Kam a jak jedeme?
Když jsme
na podzim na kole projížděli
Valticemi, slíbili jsme si, že příště musíme přijet tak, abychom si mohli prohlédnout Valtické podzemí.
Tentokrát jsme byli ubytováni v
Lednici, takže do Valtic je to už jen kousek.
Za čím jedeme?
Valtice jsou vinařské městečko na jihu Jihomoravského kraje, skoro těsně u hranic s Rakouskem. Do Mikulova je to cca 12 km na severozápad, na východ do Břeclavi je to 10 km.
Zdejší močály sice nebyly zrovna zrovna ideální prostředí pro bydlení, ale spolu s nedalekými Pálavskými vrchy byly ideálním přírodním obranným systémem. První písemné zprávy jsou z r. 1192, kdy
Valtice přešly z držby pasovských biskupů do moci rodu ze Seefeldů. Právě oni zde vybudovali mohutný
hrad a v podhradí založili
město. Od r. 1387 se stali Lichtenštejnové držiteli části města. Od r. 1395 již vlastnili celé valtické panství. Když r. 1426 husité město vypálili a poničili i kostel a hrad, trvalo dlouho, než se z té rány
Valtice vzpamatovaly. Pohromu pro město znamenala i třicetiletá válka.
V 2. polovině 17. století byly
Valtice skutečně rezidenčním sídlem. Během let 1648 – 1781 se vzhled města výrazně změnil. V té době byl vybudován na mírném návrší dnešní
zámek, nedaleko pak
farní kostel i nový
objekt kláštera a
nemocnice milosrdných bratří. Tyto objekty tvoří dominantu Valtic stále. Když na říšské radě 7. září 1848 bylo zrušeno veškeré poddanství, skončila i ve
Valticích činnost vrchnostenských úřadů a byla zřízena okresní hejtmanství a okresní soudy.
V letech 1850 – 1852 byla stržena část hradeb a byly zrušeny brány – nic tedy již nebránilo hospodářskému rozmachu města.
I když již r. 1414 se vedl na zámku urbář, kde se evidovali výnosy z vinic, existoval viniční řád, tak až r. 1855 znamenal skutečný začátek vinařství. Toho roku zde byl založen místní spolek pro zemědělství a vinařství, jeden z největších a nejdůležitějších zemědělských spolků v Dolním Rakousku. Byla založena vinařská školka a r. 1873 ovocnicko-vinařská škola, která byla předchůdcem současné Střední odborné školy vinařské, která je i dnes jediná svého druhu u nás.
Na začátku 19. století vybudovali Lichtenštejnové v okolí řadu zámečků. Jednak si chtěli vybudovat letní odpočinková sídla a lovecké zámečky, ale také tím získali obyvatelé města další pracovní možnosti. Tímto způsobem vznikl celý
Lednicko-valtický areál, který je krajinou památkovou zónou.
2. světová válka byla od počátku pro Valtice katastrofou. Všechno české se stěhovalo do
Břeclavi a již 8. října 1938 přišla do města vojska 71. pěšího pluku německé armády. České školy a české spolky byly uzavřeny, čeští zaměstnanci i řádoví bratři byli propuštěni. Valtice se změnily ve frontové město plné raněných. Po válce došlo k odsunutí německého obyvatelstva, opustit své panství museli i Valdštejnové.
Město si uchovalo svoji historickou podobu, jádro města je chráněno jako městská památková zóna. Ve městě je velké množství vinařských podniků, rodinných vinařů a tím pádem i vinných sklípků.
Snad nejznámější je veřejná degustační expozice vín, které jsou oceněny titulem Salon Vín České republiky. Expozice je umístěna ve sklepních prostorách zdejšího zámku, které byly vybudovány r. 1430 s kapacitou 650 tisíc litrů. V obrovských dubových sudech zde zrají ta nejlepší vína. Sklepy jsou přístupné veřejnosti k prohlídce s možností ochutnávky vína i prodeje lahvového vína, a to vždy od 10 do 18 hodin, v červenci a srpnu denně, v květnu, v červnu a v září pouze v sobotu a neděli. Ostatní dle domluvy na tel.: 606 309 959.
Valtická vína se dodávala na dvory šlechtické i panovnické, dokonce i do Vídně. Proto byl r. 1640 byl vybudován Křížový sklep, který je 136 metrů dlouhý a křižuje ho 90 metrů dlouhé rameno. Je to největší křížový sklep u nás. Jeho kapacita je přes jeden milion litrů vína, uloženého v dubových sudech i nerezových cisternách. Dále je možno zde uložit 50 tisíc lahví archivního vína. V letech 1923 – 1941 byla jeho část pronajata dokonce francouzské společnosti, která vyráběla sekty. Od r. 2010 má sklep nový vstup – tzv. Vinařskou stodolu, je ve stylu tradičního selského stavení. V nadzemních prostorách je klasická vinotéka, která je otevřena denně od 10 do 18 hodin, jen v neděli se zavírá už v 15 hodin. V pátek v 17 hodin a v sobotu v 15 a v 17 hodin je možno navštívit degustační a prohlídkové programy, při kterých se podíváte i do křížového sklepa. O této možnosti jsme neměli tušení. Přišli jsme v sobotu po 17. hodině, měli jsme tedy smůlu.
My jsme se chystali však navštívit Valtické Podzemí, které je naproti. Vznik těchto sklepů souvisí se založením kláštera minoritů, tedy s r. 1289. V současné době je to labyrint obnovených částí těchto historických sklepů, které jsou vzájemně propojené v celkové délce 900 m. Tyto sklepy si můžete jen prohlédnout nebo za příplatek je možná i degustace vámi vybraných vín. Zde je možno si zajistit prostory i pro soukromé akce. Součástí prohlídky Valtického Podzemí je i výstava historických signovaných cihel, vinného skla, zkamenělin. Je možno sklepy procházet sám nebo si domluvit prohlídku s průvodcem. My jsme šli sami. Dostali jsme k tomu třístránkové povídání s plánkem, kde jsme si mohli přečíst o historii sklepů i o jednotlivých místnostech a chodbách. Tady je možno si svá vína uchovat v archivních zamykatelných boxech. Informace o provozu těchto sklepů si přečtěte na http://www.valtickepodzemi.cz/valticke-podzemi.php.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Po degustaci vína měl můj pivař chuť už jen na pivo. Proto jsme zašli na večeři do příjemné Keltské středověké krčmy Avalon v Příčné ulici, jen kousek od zámku. Nevím, zda všichni jezdí do Valtic jen na víno, tady jsme byli sami. Je to tu hezké, obsluha příjemná, pochutnali jsme si.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Valtice známe, už jsme zde byli mockrát. Tentokrát jsme si Valtice užívali jinak – z podzemí. Kromě Valtického Podzemí jsme ještě navštívili sklepy Salónu vín. Obojím prostředím jsme byli nadšeni, i když každé je zcela o něčem jiném.
Ostatní informace
Přes Valtice vedou vinařské cyklostezky, my jsme jejich část využili a projeli jsme většinu
Lednicko – valtického areálu. Ještě je však možno projít si
Vinařskou naučnou stezku Valtice (http://www.valtice.eu/naucna-vinarska-stezka/ms-3495/p1=3495), jejíž část jsem si kdysi prošla, a
naučnou stezku Bosou nohou (http://www.valticepenzion.cz/zabava-sport-kultura/stezka-bosou-nohou/). Tahle stezka mne lákala, ale už jsme to časově nezvládali. Trochu nás počasí odradilo.
Poslední aktualizace: 22.10.2017
Valtice – historie, Salón vín, Křížový sklep a Valtické podzemí na mapě
1
turista zde byl a hodnotil
5,00
Diskuse a komentáře k Valtice – historie, Salón vín, Křížový sklep a Valtické podzemí
Valtice-Město vína. Též sem jezdím rád. V podzemí jsem byl rovněž. Dokonce částečně i z druhé…