Výlet na moravské Slovácko - skanzen ve Strážnici a zámek v Miloticích

Tipy na výlet, Slovácko
Kam a jak jedeme?

lupa

Tentokrát nás bylo více - jeli jsme s manželem na výlet společně s jeho rodiči.Ráno jsme se setkali v Luhačovicích,odtud společně pokračujeme jejich autem přes Uh.Brod, Hluk, Uh.Ostroh do Strážnice a Milotic.Cestou byla malá zastávka na svačinu - kávu a výborné koláčky,které nám tchyně napekla na cestu. Netrvalo dlouho a byli jsme ve Strážnici.

Za čím jedeme?

lupa

Město leží v mělkém úvalu řeky Moravy - v úrodné vinařské oblasti známé svými folklorními tradicemi - můžeme je vidět na národopisných Strážnických slavnostech,pořádají se od roku 1946 každoročně.

lupa

Jdeme kolem Baťova kanálu,kde kotví několik lodí přichystaných k projížďce a pokračujeme až do skanzenu , který je postupně budován od roku 1973. Konečně se před námi objeví skanzen - spadá pod Muzeum jihovýchodní Moravy a seznamuje návštěvníky s expozicí lidového stavitelství Slovácka.Obsahuje 65 objektů,jsou rozděleny podle národopisných oblastí. Postupně si procházíme a vidíme ukázku života a hospodaření na Moravských Kopanicích,Horńácku a Luhačovickém zálesí. Kolem jsou pastviny a políčka s produkty z příslušných oblastí.Také jsou zde ukázkové vinohrady,kovárna,vodní hamr,tkalcovské dílny.Po prohlídce si uděláme ještě krátkou procházku kolem přístaviště,kde na zvědavé turisty čeká živý vodník a pokřikuje na kolemjdoucí brekeke!!!!

Nastupujeme do auta a pokračujeme směrem na Milotice.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Za Petrovem zastavujeme a zajdeme si na oběd do Motorestu u silnice.

lupa

Potom se vydáme na další cestu.Přijíždíme do Milotic na parkoviště,odkud na protější straně spatříme objekt zdejšího barokního zámku.Most přes vodní příkop,po kterém k zámku přicházíme, je po obou stranách zdoben plastikami.Podle zámecké historie byla původně vodní tvrz přestavěna na zámek.Poslední soukromí majitelé zámku byl rod Seilernů - majetek jim byl ale konfiskován.Veřejnost se zde mohla podívat od roku 1948.Prohlídková trasa nás provede barokní epochou. 4 zámecká křídla se čtyřmi hranolovitými věžemi obklopují obdélníkové nádvoří , na kterém je několik kašen a fontán. Po obou stranách zámku stojí hospodářské budovy.Prohlídka končí shlédnutím kaple v přízemí.Zámek obklopuje hezky upravená francozská zahrada s anglickým parkem.

Prohlédneme si ještě hospodářský dům s kočárem a vyparáděné koně - čekají na další svatební pár,který povezou na projížďku kolem zámku.

lupa

Pomalu se vracíme k autu.Cestou domů se ještě krátce zastavíme v Kyjově.Prohlédnemi si hezky upravené náměstí, renesanční radnici s věží,moderní uličky s obchůdky. Od roku 1921 je Kyjov znám svými velkými národopisnými slavnostmi - pod názvem Slovácký rok. Po krátké přestávce pokračujeme směrem na Velehrad.Zastavujeme,protože manžel s tchyní chtějí vidět katedrálu,ale bohužel tam probíhají opravy,tak toho moc neviděli. Od nedalekého rybníka je nádherný výhled na celý Velehrad,tak si zde přes vodu na dálku děláme několik fotek na památku.Protože se blíží podvečer,odjíždíme.Rodiče nás vysadí ve Zlíně,rozloučíme se a oni pokračují dál , domů do Brumova.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

I přes nepřízenˇ počasí se nám výlet vydařil,všichni jsme byli spokojeni.

Ostatní informace

Vstup do skanzena ve Strážnici :dospělí 60kč,důchodci 3Okč.

na zámek v Miloticích:dospělí 90kč.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Strážnice
(vzdálenost od místa: 0.35 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Výlet na moravské Slovácko - skanzen ve Strážnici a zámek v Miloticích

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace