Výlet na Pernštejn

Tipy na výlet, Českomoravská Vrchovina
Kam a jak jedeme?

Výlet na Pernštejn.

úvod
úvod
lupa

Již dlouho jsem se chystal navštívit jeden ze známých moravských hradů,Pernštejn. Tak jsem za chladného rána nasedl na vlak a přes Pardubice,Kolín dojel do stanice Žďár nad Sázavou. Tady celkem klidný přestup na žlutého anděla. Lokálečkou, půvabnou Vysočinou jsem dojel do stanice Nedvědice. Stejně se jmenuje i říčka co vesnicí protéká. Před nádražím hezké malé bistro. Ale to až na zpáteční cestu. Nejprve jsem se vydal po žluté značce ke hradu,který byl již z nádraží vidět. Značka říkala že je to 2 km a tak jsem se vydal na cestu. Jen to blbé teplo mě tížilo. No v batůžku byla láhev s vodou a tak jsem po cestě popíjel. Kousek po asfaltce ale za vesnicí odbočení doleva do lesa. Pod stromy bylo hned lepší. Jen ta cesta byla děsná. Sice to asi bývala cesta do hradu,ale chudáci,kteří ji šlapali. Na konci byla dřevěná vrata,díky bohu otevřená. Za vraty plácek,kde se tísnily hospůdky a bufety se suvenýry. Já však zahnul doleva na most do hlavní brány. Za branou byla budka. Říkal jsem si ,že to asi pokladna je. Ale ouha. Pokladna jen na vstup do areálu. Bez toho se nedalo dostat k pravé pokladně. Takže nejprve 10 Kč za možnost vstoupit do prostoru pokladny pravé.

hrad je v dáli
hrad je v dáli
lupa

Po zaplacení ještě projít další branou do dalšího nádvoří. A pěkně počkat na průvodce. Ta nás hezky uvítala a oznámila nejprve,že žádná zavazadla do hradu nesmí a tak nám batůžky zamkla do klecí v jakési úschovně. Po odložení zavazadel pěkně hned po schodech na terasu. Tady nám sdělila základní informace o hradě a vyrazili jsme na hodinovou prohlídku. Šlapali jsme nahoru dolů a zase nahoru a dolů. Hrad je hodně starý,ale to snad nebyl by důvod,aby měl tak málo inventáře. Vybavení hradu bylo pro mě docela zklamáním. Slečna průvodkyně hezky povídala a tak byl najednou konec a opět po těch počátečních schodech pro batůžky.

místní kostelík
místní kostelík
lupa

Většina návštěvníků,včetně mě, si dalo něco na občerstvení. Moc jsem se necpal a nepil,čekal jsem až dolů do vsi do bufítku k nádraží. Tam jeden Budvarem a zase na vlak. Tentokrát opačným směrem. Přes Tišnov ,Brno do Pardubic a domů.

Za čím jedeme?

Výlet za pamětihodnostma české země. Vlastně už moravské. Výlet na hrad Pernštejn.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

kytička pro potěšení
kytička pro potěšení
lupa

Najíst se dá přímo v areálu hradu,na nejspodnějším nádvoří. Je tam klasická restaurace s posezením uvnitř i venku. Mimo to je hned vedle Bufet s občerstvení. Pokud někdo zajde či zajede dolů do vsi Nedvědice tak na návsi je pěkná restaurace a na nádraží milý bufet,no spíš hospůdka.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

a jdu na hrad
a jdu na hrad
lupa

Krajina je úchvatná, hrad je i dálky kouzelný. Jen zklamání bylo,že se tam platí vstupné nadvakrát. jednou jen za vstup do nádvoří aby se dalo jít vůbec k pokladně. Nikdy jsem tohle nezažil. dalším zklamáním bylo slabé vybavení interieru. To,že se nesmí v hradu fotit už mě nepřekvapilo. Dnes se smí už málokde.

Ostatní informace

Otvírací doba

růžička
růžička
lupa

duben a říjen
v sobotu, v neděli a ve svátek 9:00 – 15:00
květen, červen, září
denně mimo pondělí9:00 – 16:00
červenec a srpen
denně mimo pondělí 9:00 – 17:00

polední přestávka od 12:00 do 13:00

cestou na hrad
cestou na hrad
lupa

Uváděný konec otvírací doby je termínem uzavření posledníprohlídky, poslední prohlídka začíná nejpozději hodinu před tímto časovým údajem.

Prohlídkové okruhy a vstupné

Základní trasa A

Hodinová trasa přibližující průřez dějinami hradu.

Plné: 90,- Kč
Snížené 1 (důchodci): 70,- Kč
Snížené 2 (děti, studenti): 50,- Kč
Snížené 3 (organizované výpravy MŠ): 10,- Kč

Výběrová trasa B

chaloupka stýčka Toma
chaloupka stýčka Toma
lupa

Hodinu a půl trvající trasa, věnující se především 19. století na hradě. Zahrnuje plně zařízené interiéryz doby Mittrowských. Tuto trasu je nutno předem objednat a to maximálně pro deset osob od 10 let.

Plné: 200,- Kč

Výběrová trasa C

milá cesta lesem
milá cesta lesem
lupa

Hodinu a půl trvající trasa, která zahrnuje kompletní stavebně historický vývoj. Je v ní zahrnuta návštěva sklepů a podkroví. Tuto trasu je nutno předem objednat a to pro pět až deset osob od 15 let.

Plné: 200,- Kč

Výběrová trasa D

ještě jedno ohlédnutí
ještě jedno ohlédnutí
lupa

Bez pěti minut, třičtvrtě hodiny trvající trasa po kapli, sakristii a na věž. Tuto trasu je nutno předem objednat a to maximálně pro pět osob těšících se plnému fyzickému zdraví.

Plné: 200,- Kč (slevase neposkytuje)

Příplatky

říčka Nedvědice
říčka Nedvědice
lupa

Cizojazyčný výklad + 50 Kč (ke každé vstupence)
- (pouze na objednávku a pro skupinu min. 25 osob)

Mimo návštěvní dobu v sezoně: + 100% (ke každé vstupence)
Mimo sezonu: + 300% (ke každé vstupence)

Hrad nemá bezbariérový přístup!Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Bylo zde:
6 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Nedvědice
(vzdálenost od místa: 1.77 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Výlet na Pernštejn

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace