tvrz Nemile u Zábřeha

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

Autem,autobusem ,vlakem,na kole či pěšky směr Zábřeh pak Hněvkov. Info také v Zábřežském infocentru.

Za čím jedeme?

pozvánka na vánoční akci
pozvánka na vánoční akci
lupa

Středověká renesančně přestavěná tvrz. Je ojediněle zachovalo stavbou v Olomouckém kraji. Původně se čtyřkřídlým poplužním dvorem a patrovou nástavbou, dnes přízemní samostatně stojící obdélná budova s 12 místnostmi. Spodní zachovalou polovinu budovy, provozuje občanské sdružení www.tvrz-nemile.estranky.cz kde je 5 panských pokojů, klenutých plackovými,valenými,křížovými a klášterními klenbami. Kaple má klenbu s rostlinnou štukaturou doplněnou lvími hlavami či anděly, stejnou jako na zámku Tatenice či Moravská Třebová,jelikož měli stejného majitele který měl v oblibě renesanci. Zachovaná černá kuchyně s křížovou klenbou. Pod průjezdem je sklep, s valenou cihelnou klenbou a studnou20m.hlubokou. Druhá je na pozemku před tvrzí asi 30 metrů daleko, s hloubkou 30metrů původně měla dřevěný rumpál s dřevěným potrubím, je zděná z kamene. Ve štítu tvrze se zachoval erb vladyky a rytíře Kryštofa staršího Hubercka z Belnsdorfu, z Maletínského pískovce. Rod doposud žije v polském knížectví Plesském. Na tvrzi je zachováno pískovcové ostění oken a dveří shodné se Zámkem Moravskou Třebovou. Na tvrzi je řada nalezeného archeologického materiálu ze středověku.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tvrz Nemile
Tvrz Nemile
lupa

V Zábřeze v řecké restauraci bohemka,spal sem na tvrzi v Nemili ale je to soukromý objekt nutno se ubytovat v zařízeních k tomu zřízených.Např:V Nemili rodinném penzionu či v zábřežském hotelu Amco na náměstí.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

kaple v tvrzi připravena na svatební obřad
kaple v tvrzi připravena na svatební obřad
lupa

Památky tvrz Nemile u Zábřeha,zámek Skalička,sýpka Krumpach,farní museum ve věži kostela sv .Bartoloměje,Bohdíkov tvrz,tvrz Podolí u Mohelnice,kostely sv Bartoloměje,sv Barbory,červený kostel. Nelíbilo, nepříliš velký zajem města o památky v okolí.Jakož i musea v Zábřeze, jehož vedoucí je nevlídná. Také např:primitivní popisky"železné předměty",zaměnila i pískovcový erb pánu z Kravař za erb rodu Tunklů,asi nepozna kapra ktery je v erbu rodu Tunklů.Uklízečka musea je ochotná a vstřícná. Celoročně zavřená vrata na zazvonění. Museum ma velké krásné sklepení prostory, které by se daly vhodně využít např na vinotéku.Jak chtějí přlákat turisty když pro to málo dělají?Někteří radní města doposud nevědí kde tvrz leží.

Ostatní informace

svatba na tvrzi
svatba na tvrzi
lupa

Tvrz je přístupná na dny www.ehd.cz konaných zábřežskými skauty, v září jakož i další památky.Nebo pak na telefonické objednání,více info na aktuálních stránkách tvrze www.tvrz-nemile.estranky.cz.Nebo také se otevírá při příležitostných akcích např: velikonoce na tvrzi,vánoce,výstavy,svatby atd.Na tvrzi lze také zakoupit upomínkové předměty, hrníčky,svíce, pohlednice,trička,kšiltovky s erbem,letáčky s historií či nově turistické vizitky a denníky. Vstup do tvrze je 50kč tyto peníze jsou věnovány na obnovu a provoz této kulturní památky.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Druh:
za kulturou, do přírody
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Lupěné
(vzdálenost od místa: 0.79 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu tvrz Nemile u Zábřeha

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace