Trenckova rokle a Údolí Loučky a Bobrůvky

Tipy na výlet, Českomoravská Vrchovina
Kam a jak jedeme?

Trenckova rokle - vodopád
Trenckova rokle - vodopád
lupa

Pro Brňany dopravně celkem snadno dostupné vodopády, příroda připomínající Slovenský ráj a krásné náročnější stezky ve svahu nad řekou, to je Trenckova rokle a Údolí Loučky a Bobrůvky.

Údolí Loučky a Bobrůvky se táhne mezi vesnicemi Strážek, Střížeš a Skryje (cca 10km severozápadně od Tišnova). Přibližně v polovině tohoto údolí se nachází Trenckova rokle.

Cesta po skále
Cesta po skále
lupa

Začátek cesty by se logicky nabízel v obci Skryje. Jednak odtud vede červená značka, doprava z Tišnova sem taky není špatná. No ale samotná cesta podle mě není až tak záživná, osobně jsem pro variantu cesty z Drahonína. Z Drahonína se na červenou značku dostanete po polní cestě, v podstatě po vystoupení z autobusu postačí pokračovat po té silnici dál, po pár metrech se z ní stane polňačka a po asi dvou a půl kilometrech budete na červené značce u Šafránkova mlýna. Z této cesty je navíc pěkný výhled na okolí, toho si už v údolí neužijeme.

Cesta lesem
Cesta lesem
lupa

Cestu odtud k Trenckovi rokli osobně řadím mezi ty nejkrásnější turistické cesty v okolí Brna. Chvíli u řeky Loučky, chvíli ve svahu nad řekou. Ve svahu nás čekají různé překážky v podobě spadlých stromů, šikmých skal a různých převýšení. Nicméně pozor - v zimě, za pokrývky sněhu, bych tuto část cesty v žádném případě nedoporučoval jít. Cesta je opravdu ve svahu, navíc místy po hladké skále, v kombinaci se sněhem je to celkem nebezpečné.

Cesta lesem
Cesta lesem
lupa

Tento úsek má necelé tři kilometry, po něm přichází to kam většina z vás pokud sem půjde míří. Trenckova rokle. K vodopádům Trenckovy rokle sice nevede žádná značka, nicméně cesta k nim je upravená, prošlapaná a na skalách je připevněno pro oporu lano. Na vodopád jsem měl celkem štěstí, tekl (samozřejmě je lepší sem jít po nějakých vydatnějších dešťích). I když pravda je, že v zimě v podobě ledu vypadal monumentálněji. I tak se toto místo vymyká jiným místům v okolí Brna a stojí to za návštěvu. Skály jsou pokryté mechem a kapradím, vodopády a kaskády pěkně šumí. Chatka netradičně umístěná na skále nad potokem působí dost zvláštně, obzvlášť když je na ni i poštovní schránka - no pošťáci to tu nemaji snadné. Vodopády jsou tu dva, ten horní má tři metry, ten spodní dokonce osm (s tím že je rozdělen kaskádou).

Na závěr ještě o Trenckově rokli pověst:

Ukazatel
Ukazatel
lupa

Za dob Marie Terezie Rakousko-Uhersko bránilo před napadením Turky vojsko pandurů pod vedením barona Františka Trencka. Kromě bránění však panduři také loupili, drancovali a vraždili nevinné občany. Marie Terezie byla nucena vydat příkaz k polapení barona a k předvedení jej do Vídně. Baron spolu se svými třemi důstojníky prchl a skrýval se neznámo kde. V té době jeden bylinkář z Drahonína chodil pro vzácné léčivé rostliny do této rokle. Když sestoupil až na dno rokle uviděl ohniště a u něj čtyři ozbrojené muže. Bylinkář nestačil prchnout a byl obestoupen těmito lidmi. Baron se mu představil a dal muži nabídku. Pokud jim donese každé čtyři dny ovci, dostane dvacet dukátů, pokud je prozradí pak jej zabijí. Bylinkář ovce nosil, slušně si vydělal, jednoho dne ale baron zmizel neznámo kam. O něco později bylinkář pověděl svým známým o tom co se stalo, od té doby nese rokle Trenckovo jméno.

Cesta
Cesta
lupa

Kudy dál? Já se rozhodl jít dál po červené, s tím že odbočím na žlutou značku a půjdu do obce Vratislávka. Cesta měla zprvu dost podobný ráz jako předtím, ale postupně už se do svahů přestala odkloňovat, až jsem nakonec šel jen po lesní cestě. U Habří-chaty je navíc pozměněné značení, všechno vede dál ke zřícenině Mitrov, resp. osadě Podmitrov. Až tam je k vidění jiná než červená značka - dokonce hned dvě nové žlutá a modrá, pravděpodobně se z této zříceniny budou místní snažit udělat větší atrakci - nějak víc jsem se o to ale nezajímal, tlačil mě tu čas. Každopádně se tu můžete najíst, nebo napít. Trošku mě zamrzelo, že se zde musím brodit celkem hlubokou a studenou Bobrůvkou, ale ono to k té místní romantice patří :). Nakonec jsem měl štěstí a když jsem procházel Novým Dvorem tak zrovna projížděl autobus, řidič chvíli počkal a mohl jsem odjet do Tišnova. Jinak ale docela pozor na tu dopravu, raději si předem prostudujte jízdní řády.

V galerii jsou k vidění i fotky ze zimní zamrzlé Trenckovi rokle. Pokud se rozhodnete jít v zimě tak doporučuji trasu upravit, některé úseky jsou v zimě nebezpečné.

Za čím jedeme?

Cesta
Cesta
lupa

Hlavní atrakcí celého výletu je Trenckova rokle a její vodopády. Turisté tento kousek přírody přirovnávají ke Slovenskému ráji (sám nemohu porovnat, ve Slovenském ráji jsem ještě nebyl).

Cesta
Cesta
lupa

Pokud budete mít dost sil můžete po cestě ve svahu najít i zříceninu hradu Košikov (bez GPS téměř nemožné, navíc se nejedná o nic moc zajímavého). Další zříceninou je Mitrov, pro mě velká neznámá. Zbytky hradu jsou sice zřetelné, jsou vidět zbytky zdí, přesto je spousta zajímavějších zřícenin.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najíst se a napít můžete v Podmitrově, jinde na trase tato možnost není. Přespat se dá na spoustě míst, U vodopádů Trenckovy rokle je dokonce srub pro tyto účely.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Loučka
Loučka
lupa

Samozřejmě vodopády v Trenckově rokli a také jedinečná přiroda v okolí Brna. Velikým lákadlem jsou určitě stezky ve svazích údolí Loučky kde se musí přelézat či podlézat spadlé kmeny, scházet přikrá skála a podobně.

Ostatní informace

Vstup jak do Trenckovy rokle tak na zříceninu Mitrov je volný, tedy zdarma.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Druh:
do přírody
Bylo zde:
6 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Věžná
(vzdálenost od místa: 4.71 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Trenckova rokle a Údolí Loučky a Bobrůvky

Poděkování
04.04.2009 22:45

Josef Eder
Díky za príma tip na výlet. Autem jsme dojeli do Drahonína, podle článku došli k Šafránkovu mlýnu, po červené došli k Trenckově rokli (vodopády byly nečekaně skvělé) a pak jsme šli dále po červené. Asi po půl kilometru od Trenkovy rokle vede nahoru lesní cesta, která nás zavedla zpátky do Dahonína. Takže jsme si udělali fajn okruh.
děkuji za tip
14.03.2011 12:48

Amálka
O rokli vím už dlouho, máme ji kousek, ale pořád nějak nebyl čas....ale už jsme domluveni a snad co nejdřív tam vyrazíme...děkuji za pěkný popis cesty. Zkusíme to od Drahonína a snad vše v pohodě najdem i bez označení.
trenckova rokle/ vodopady
19.05.2011 11:14

magnum

Ahoj priatelia, minuly tyzden som bol v tejto krasnej oblasti trenckova rokle, viete mi niekto poradit ako sa dostat priamo ku tym vodopadom, nakolko su mimo vyznacenej trasy a zial celodenny vylet sice stal za to ale to podstatne co som chcel vidiet som nenasiel. Vopred dakujem

28.12.2011 19:07

Anna

To my jsme se snažili dojít do Trenckovy rokle z obce Víckov - je tam pěkná neznačená polňačka. Zkrachovali jsme ale u Loučky, kterou jsme si v zimě netroufli přebrodit. Ale i tak se nám výlet líbil, viděli jsme údolí z jiného pohledu než ze značené trasy.

trenckova rokle/ vodopady
19.05.2011 11:13

magnum

Ahoj priatelia, minuly tyzden som bol v tejto krasnej oblasti trenckova rokle, viete mi niekto poradit ako sa dostat priamo ku tym vodopadom, nakolko su mimo vyznacenej trasy a zial celodenny vylet sice stal za to ale to podstatne co som chcel vidiet som nenasiel. Vopred dakujem

Re: trenckova rokle/ vodopady
25.05.2011 20:00

Amálka

no já tam ještě pořád nebyla, ale známí tam byli autem. Dojeli do Drahonína jestli se nepletu a tam už je to navedlo....každopádně zeptám se přesně a napíšuSmile

Re: trenckova rokle/ vodopady
21.10.2012 10:54

Nejkratší cesta vede z Drahonína po polní cestě. Z Drahonína na SZ, po 250 m doleva kolem vrcholu Vysekanec až do rokle. Cesta není značená, musí se z ní ve správném místě odbočit, (pomůže GPS) takže není nejvhodnější. Cesta ze Skryje je dlohá. Nejlepší a nejkrásnější cesta je priti proudu Loučky od Šafránkova Mlýna. Tam se dá dojet z Drahonína autem po asfaltové úzké cestě. Tam je i občerstvení a místo na zaparkování. Cesta od Tišnovské Nové Vsi je sjízdná jen pro nejdrsnější offrouďáky. Dalo by se to na dobrém horském kole. Cesta ze Šafránkova mlýna proto proudu loučky po červené tur. značce ale pro kola jsízdná není, pokud nechcete nést kilometry kolo na zádech po prudkých kamenitých srázech a pěšinkách přehrazených kmeny stromů. (nebo desetkrát brodit tam a zpět)

Video vodopádu
27.01.2015 21:29

gaba
video zde: https://www.flickr.com/photos/68971999@N02/15928986056/

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace