Údolí Oslavy a Chvojnice

Tipy na výlet, Českomoravská Vrchovina
Kam a jak jedeme?

Řeka Oslava
Řeka Oslava
lupa

Národní přírodní rezervace údolí Oslavy a Chvojnice se nachází na rozhraní krajů Vysočina a Jihomoravského na řece Oslavě od Náměště nad Oslavou po Čučice a jejího levostraného přítoku Chvojnice od Rapotic. Jedná se hluboce zaříznuté říční údolí, kde si řeka razí cestu přes velmi tvrdé granulitové horniny. To se projevilo vznikem četných skalisek, které na mnoha místech dodávají údolí Oslavy ráz kaňonu. Nalézá se zde množství chráněných rostlin a živočichů (kovařík a přástevník kostivalový) a rostlin (dvouhrotec zelený, jazýček jaderský a koniklec velkokvětý).

Řeka Oslava
Řeka Oslava
lupa

Jako výchozí bod trasy jsem zvolil Náměšt nad Oslavou - z Brna se sem dostanete velmi snadno jak vlakem tak autobusem. Autem sice taky, ale nejedná se o okružní trasu. Celková délka trasy je 22km.

Řeka Oslava
Řeka Oslava
lupa

Trasa se dá rozdělit do několika rozdílných segmentů, prvním z nich je cesta z Náměště nad Oslavou do RS U Vlasáka. Tento úsek je poměrně krátký, za zmínku odtud stojí jírovcové aleje. Z cesty jsme tímto usekli už 4.5km a na nás čeká asi nejhezčí úsek kolem Divoké Oslavy. Jdeme podél řeky, která si cestu razí přes množství kamenů. Stejně jako voda si razíme cestu my, po kamenech na břehu řeky. Na hůře schudných místech vám pomohou řetězy připoutané ke skále. Množství peřejí a listnatý les okolo láká k podzimním výletům a to nejen fotografy. Přes léto je v lese vedle nás vidět spousty bramboříků evropských.

Řeka Oslava
Řeka Oslava
lupa

Od Oslavy se po pár kilometrech na nějakou dobu vzdálíme, půjdeme na první zříceninu, zříceninu hradu Lamberk. Cesta vede vzhůru, prakticky neustále krásnými dubovými lesy, Lamberk je od červené značky vzdálen asi 200m. Původně se hrad nazýval Langenberg, byl založen roku 1370. Jeho historie byla krátká, pravděpodobně byl již roku 1446 zbourán aby se nestal sídlem loupežníků. V dnešní době je zachován ještě zbytek hradních zdí a příkopy.

Řeka Oslava
Řeka Oslava
lupa

Z Lamberku se vrátíme na červenou značku, a před námi je asi půl kilometru k dalšímu rozcestníku. Cesta zde je trošku obtížnější, občas v cestě zavazí spadený strom, občas vede cesta přes kamenové závaly (občas kombinace obojího). Nebezpečné to není, snad jen ti méně zdatní by si měli dát pozor. Dostáváme se zpět z lesů do údolí k řece. Právě zde začíná dlouhá chatová oblast. Chataři zde sice udržují pořádek, ale i tak je to trošku nepříjemný skok z divoké přírody které jsme byli svědky doposud (samozřejmě údolím prochází více turistických tras a možnost vyhnout se chatám tu je).

Brambořík
Brambořík
lupa

Po projití chatové zástavby se opět loučíme s údolím řeky a stoupáme nahoru. Zřícenina hradu Kraví Hora je náš další cíl. Hrad vznikl i zanikl v přibližně stejné době jako Lamberk, dochováno toho dnes až na zbytky Válcové věžě, vysoké asi 6m, moc není. Stejně jako Lamberk byl hrad stržen ze strachu před loupežníky, kteří z tohoto místa podnikali útoky na třebíčský benediktínský klášter.

Řeka Oslava
Řeka Oslava
lupa

Další zajímavá místa už následují v rychlém sledu. Soutok Oslavy a Chvojnice u Senohradského mlýna, viditelný především z Ketkovského hradu, tedy z Levnova. Odtud je nádherný výhled na údolí. Z hradu zbyly především opěrné zdi viditelné už z dálky, hrad byl ale stejně jako dva předešlé zničen v polovině patnáctého století. Paradoxem je, že právě Levnov měl původně sloužit jako obrana před loupeživými útoky (nepovedlo se a byl zbořen občany okolních vesnic jako loupeživý hrad - vesničané si mohli odnést stavební materiál). Více informací o Levnově například na serveru Hrady.cz. Z Levnova už to máme kousek k zakončení výletu. Hustým lesním porostem dojdeme na Vyhlídku. Bohužel zarostla akáty a tak jsou vidět jen vrcholky kopců a z údolí neuvidíme nic (snad jindy než v létě). No a do Ketkovic je to odtud už jen pár minut chůze.

Za čím jedeme?

Hlavními turistickými lákadly této oblasti je divoká řeka Oslava a zříceniny hradů Lamberk, Kraví Hora a Levnov a samozřejmě zajímavá příroda.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Turistická cesta
Turistická cesta
lupa

S občerstvením to je špatné. V letních dnech doporučuji vzít si více vody než obvykle, možnost si něco nakoupit máte jen v Náměšti nad Oslavou, případně pak až v malé večerce v Ketkovicích.

Pokud toho chcete projít víc a rozložit si výlet na více dní tak vcelku není problém. U řeky Oslavy je spoustu tábořišť a míst k postavení stanu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

První část cesty vedoucí divokou přírodou byla nejhezčí. Je to opravdu kouzelné místo, jakých v okolí Brna moc není.

Ostatní informace

Na tomto výletu ušetříte, všechny zříceniny jsou samozřejmě volně přístupné.

Podrobnější informace o zříceninách:

Lamberk
Kraví hora
LevnovDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Druh:
do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Údolí Oslavy a Chvojnice

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace