Výlet na Makovou horu.

Tipy na výlet, Středočeská pahorkatina
Kam a jak jedeme?

Maková hora, poutní kostel
Maková hora, poutní kostel
lupa

V jihozápadní části Benešovské vrchoviny se nachází, dříve velmi známé poutní místo, Maková hora ( 545 m.n.m.). Na jejím vrcholu byl mezi lety 1719 až 1722 postaven barokní kostel sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské. Plány na výstavbu kostela vytvořil velmi významný stavitel z období baroka, Carl Antonio Canevalle. Po celá staletí byla Maková hora hojně navštěvovaným poutním místem, kam chodily deseti tisíce poutníků. Mezi věřícími byla hora označována za místo, „ kde se nebe dotýká země“. Uctívání Panny Marie Karmelské bylo v minulosti hodně rozšířené a zvláště významné v tomto směru bylo Škapulířské bratrstvo. V současnosti je kostel po rekonstrukci a bylo upraveno i jeho okolí.

Za čím jedeme?

Maková hora, pohled na Smolotely
Maková hora, pohled na Smolotely
lupa

Obec Smolotely je od Makové hory vzdálená asi 1 km na severozápad a na Makovou horu odtud vede červeně značená cesta. První písemná zmínka o této obci je z roku 1336. V této době tu stála gotická tvrz, která se po několika přestavbách proměnila mezi roky 1706 až 1732 v barokní zámek. Ten je obklopen rozsáhlým anglickým parkem a pro veřejnost je uzavřen. Navíc je ve velmi špatném stavu. Na návsi je hezká barokní socha sv. Jana z Nepomuku, zajímavý pomník padlým a budova obecního úřadu. Červená z návsi prochází kolem menšího rybníčku a za posledním domkem obce začíná stoupání. Za vsí při cestě je křížek a o něco výše kamenná studánka. Okolní les je většinou smíšený s podrostem keřů a trav. Po necelých dvaceti minutách les končí a před očima návštěvníka se objevuje nádherná barokní svatyně.

Vrchol hory v okolí kostela je zcela bez keřů a stromů. Ze severní a jižní strany je terasa zpevněná kamennou zdí. Od východu a západu jsou schody. Na obou stranách stojí kamenný kříž. Kostel má v západním průčelí dvě věže a bohatě zdobené průčelí. Na vrcholu průčelí je socha Panny Marie a níže ve výklenku socha sv. Jana Křtitele. K lodi na půdorysu elipsy jsou přičleněny čtvercový presbytář a kruchta. Ve tvaru hranolu je sakristie a oratoř při stranách kostela. Vnitřní zařízení je hodnotné baroko s bohatě zdobenou kazatelnou. Na východní straně hory je stavení bývalé fary, kde bydleli karmelitánští mniši. Na západní straně je rozsáhlá, travnatá plocha a po jejím okraji les. Několik nádherných starých borovic nelze přehlédnout. Od kostela jsou nádherné výhledy k severu a SZ na pásmo Brd. Omezený výhled je k jihu, na kopečky nad údolím Vltavy. Loučíme se s hezkým místem a stejnou cestou se vracíme do Smolotel.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Jídlo a pití je jistější nést v batohu na zádech. Najedli jsme se až v motorestu u Milína. Co se týče ubytování, žádnou nabídku jsme cestou nezaznamenali.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Maková hora, kostel od SZ
Maková hora, kostel od SZ
lupa

Maková hora je nádherné místo a jak kostel tak i okolí jsou zajímavé. Když se k tomu připočtou výhledy do krajiny, tak to prostě nemá chybu. Setkání s hezkým exemplářem chrobáka lesního bylo bonusem. Nám se tady moc líbilo.

Ostatní informace

Smolotely, obecní úřad
Smolotely, obecní úřad
lupa

Délka cesty je kolem dvou kilometrů s celkovým převýšením okolo 100 metrů. Okolím Makové hory vede i naučná stezka „ Okolím Smolotel “. Mapa KČT má číslo 39 Střední Povltaví Zvíkov a Orlík. Parkovat lze na návsi ve Smolotelech.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Milín
(vzdálenost od místa: 8.91 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Výlet na Makovou horu.

12.10.2015 12:18
Pěkný článek o pěkném místě, které bych docela rád někdy navštívil. Díky za tip.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace