Světlá nad Sázavou - Pohleď Michalův statek

Tipy na výlet, Českomoravská Vrchovina
Kam a jak jedeme?

Světlá nad Sázavou, kostel sv. Václava
Světlá nad Sázavou, kostel sv. Václava
lupa

Při tomto výletě si prohlédneme zajímavosti tohoto města na řece Sázavě, projdeme se pěknou přírodou okolo řeky a navštívíme vesnickou usedlost, kterou místní nadšenci přeměnili ve skanzen.

Za čím jedeme?

Zámek ve Světlé nad Sázavou
Zámek ve Světlé nad Sázavou
lupa

Výchozím bodem je pro nás náměstí ve Světlé nad Sázavou, kde se dá bez problémů a bezplatně zaparkovat. Přímo na náměstí si můžeme prohlédnout Radnici z konce 18. století a původně raně gotický děkanský Kostel Sv. Václava, jež vznikl pravděpodobně v druhé polovině 12. století. Přímo u kostela se nachází místní infocentrum, které zprostředkovává prohlídky středověkého světelského podzemí.

Zámek ve Světlé nad Sázavou
Zámek ve Světlé nad Sázavou
lupa

Od infocentra se vydáme po červené značce přes řeku a dostaneme se ke světelskému zámku. Zámek byl postaven na místě bývalé tvrze, byl v majetku několika šlechtických rodů a svoji nynější podobu získal v sedmdesátých letech 19. století. V současnosti zde sídlí zemědělská škola, zámek je veřejnosti nepřístupný a ve východním křídle zámku je Muzeum Světelska, které určitě stojí za návštěvu. Zde se návštěvník dozví mnoho o historii Světlé nad Sázavou, o šlechticích, kteří vlastnili zámek, o slavných rodácích a také o životě obyčejných lidí na světelsku, kteří se živili hlavně kamenictvím a sklářstvím.

Sázava
Sázava
lupa

Po prohlídce muzea se vypravíme opět po červené směrem k Pohledi. Cesta vede pěkou přírodou kolem řeky Sázavy. Poté co přejdeme po lávce přes řeku, vystoupáme po žluté značce mírným kopcem směrem k Pohledi.

Na lávce přes řeku
Na lávce přes řeku
lupa

Obec Pohleď vznikla nejspíš ve 12. století a jeho největší chloubou je v současné době nově zrekonstruovaný skanzen - Michalův statek. První zmínky o statku se datují k roku 1591. Statek vlastnil rod Michalů až do konce roku 2000, kdy ho odkoupila obec a uskutečnila zdařilou opravu celého objektu, díky čemuž je nyní obec Pohleď vyhledávaným turistickým cílem.

Michalův statek
Michalův statek
lupa

Po prohlídce statku se stejnou cestou, po které jsme přišli tj. po žluté, vrátíme k řece Sázavě, kde se nachází vlaková stanice Pohleď a odtud je to vlakem jednu zastávku nazpět do Světlé nad Sázavou.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Po cestě jsme si vystačili s vlastníma zásobama, pořádně jsme se nadlábli až po návratu do Světlé v restauraci ve společenském domě na náměstí.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nejvíce se nám asi líbilo ve světelském podzemí.

Zvonička v Pohledi
Zvonička v Pohledi
lupa

Určitou nepříjemností je málo vlakových spojů z Pohledi do Světlé. Vlak jede ve 13:30 a pak až v 17:30, proto je dobré si tento výlet naplánovat i časově. Prohlídka města a podzemí asi 1 hodina, prohlídka zámku a návštěva muzea taky 1 hodina, prohlídka Michalova statku taktéž 1 hodina. Nenáročná cesta je dlouhá 8 km, takže s menšími dětmi asi 2 hodiny.

Ostatní informace

Prohlídky podzemí: září-červen každé úterý ve 13 hodin, o prázdninách pak úterý až pátek v 10 a 13 hodin v sobotu v 9, 11 a 13 hodin. Vstupné 20,- a 10,- Kč.

Muzeum Světelska v zámku: duben až červen a září v sobotu a neděli 10-12 a 13-16 hodin, v červenci a srpnu od úterka do neděle 10-12 a 13-16 hod. Vstupné 30,- a 10,- Kč.

Michalův statek
Michalův statek
lupa

Michalův statek Pohleď: květen a září o sobotách a nedělích od 10 do 17 hodin, červen až srpen denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin. Ve skanzenu drží polední pauzu od 12 do 13 hodin. Vstupné 20,- a 10,- Kč.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Světlá nad Sázavou
(vzdálenost od místa: 1.06 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Světlá nad Sázavou - Pohleď Michalův statek

Foto
07.04.2012 19:30

Kadlec Pavel

http://cleofas.rajce.idnes.cz/Michaluv_statek_Pohled/

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace