Varnsdorf, město pod Lužickými horami.

Tipy na výlet, Lužické hory, Ještědský hřbet
Kam a jak jedeme?

Varnsdorf, barokní kostel sv. Petra a Pavla
Varnsdorf, barokní kostel sv. Petra a Pavla
lupa

I když město Varnsdorf nepatří mezi ty, kam by turisté přijížděli v davech, nepostrádá návštěva tohoto sídla na severu země na zajímavosti. Varnsdorf se stal městem až v roce1868, předtím tady stálo jen několik vísek a tvrzí. Wernardi villa byla jednou z nich a stala se i první v této oblasti, o které se psalo již v roce 1352. Samotné město obepíná ze tří stran statní hranice s Německou spolkovou republikou. I říčka Mandava, která městem protéká, je tu, tak trochu, na návštěvě. Přitéká od sousedů, aby za městem opět překročila hranici. Sloučení obcí, ze kterých je město složené, je také příčinou, proč to tu vypadá rozházeně a neuspořádaně.

Za čím jedeme?

Varnsdorf, ulice nedaleko náměstí
Varnsdorf, ulice nedaleko náměstí
lupa

Kde jinde začít s prohlídkou než na náměstí. Rozlehlá plocha na návrší pod kostelem s radnicí a parkovištěm připadá tak nějak nedokončená. Zdejší památkou číslo jedna je barokní kostel sv.Petra a Pavla, který se začal stavět v roce 1766. Poté se stavba přerušila, následně kostel vyhořel a dnešní podobu má z roku 1832. Před kostelem je barokní socha Immaculaty. Město má ještě další tři kostely. Ty jsou mladšího data. Starokatolický kostel Proměnění páně byl postaven v novorománském slohu v roce 1875. „ Červený kostel“ v novogotickém slohu se stavěl v letech 1904 až 1905. Poslední je opět novogotický, je zasvěcen sv. Karlu Boromejskému a stavěl se od roku 1903 do 1912. Do dnešních dnů nebyl dokončen a říkají mu tady „ kostel bez věže“. Ve městě se najde i několik zajímavých domů, které nesou prvky klasicismu a secese. Za povšimnutí stojí městská zeleň. Hrádku s rozhlednou nad městem jsme věnovali samostatné povídaní.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Varnsdorf, průčelí kostela sv. Karla Boromejského
Varnsdorf, průčelí kostela sv. Karla Boromejského
lupa

Co se této kapitoly týče, z počátku to s občerstvením moc dobře nevypadalo. Až jsme našli restauraci U Šimků, kterou doporučujeme, kde skutečně vaří velmi dobře a obsluha je na jedničku. Při našem pobytu v této oblasti jsme spali na hradě Tojštejně.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Varnsdorf, dům s věžičkou
Varnsdorf, dům s věžičkou
lupa

Město se nám moc nelíbilo. Jsou tu místa s domy tak zašlými, že se nabízí otázka, zda se v tom dá vůbec bydlet. Na druhé straně jsou tu i hezké a opravené domy. Co se týká církevních staveb, tak to také není nic moc. Poslední dva výše jmenované kostely jsou v dosti špatném stavu. Co se nám tu vlastně líbilo ? Snad jen městský park.

Ostatní informace

Varnsdorf, dům s informačním centrem
Varnsdorf, dům s informačním centrem
lupa

Město má muzeum, které bylo zavřené. Informační centrum je daleko od středu města, ale paní, která v něm pracuje, má přehled a byla velmi ochotná. Město má i jedno historické prvenství. Ve zdejším kostele byla poprvé liturgicky provedena Missa solemnis od Ludwiga van Beethovena. Jinak se při prohlídce města ujde poměrně dost kilometrů. Z jednoho konce města na druhý to jsou vždy nejméně čtyři kilometry od všech světových stran.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Nejlepší místa v okolí

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Varnsdorf
(vzdálenost od místa: 1.37 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Varnsdorf, město pod Lužickými horami.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace