Vyhlídka Hrádek

Tipy na výlet, Děčínsko a Lužické hory
Kam a jak jedeme?

Hrádek
Hrádek
lupa

Doslova z trosek vstává na hranicích s Německem rozhledna a výletní restaurace s názvem Hrádek. Naší návštěvou můžeme i my přispět k čtyřiceti milionům korun, kterou jsou na rekonstrukci potřeba.
Výstup na Hrádek je ideálním doplňkem návštěvy Varnsdorfu či cesty do Německa přes zdejší hraniční přechod. Pojedeme-li automobilem, odbočíme těsně před hraničním přechodem doprava, projedeme vilkovou čtvrtí a auto odstavíme v šotolině asi tři sta metrů pod vrcholem. Přijedeme-li jiným dopravním prostředkem, například vlakem, dostaneme se po zelené turistické značce vedoucí přes centrum města k hranici a v závěru zkopírujeme cestu automobilistů. Při mé poslední návštěvě přímo k Hrádku žádná turistická trasa nevedla.
Objekt na 429 metrů vysoké znělcové hoře vystavěli členové Horského spolku pro nejsevernější Čechy na začátku minulého století. Současná snaha o rekonstrukci není první. Poprvé Hrádek město vyspravilo v šedesátých letech. K nejhorší devastaci však došlo až v letech devadesátých, kdy bylo během několika měsíců vyrváno vše, co vyrvat šlo, včetně futer dveří.

Za čím jedeme?

Hrádek
Hrádek
lupa

V roce 2000 se Hrádku ujal Nadační fond Hrádek - Burgsberg a od roku 2001, kdy byl navíc prohlášen kulturní památkou, se rekonstruuje.
V současnosti je velice velkoryse dokončena oprava vyhlídkové věže a zároveň zastřešena zbylá část objektu. I z fotografií je patrno, že momentálně se pokračuje v opravách 1. a 2. podlaží bývalé vyhlášené restaurace.
Z dvacet devět metrů vysoké věže je opravdu pěkný rozhled nejen do luhů českých ale i do těch německých. Kromě jiného nás může zaujmout hranice, která je často patrná ze způsobu obdělávání polí či průseků v lese. Tak prapodivně se vine krajem. Na německé straně lze za ideálního počasí vidět Budyšín či Zhořelec, na české prý i dvacet devět kilometrů vzdálenou Českou Lípu či ještě o pět kilometrů vzdálenější Liberec. Samozřejmostí je Ještěd či Jedlová hora.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Ubytování jsme nepotřebovali, páč jsme z nedaleka, ale obecně má naše rodina ve Varnsdorfu oblíbený kebab pod náměstím.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbí se mï, jak Hrádek vstává doslova z popela a jak velkoryse je oprava pojata. Snad to vydrží až do konce. Nelíbí se mi trpaslíci a kurvy pod Hrádkem. Je to vždy ¨hnus, když člověk přijíždí z vyšperkovaného Německa.

Ostatní informace

Rozhledna je otevřena denně. Vstupné je standardní (nemůžu najít vstupenku, ale tipoval bych tak dvacku.)Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Nejlepší místa v okolí

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Varnsdorf
(vzdálenost od místa: 2.66 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Vyhlídka Hrádek

11.06.2012 18:37

Bordelů a trpaslíků už bude pomalu ubývat. Teď se zaměřují na marihuanu. Ale naopak se sem místo nich bohužel budou stěhovat nepřizpůsobiví pobudové.

VI.2012

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace