Sušice.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najíst, napít a i ubytovat je možné na chatě Rovina. My jsme toho, kromě ubytování, využili. Obsluha je nejen rychlá, ale i ochotná. Mají zde otevřeno každý den.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Karlov, část zámečku
Karlov, část zámečku
lupa

Procházka zdejšími lesy je pohlazením na duši. Zámeček Karlov by sice potřeboval malou opravu, ale jsou u nás objekty v daleko horším stavu. Velmi hezká je kaplička. Chata Rovina je postavena ve stylu, který se ke zdejším horám hodí. Skutečně se povedla.

Ostatní informace

Když smrk postaví most
Když smrk postaví most
lupa

Pokud této cestě věnujete více času je možné v sezóně navštívit hartmanickou synagogu či muzeum v Dobré Vodě a zcela jistě nezapomenout na unikátní skleněný oltář ve zdejším kostele. Jen několik fotek ve foto galerii je z popisovaného výletu, některé byly pořízeny za lepšího počasí. Celkem jsme ušli asi 6 km. Vše je na mapě KČT č. 64 Šumava – Železnorudsko.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Z Hartmanic přes Karlov na Rovinu a do Dobré Vody.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace