Velehrad, Salaš a Modrá - okruh po stopách Velké Moravy

Tipy na výlet, Slovácko
Kam a jak jedeme?

Bazilika Velehrad
Bazilika Velehrad
lupa

Výlet zahájíme v centru obce Velehrad a po modře značené pěší trase jdeme podél Salašského potoka kolem rybníku Rákoš, autokempu a hájovny do Salaše, a dále pokračujeme okrajem obce ke Zlacké studánce.
Změníme vedoucí barvu značky na žlutou a stoupáním se dostaneme nad ves Jankovice k rozcestí V Březíčkách, kde odbočíme doprava opět na modrou značku, která nás povede kolem přírodního útvaru Králův stůl, k reakreačním ryníkům Pravěk a Orlová až k rozhledně Modrá. Pokračujeme obcí Modrá ke staroslovanskému kostelíku a archeoskanzenu, odkud je to jen 1 km zpět do centra Velehradu.
Celá trasa měří celkem 16 km a je středně turisticky náročná.

Za čím jedeme?

Interiér baziliky Velehrad
Interiér baziliky Velehrad
lupa

Velehrad - rozlehlé poutní místo s cyrilo-metodějskou tradicí. Nachází se zde kostel Nanebevzetí Panny Marie a cisterciácký klášter z počátku 13.století. Hlavní pouť se konává vždy 5.7. V sezoně je přístupné podzemní lapidarium s výstavou vykopávek z románsko-gotického období kláštera.

Králův stůl - blok pískovce, doložený coby hraniční kámen v zakládací listině velehradského kláštera r.1228. Pověstí spojovaný s vůdci Velké Moravy, bývá považován za megalitický dolmen užívaný při slunovratu.

Modrá - v počátcích 20.stol. byly objeveny základy velkomoravského kostela, v jeho blízkosti byla roku 2000 postavena replika (kostelík sv.Jana), jež je součástí zdejšího archeoskanzenu s řadou objektů včetně opevnění.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Po cestě procházíme kolem hostince v Salaši na okraji obce, osvěžení nabídne i Zlacká studánka. V závěru ve Velehradu lze pak doporučit restauraci Ve Mlýně ležící asi 250m od centra.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Interiér baziliky Velehrad
Interiér baziliky Velehrad
lupa

Velmi překvapivá je mohutnost velehradské baziliky, zajímavým artefaktem je pak balvan Králův stůl s bohatou hlubokou historií. Rozledna Modrá je spíše malou dřevěnou stavbičkou, ale rozhledy jsou velmi široké.

Ostatní informace

Rybník Rákoš
Rybník Rákoš
lupa

Trasa vede po zpevněných i nezpevněných cestách, vysoká obuv není nutná. Bazilika ve Velehradě i rozhledna v Modré jsou bezplatně přístupné po celý rok. O archeoskanzenu více na adrese www.archeoskanzen.cz.

A opět jako u všech ostatních příspěvků bych Vás rád požádal, aby pokud narazíte na nesrovnalosti turistického značení v terénu (nedostatečné značení, poškození kácením, vandalismus, chybějící, zohýbané směrovky či směrovky s neplatným textem), abyste mne o takových skutečnostech informovali - vyplněním krátkého formuláře na stránce http://www.turistickeznaceni.cz/. Já nebo moji kolegové uvedeme pak vše do pořádku v co nejkratším možném termínu. Díky.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Staré Město u Uherského Hradiště
(vzdálenost od místa: 3.91 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Velehrad, Salaš a Modrá - okruh po stopách Velké Moravy

31.07.2012 22:12
je to přece kousek

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace