Vojenske pevnosti - Vinohrady

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

lupa

V lesoparku Akátky se nacházejí celkem ctyri vojenské objekty lidove nazývané „Einmannbunkery“ (bunkry pro jednotlivce) jako pozustatky z období 2. svet. války.Hlavní funkcí techto malých betonových pevnustek byla predevsím dobrá pozorovací schopnost pri úcinku bombardování i prípadných nevybuchlých pum a to z výsky 250 m. n. m., kde byly umísteny.

Za čím jedeme?

Výstavba techto malých, jednoduchých a nenárocných pevnustek zaprícinila, ze je lze oznacit za jedny z nejcetnejsích novodobých fortifikací, a to nejen na nasem území, ci Slovensku, ale také na území ostatních evropských státu. V pocátcích výstavby byly pozorovatelny hojne maskovány základním a krycím náterem, dle charakteru okolí v odstínech sedé az po svetle zelenou, ovsem od kamuflází se postupne ke konci války upoustelo.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

kousek od domu tak sme jídlo nepotřebovali.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Ve Velkonemecké rísi ve 40. letech 20.stol. pusobily 2 betonárny zamerené na dodávání objektu na území protektorátu. Výstavba techto malých pozorovatelen byla jednoduchá, tedy stavebne nenárocná a také vybavení nebylo nikterak bohaté.

Ostatní informace

Tyto vojenské pevnosti pod Vinohrady jsou vsechny shodné konstrukce a slozeny ze ctyr základních dílu – podstavy, spodního dílu s dvírky, dílu s pruzory a jen nepatrne zesikmené strísky. Ve spodní cásti objektu stenu prostupují dva okrouhlé otvory a jako celek, tedy i s podstavcem dosahují tyto pozorovatelny priblizné výsky 220 cm.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika, pro zdatnější
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, za sportem, do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Brno-Židenice
(vzdálenost od místa: 1.96 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Vojenske pevnosti - Vinohrady

04.12.2011 21:52

Zvláštní a pro mně osobně poučné. Nikdy jsem o něčem takovém neslyšel. A to jsem se v Brně narodil.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace