Vinařská nej – nejsevernější a nejkratší vinařská stezka Moravy

Tipy na výlet, Slovácko
Foto: P. Zábrodský
Foto: P. Zábrodský
lupa

Víno není jen alkohol. Víno je společenský nápoj. Pokud se o ně zajímáte, vyzkoušejte vinařskou turistiku. Připravili jsme pro vás seriál o vinařských zajímavostech, dáme vám tipy na výlety za vinařskými nej, pozveme vás na tradiční i netradiční vinařské akce a ukážeme vám, že dovolená s vínem a za vínem stojí zato. Seriál připravujeme ve spolupráci se stránkami www.wineofczechrepublic.cz, kde najdete ještě víc užitečných informací a odkazů.

Foto: Moravská vinná stezka - v pozadí hrad Buchlov; archiv Nadace Partnerství
Foto: Moravská vinná stezka - v pozadí hrad Buchlov; archiv Nadace Partnerství
lupa

Vinařská nej – nejsevernější a nejkratší vinařská stezka Moravy Slovácko je největší vinařskou podoblastí České republiky. Je to kraj lidových písní, krojů, tanců, slavností a tradičních řemesel. Významnými vinařskými centry jsou nejen Uherské Hradiště, Kyjov, Bzenec či Břeclav coby největší města Slovácka, ale i řada menších městeček a obcí.

Foto: Moravská vinařská stezka; archiv Nadace Partnerství
Foto: Moravská vinařská stezka; archiv Nadace Partnerství
lupa

Cestujete-li po Slovácku na kole, setkáte se tu hned se dvěma unikáty mezi cyklostezkami. Na Kyjovsku vede nejseverněji položená vinařská stezka Moravy. Měří 85 km a představuje náročnější trasu zvlněnou pahorkatinou a okrajem Ždánického lesa s častým prudkým stoupáním a táhlými sjezdy v předhůří Chřibů. Cestou navštívíte několik významných vinařských obcí.

Foto: Zarážání hory Vlkoš u Kyjova; archiv sdružení Přátelé Achtele
Foto: Zarážání hory Vlkoš u Kyjova; archiv sdružení Přátelé Achtele
lupa

Jednou z nich je starobylá vinařská obec Čejč, kde se učil náš první prezident T. G. Masaryk kovářem. Další zastávkou může být Vlkoš, kde se vinařstvím zabývali již ve 12. století. Dodnes tu můžete vidět každý rok v 2. polovině srpna velmi autentickou vinařskou tradici „Zarážení hory“. Stezka vás zavede až do Kyjova, proslulého folklorními slavnostmi, krásnými kroji a samozřejmě o vynikajícím vínem.

Foto: Galerie Ryzlinků rýnských; chiv města Bzenec
Foto: Galerie Ryzlinků rýnských; chiv města Bzenec
lupa

Pravým opakem je nejkratší vinařská stezka, a to Bzenecká. Jejích 26 km zvládnou i méně zdatní cyklisté, poskytuje kouzelné výhledy do krajiny i na typickou lidovou architekturu zdejšího kraje. Pokud jste milovníky Ryzlinku rýnského, pak se určitě zastavte v Bzenci, který víny z této odrůdy proslul. Nezapomeňte si také prohlédnout místní historické vinné sklepy.

Další tipy na cyklotrasy najdete na www.vinarske.stezky.cz a kontakty na certifikovaná vinařská zařízení najdete na www.vinazmoravy.cz/certifikace.Další informace

neumístěno
Druh:
vinařská turistika
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Moravský Písek zastávka
(vzdálenost od místa: 4.4 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Vinařská nej – nejsevernější a nejkratší vinařská stezka Moravy

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace