Tupadelské skály

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Mechový vodopád
Mechový vodopád
lupa

Je až s podivem, že tak nádherný skalní útvar, jakým Tupadelské skály bezesporu jsou, neleží na žádné turistické cestě. Ani v nedalekých Tupadlech, kudy prochází zelená, nenajdete nic, co by vás k nedalekým skálám nasměrovalo. Ale místní lidé jsou velmi ochotní a cestu každému rádi ukážou. Vždyť se mají skutečně čím pochlubit. A nejsou to jen skály, co vás tady okouzlí. Většinu cesty jsou překrásné výhledy na Šumavu. Na severu se občas objeví nejvyšší kopce Švihovské vrchoviny a východním směrem město Klatovy s výraznou Klatovskou hůrkou. Zájemci o dávnou minulost jistě neminou Mohylové pohřebiště na Husíně. Překvapí i mnoho druhů zpěvného ptactva a skupiny srnčí zvěře. Naše cesta začíná na klatovském nádraží, odkud, co se týče vlakových spojů, jsou skály nejblíže.

Za čím jedeme?

Jez na Úhlavě
Jez na Úhlavě
lupa

Od nádraží vycházíme po červené značce směrem na Tajanov. Přecházíme řeku Úhlavu se zajímavým řešením jezu. Před vsí je velmi hezká socha sv. J. Nepomuckého. Malý kostel je po opravě, byl postaven v novorománském slohu. Ze vsi vycházíme polní cestou a v nedalekém lese je odbočka k mohylám na Husíně. Ta vás za lesem dovede zpět na červenou. V osadě Dupanda je rozcestí. Odtud jdeme po zelené do Tupadel. Před vsí vpravo od cesty jsou nepatrné zbytky tvrziště. Na návsi u mostu přes potok opouštíme značku, jdeme asi 100 m po silnici na Klatovy a na konci obce odbočujeme vpravo na lesní cestu. Po 200 m vcházíme do lesa a to už vidíme první skálu. Tupadelské skály jsou od roku 1967 přírodní památkou s rozlohou 0,48 ha. Jedná se o mimořádnou skupinu vypreparovaných buližníkových skal.Celková délka je okolo 250 m a nejvyšší útvary jsou až 15 m vysoké. Skály využívají dosti často horolezci. Mimo jiné najdete skalní okno či mechový vodopád. Domov tu našlo i několik druhů kapradin. Cestu zpět volíme přes vrchol na jihu, a lesem scházíme k silnici do Klatov. Po půlhodince jsme opět v Tajanově a po stejné cestě se vracíme na nádraží.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tajanov, socha sv.J. Nepomuckého
Tajanov, socha sv.J. Nepomuckého
lupa

Na cestu je dobré mít jídlo i pití s sebou a nebo se najíst v Klatovech. Pokud by se jednalo o delší pobyt, tak v Klatovech a okolí je ubytování bez problému. Jen na okraj, na nádraží v Klatovech je malé, ale bezvadné bistro. Pivko jako křen.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Tajanov, kostel
Tajanov, kostel
lupa

Skály uchvátí a okouzlí. Obešli jsme je dvakrát a stále jsme objevovali něco nového. Pohledy na Šumavu jsou bez konkurence. Hrozný nepořádek u silnice z Tupadel do Klatov a okolo polní cesty pod lesem se nedá ani popsat.

Ostatní informace

Vrch Husín
Vrch Husín
lupa

Ušli jsme přibližně 12 km, trvalo nám to pět hodin, ale nemohli jsme se od skal odtrhnout. V Tupadlech je vhodné zeptat se na cestu ke skálám. Vše je na mapě KČT č.64 Šumava, Železnorudsko.

Na výlet vlakem

Klatovy jsou železniční křižovatka tratí č. 183 a č.185. My jsme přijeli ze Sušice a vlakem jsme jeli i zpátky.Další informace

neumístěno
Náročnost:
romantika, pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Tupadelské skály

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace