Údolím Oslavy - adrenalinový zážitek pro pěší turisty

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

Turisticky náročná trasa
Turisticky náročná trasa
lupa

Vyrazíme z obce Ketkovice, dostupné buď autobusem od přípojného vlaku v Rapoticích (případně můžeme výlet započít i v samotných Rapoticích), kde nastoupíme na červeně značenou pěší trasu směr Panorama-vyhlídka. Opustíme obec a projdeme kolem Rozcestí u Vyhlídky až k začátku odbočky k zřícenině Levnova. Samotná odbočka je poměrně dlouhá, ale stojí za to ji projít, ani ne tak kvůli zřícenině samotné, ale mimořádným rozhledům z jejího návrší. Pokračujeme přes významnou křižovatku turistických tras Senoradský mlýn mírným stoupáním k další zřícenině na Kraví hoře. Stále se držíme červené značky a jdeme přes myslivnu Sedlečka ke Skřípskému mlýnu a podél mlýnského náhonu a Oslavy k brodu pod Vlčím kopcem. Postupným stoupáním se
dostaneme až k hradu Lamberk s nádhernými vyhlídkami na meandrující Oslavu. Dále nás trasa provede náročným turistickým úsekem podél řeky k rekreačnímu středisku U Vlasáka a odtud již pohodovějšími cestami přes Velkopolský dvůr do Náměště nad Oslavou k železniční stanici. Celá trasa je fyzicky náročná s obtížným terénem a měří asi 22 km.

Za čím jedeme?

Výhled na JE Dukovany od Ketkovic
Výhled na JE Dukovany od Ketkovic
lupa

Přírodní park Údolí Oslavy a Chvojnice - přírodovědecky bohaté území tvořeno členitou pahorkatinou, hlubokým kaňonovitým údolím meandrující řeky Oslavy, skalnatými a nepřístupnými svahy porostlými dubovými a borovými lesy, skalami a skalními sutěmi, zbytky nivních luk. Park je velice příjemným a vyhledávaným místem rekreace. Je zde roztroušeno mnoho chat a srubů.

Ketkovický hrad (Levnov) - jihovýchodně od Ketkovic se zvedají na skalnatém ostrohu mezi řekou Oslavou a jejím přítokem Chvojnicí zbytky mohutných zdí hradu. Byl vystavěn ve 13. století k ochraně východní části zboží třebíčského kláštera, v době, kdy Ketkovice byly jeho součástí. Neexistoval dlouho, neboť koncem 14. století byl v bojích mezi markrabaty Joštem a Prokopem zničen.

Lamberk - hrad loupeživých rytířů. Nejslavnějším z nich byl Jan Sokol, spolubojovník a snad i do jisté míry učitel pozdějšího husitského hejtmana Jana Žižky z Trocnova. Samotné zbytky hradu bohužel nejsou - i s ohledem na částečné překrytí terénem - nijak velké, místo s bohatou historií ležící v nádherném údolí meandrující řeky Oslavy však za odbočku ze značené trasy stojí.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Panorama - vyhlídka
Panorama - vyhlídka
lupa

Větší svačinu je naprosto nutné vzít s sebou, míjíme i několik studánek, ovšem zásoby tekutin na cestu samozřejmě potřebujeme také. V závěru v Náměšti je mnoho restauračních zařízení, úspěšně jsme vyzkoušeli pizzerii asi 300m od vlakového nádraží.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Výhled od Levnova
Výhled od Levnova
lupa

Nejkrásnější jsou vyhlídky na meandrující řeku Oslavu i Chvojnici, částečně připomínající např.Podyjí. Nejhezčí vyhlídky jsou asi z hradu Lamberka, pod kterým se řeka stáčí o 180 stupňů. Zážitkem je i samotná cesta vlakem po krásné kličkující trati 240.

Ostatní informace

Výhled od Levnova
Výhled od Levnova
lupa

Nepohybujeme se na horách, ale zdejší podmínky opravdu nelze podcenit. Překonáváme balvany, kamenná moře, vodní úseky - někdy s pomocí žebříčků nebo řetazů - kvalitní vysoká obuv je nutností, mobil u sebe. Jiný druh přesunu než pěší není možný, cyklo v žádném případě.
Žádná z památek na trase zpoplatněna není.

Výhled od Levnova
Výhled od Levnova
lupa

A opět jako u všech ostatních příspěvků bych Vás rád požádal, aby pokud narazíte na nesrovnalosti turistického značení v terénu (nedostatečné značení, poškození kácením, vandalismus, chybějící, zohýbané směrovky či směrovky s neplatným textem), abyste mne o takových skutečnostech informovali - vyplněním krátkého formuláře na stránce http://www.turistickeznaceni.cz/. Já nebo moji kolegové uvedeme pak vše do pořádku v co nejkratším možném termínu. Díky.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika, pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Rapotice
(vzdálenost od místa: 0.93 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Údolím Oslavy - adrenalinový zážitek pro pěší turisty

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace