Výlet za smírčím křížem do Chacholic

Tipy na výlet, Chrudimsko - Hlinecko
Kam a jak jedeme?

Smírčí kříž u Chacholic
Smírčí kříž u Chacholic
lupa

Jedeme do Chrasti, která leží asi 12 km od Chrudimě, a odtud pěšky k Horeckému rybníku, kde se nachází tajemný smírčí kříž. Využít můžeme vlak, železniční zastávka je ale necelé 2 km od centra města, nebo ve všední den autobus. Ke kříži se dá dojet i na kole. Ti, kteří si nechtějí prohlédnout Chrast a její památky, mohou vystoupit na žel. zastávce Horka u Chrudimi.

Za čím jedeme?

Smírčí kříž u Chacholic
Smírčí kříž u Chacholic
lupa

Jedeme za tajemným smírčím křížem, který se nachází na kraji lesa na levé straně silnice z Chacholic do Horky asi 100 m od západního okraje Horeckého rybníka. Kamenný kříž je vysoký asi 60 cm. Je na něm dosud patrná vytesaná lebka se zkříženými hnáty a začátek letopočtu 16??. Místo, kde se nachází, působí dost tajemně. Ke vzniku kříže se vážou různé pověsti. Podle jedné zde blesk zabil mladou dívku, podle druhé tady sedlák zastřelil svého pacholka. U kříže se prý zjevuje přízrak ženy oblečené v bílém a i za větrného počasí se zde nepohne ani lísteček. My jsme si ničeho nevšimli.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Barokní zámek v Chrasti (muzeum)
Barokní zámek v Chrasti (muzeum)
lupa

Občerstvit se můžeme v Chrasti (Hotel Dvořák, Krčma u Jonáše, Zámecký restaurant Amicus). My jsme si koupili svačinu ve večerce u Vietnamců, kteří mají otevřeno každý den od 6 do 20 hodin.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nejvíc se nám líbila procházka krajinou: zámeckou zahradou, prastarou lipovou alejí a kolem Horeckého rybníka. Dětem se líbily labutě na rybníku a ostružiny v lese.

Ostatní informace

Zámecká zahrada v Chrasti
Zámecká zahrada v Chrasti
lupa

K rybníku nás zavede modrá turistická značka, na rozcestí u rybníka, kdy opuštíme polní cestu a přicházíme na asfaltovou silnici do Horky, zahneme doprava směrem na Horku. Po pár metrech zahneme doleva na první odbočce do lesa, poté pokračujeme po okraji lesa doprava směrem k Horce. Kříž je asi 700 m od okraje obce Chacholice.

V Chrasti si můžeme prohlédnout i další zajímavosti a památky. Doporučujeme návštěvu Městského muzea v zámku. http://www.turistika.cz/vylety/po-stopach-codexu-gigas-dablovy-bible

http://www.turistika.cz/vylety/za-vodarenskymi-vezemi-do-chrastiDalší informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Horka u Chrudimi
(vzdálenost od místa: 1.35 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Výlet za smírčím křížem do Chacholic

11.08.2014 15:40
Díky za tip. Smírčí kříže můžu a tento "ve sbírce ještě nemám".

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace