Veliny - dřevěný kostel sv. Mikuláše

Tipy na výlet, Pardubicko
Kam a jak jedeme?

Cílem naší cesty je obec Veliny, která se nachází cca 5 km východně od Holic.

Za čím jedeme?

Veliny - dřevěný kostel sv. Mikuláše
Veliny - dřevěný kostel sv. Mikuláše
lupa

To co nás do Velin, které jsou prvně písemně doloženy roku 1366, přivádí je barokní dřevěný Kostel sv. Mikuláše, vrcholné dílo lidové architektury. Kostel byl postaven v roce 1752 na místě kostela původního, který je připomínán již v polovině 14. století. Postaven byl v copovém slohu s šindelovou střechou ve tvaru trojúhelníku, stavba je jednolodní s trojbokým presbytářem a plochým dřevěným stropem, kruchta je podpírána dřevěnými vyřezávanými sloupy. Areál doplňuje osmiboká zvonice s márnicí, ve které je uložena Josefínská rakev z konce 18. století. Její zvláštností, je to, že nemá dno, používána byla při epidemiích a hromadném pohřbívání. Hřbitov s kostelem a márnicí je obehnán roubeným oplocením z r. 1925.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ve Velinách hospoda je - hostinec U Rytíře, ale zastávku na obídek je možno udělat ve známé restauraci Koliba při silnici č. 35 před Hradcem Králové.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Sakrální památky mají zvláštní kouzlo a ducha, obzvlášť památka dřevěná, která přežila bouře, války a jiné pohromy a neštěstí….

Ostatní informace

Veliny - dřevěný kostel sv. Mikuláše
Veliny - dřevěný kostel sv. Mikuláše
lupa

Areál hřbitova s kostelem a márnicí je volně přístupný. Prohlídku kostela je možno domluvit na obecním úřadu na tel. 466 682 187. Výlet do Velin je vhodné spojit s návštěvou Památníku Dr. Emila Holuba v Holicích, který je po rekonstrukci již otevřen.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km), celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody, na kole
Bylo zde:
8 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Holice zastávka
(vzdálenost od místa: 1.76 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Veliny - dřevěný kostel sv. Mikuláše

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace