Velké Karlovice na Valašsku - II.den naší minidovolené, 2.část

Tipy na výlet, Beskydy, Javorníky, Valašsko
Kam a jak jedeme?

Restaurace ve Velkých Karlovicích
Restaurace ve Velkých Karlovicích
lupa

Před polednem přijíždíme autobusem z Karolinky do Velkých Karlovic. Se svými 2675 obyvateli jsou Karlovice jednou z největších obcí v ČR v údolí Vsetínské Bečvy, nedaleko státní hranice se Slovenskem. Vysoko v kopcích Javorníků a Vsetínských Beskyd je spousta pasekářských usedlostí. V roce 1714 byla obec založena Karlem Jindřichem ze Žerotína.

Infocentro
Infocentro
lupa

Hned u zastávky autobusu se zastavujeme v místní restauraci, kde si dáváme výborný oběd, pivo a žlutou točenou sodovku. Posilněni pokračujeme v prohlídce Karlovic. Bylo zde zachováno několik kulturních památek, které vytvářejí Skanzen valašské lidové architektury. Ve středu obce naproti restaurace nad zastávkou autobusu se nachází v jedné roubence Infocentro a Karlovské muzeum. Tyto budovy jsou památkově chráněným objektem bývalého kupeckého domu z počátku 19. století.

Areál s muzeem
Areál s muzeem
lupa

Expozice seznamuje návštěvníky s obrazem života lidí z tohoto koutu Valašska. Národopisné sbírky doma vyráběné zemědělské a salašnické nářadí, postupy zpracování vlny, lnu, vyrobky ovčiho sýru. Je zde i prostá valašská kuchyně s původním vybavením. V areálu jsou také včelíny vyřezány z klád stromů, 2 sochy a mini roubenka.

Včelíny v areálu muzea
Včelíny v areálu muzea
lupa

Jedna z největších staveb v Karlovicích je Fojtství z roku 1848, kopii si můžou zájemci prohlédnout ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově. Roku 1848 byl úřad Fojt zrušen, tato stavba měla kdysi sloužit i k tomu, že do ní každou neděli Fojt svolával poddané a rozděloval jim práci. Dominantní karlovickou památkou, kterou jsme si prohlédli na místním hřbitově kousek pod železniční tratí je dřevěný roubený barokní Kostel Panny Marie Sněžné. Postavili ho místní tesaři. Zajímavá je vnitřná výzdoba, kdy svatí a modlitební knížky mají barvu modrou. S kostelem sousedí roubená fara s chlévem.

Za čím jedeme?

Roubený barokní kostel Panny Marie Sněžné
Roubený barokní kostel Panny Marie Sněžné
lupa

V dalších částech Velkých Karlovic je spousta dalších památek. Za návštěvu v Karlovicích jistě stojí i nová velká rozhledna na vrchu Miloňově, za hezkého počasí možno vidět Radhošť a Javorníky. Stavba zaujme svou celodřevěnou konstrukcí, příchod k ní - po zelené značce turistické stezky z údolí Léskové od hotelu Galík podél potoka Rybjanka směrem nahoru. Kolem je cestou několik původních chalup a kaplička. Z výšky rozhledny vysoké 24 metrů se otevírá pohled na Valašsko nad Velkými Karlovicemi.

Vlakové nádraží v Karlovicích
Vlakové nádraží v Karlovicích
lupa

Velké Karlovice jsou dnes často navštěvovanou rekreační oblastí i v zimě, neboť jsou zde 3 lyžařské areály s vleky a několik běžeckých tras. Toto významné turistické centrum s řadou turistických cest i cyklotras, také je jedním z nejčistších míst s ovzduším v ČR. Je zde i slavná dostihová stáj Valencio. V obecní pečeti Karlovic je od roku 1762 kozel na návrší porostlými stromy - je to symbol chovu koz a ovcí na horských pastvinách. Kousek nad hřbitovem vede železniční trať na Vsetín, odtud pak odjíždíme po prohlídce zdejších krás do Vsetína, autobusem do Zlína.

Doufáme, že se sem brzy podíváme zase na podzim, až se zdejší malebně krásná příroda Valašska zabarví všemi barvami.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Dobrý oběd v ve Velkých Karlovicích ve středu obce v restauraci u autobusov= zastávky, kde jsme měli výbornou krůtí kapsu s bramborovou kaší.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Zdejší prostředí Valašských roubených staveb, nádherné přírody, horských hřbetů s malebnými údolími kolem Bečvy.

Ostatní informace

Pro lyžaře jsou ve V. Karlovicích 3 sjezdové areály s vleky, běžecké trati, ranč s chovem jezdeckých koní, spousta značených turistických cest i cyklotras - pro milovníky turistiky.

Otevírací doba muzea Skanzen V.K.- květen - září 9 -17 hodin, mimo po

- říjen - duben na objednávkuDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Velké Karlovice
(vzdálenost od místa: 3.13 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Velké Karlovice na Valašsku - II.den naší minidovolené, 2.část

18.05.2013 13:25
Mohu jen všem doporučit,skvělý kraj a hlavně klid.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace