Výlet do Postoloprt.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Do večera zbývá ještě několik hodin a tak není daleko k rozhodnutí někam si zajet. Probíráme místa v okolí Žatce a volíme pro nás naprosto neznámé městečko Postoloprty. Vybíráme si cestu okreskami přes Staňkovice a Lišany. Silnice vede podél železniční trati a skoro nic tu nejezdí. Neuplynula ještě ani čtvrthodina, když zajíždíme na parkoviště Mírového náměstí našeho cíle. Další neznámou je pro nás název města. Údajně jde o zkomolený latinský název Posta Apostolorum – brána apoštolů. Tak se jmenoval klášter benediktinů, který byl založen v roce 1120 a byl zcela zničen husity v roce 1421. A do třetice, již v 9. století tu stálo slovanské hradiště Drahúš. Bylo určené ke střežení přemyslovské hranice, za kterou sídlil rod Lučanů. Zřejmě na tomto hradišti se měl odehrát příběh o Neklanovi a Durynkovi, který známe ze Starých pověstí českých. I po zničení kláštera tu zůstala trhová osada, která byla v roce 1511 povýšena na město.
Za čím jedeme?
Naše vycházka městem začíná na Mírovém náměstí. Jeho dominantou je barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl postaven mezi roky 1746 a 1753. Bohužel nemáme možnost nahlédnout do jeho vnitřku. Je zvláštní, že na rozdíl od většiny katolických kostelů byl ten zdejší postaven ve směru sever – jih. Město má i dvě radnice. Ta starší je barokní, byla dokončena v roce 1756 a později dostala klasicistní štít. Ta novější stojí na severní straně náměstí a je z roku 1903. Určit v jakém slohu byla postavena si netroufám. Ve východní části je hezká budova knihovny, kde je i informační centrum. Budova fary je údajně postavená na místě kláštera a měla by mít románské okno. Jeho existence mně unikla, asi jsem se moc nesnažil. Domy na náměstí jsou slohová všehochuť, ale většinou jsou opravené a jako celek docela zapůsobí. Hezký je barokní sloup na náměstí a od něho již naše další kroky vedou k zámku. Ten nechal postavit Jiří ze Švamberka v renesančním slohu. Jeho barokní přestavba proběhla mezi roky 1706 až 1718. V roce 1768 zámek vyhořel a byla stržena dvě křídla. Dnes se díváme na objekt o třech křídlech a nestačíme se divit. Jeho stav se dá označit za děsivý a to se díváme jen z venku. Velká část oken je rozbitých a zámek uzavřen. Zbývá zámecký park, ale jeho úprava je katastrofální. Naše vycházka městem je na konci a tak hledáme místo k posezení.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
A světe div se, na severní straně náměstí objevujeme útulnou kavárnu s příjemnou obsluhou. Káva i něco ke smlsnutí vylepšuje naši náladu. Náš „ základní tábor“ byl v Žatci, kde jsme bydleli v hotelu Černý orel.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Člověk rád poznává neznámá místa a většinou bývá překvapen tak či onak. Postoloprtský zámek je bohužel v hrozném stavu a líbit se nikomu nemůže. Ve městě překvapí hodně lidí, kteří se jen tak poflakují a jsou dosti hluční.
Ostatní informace
Postoloprty se nacházejí SV od Žatce. Jižně od města protéká řeka Ohře , severně říčka Chomutovka a soutok řek je východně od města. Severně od města vede silnice č. 7 a železniční trať. Ta se tu rozbíhá do tří směrů. Na jih od města je obloukový Most z let 1908 až 1910, který je technickou památkou. Postoloprty jsou na mapě KČT č. 8 Lounsko a Džbán.