Vysoký Hrádek – informační centrum JE Temelín.

Tipy na výlet, Jižní Čechy
Kam a jak jedeme?

Vysoký Hrádek, celkový pohled
Vysoký Hrádek, celkový pohled
lupa

Návštěva Vysokého Hrádku v našich záměrech v překrásném podzimním dnu sice nebyla, ale jak se někdy v životě stává i náhoda přihraje hezký zážitek. A tak odbočujeme ze silnice z Českých Budějovic do Týna nad Vltavou k nedalekému zámku a jsme skutečně mile překvapeni. Opravený zámeček je jako z pohádky a sluneční paprsky jeho krásu ještě více zdůrazňují. A tak krátká zastávka se prodlužuje na hodiny. Začali jsme s prohlídkou centra a byli jsme skutečně překvapeni. Já vím, že odpůrce jádra namítne, že je vše uspořádané účelově, ale i druhá strana používá stejné prostředky. Ale tady přece vidíme jen odkazy na přírodní zákony, které známe ze školních lavic a máme i dojem, že snahou je ukázat, jak se věci skutečně mají. Ale nebudeme do krásného podzimního dne zatahovat žabo-myší války.

Za čím jedeme?

Vysoký Hrádek, vstup do zámku
Vysoký Hrádek, vstup do zámku
lupa

Je jisté, že se musíme vrátit o staletí zpět, kdy ještě o vymoženostech naší doby neměli ani potuchy. Tam někde začíná pozoruhodná historie Vysokého Hrádku a je v počátcích spjata s rodem pánů ze Březí. A pak to vše postupuje časem až k panu Václavu Malovci. Ten přestavuje tvrz na zámeček. Je to okolo roku 1805, jak je možné vyčíst z erbu nad vchodem. A zase se mění majitelé a v roce 1948 je zámek komunisty zabaven. Přicházejí ty nejčernější roky v jeho dlouhé historii, které lze i těžko pochopit. A je jasné, že když je zámek v restituci vrácen původním majitelům, že z jeho stavu zrovna nadšeni nejsou. V roce 1994 kupuje objekt a.s. ČEZ a od roku 1997 zde otevírá Infocentrum. Vzal jsem to všechno ve zkratce, ale doporučuji otevřít webové stránky infocentra JE Temelín a tam je historie zámečku, kromě jiného, velmi dobře a podrobně popsána. Nejen zámek, ale i přilehlý park, prošel proměnou klepšímu. Procházka parkem pod párou z chladících věží se dá zažít asi jen tady. Pod nohama šustí již spadané listí, stromy se převlékají do barevného šatu a kačeny na rybníčku se snaží vyloudit nějaké to sousto. Slunce protlačuje mezi stromy stále ještě hřející paprsky a člověk musí připustit myšlenku, že se dá spojit krása s užitkem. Díváme se na hladinu rybníka, kachny od nás vše vyloudily a zřejmě dobře vědí, že už nic nemáme, a tak hledají kolem břehů něco k dosycení a nechávají nás v našem zamyšlení.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Vysoký Hrádek, rybník v parku
Vysoký Hrádek, rybník v parku
lupa

Výborně se dá najíst v Týně nad Vltavou, což byl i náš případ. Je zde několik hospod, tak je z čeho vybírat. Ubytování jsme moc nezkoumali, ale jsme v turistické oblasti a tak to určitě nebude problém.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nám se zde líbilo a vlastně i ty chladírenské věže jsme vzali na milost. Jinak, co se pořádku v okolí zámečku a v parku týče, všechna čest, kdyby to tak bylo u nás všude.

Ostatní informace

Vysoký Hrádek, park
Vysoký Hrádek, park
lupa

Vstup do centra je zdarma. Dokonce nám při odchodu dali propagační materiály a tužky. Otevřeno je od 9.00 - 16.00 hod. včetně sobot a nedělí. V červenci a srpnu je otevřeno až do 17.30 hod. Bez obav sem mohou zavítat i lidé na vozíku. Vysoký Hrádek najdete na mapě KČT č.71.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Bylo zde:
6 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Temelín
(vzdálenost od místa: 3.27 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Vysoký Hrádek – informační centrum JE Temelín.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace