Svákov - rozhledna, hradiště, kaple

Tipy na výlet, Jižní Čechy
Kam a jak jedeme?

Jedeme do Znojma a milujeme rozhledny. Proto si vždy na trase vybereme, u které se zastavíme.

Za čím jedeme?

lupa

Rozhledna je na kopci v blízkosti keltského hradiště Svákov nad řekou Lužnicí, jen asi 3 km západním směrem od Soběslavi, odkud k ní vede žlutá turistická značka. My jsme jeli autem až na kraj lesa, kde je nějaké ubytovací zařízení a kde majitel tohoto zařízení vybudoval pro návštěvníky rozhledny parkoviště.

Rozhledna se stavěla od dubna do července 2014. Dne 31. července 2014 byla slavnostně otevřena. Dřevěná rozhledna stojí ve výšce 446 m n.m. Je vysoká 13,5 metru, základnu tvoří čtverec 4 x 4 metry. Má tři vyhlídkové plošiny, a to ve výšce 2,9 m, 6,48 m a 10 metrů. Rozhledna má střechu pokrytou šindelem.

Z rozhledny je polokruhovitý výhled východním směrem - na řeku Lužnici, na město Soběslav a okolní vesnice, na hrad Choustník.

Rozhledna je volně přístupná celoročně.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Přímo u rozhledny žádné občerstvení není. Ale v Soběslavi se určitě nějaké možnosti najdou.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Je to příjemná procházka dokonce se zajímavými zastaveními. Informace o nich visí na kraji lesa u údajně zázračné studánky, která je v lese hned u parkoviště. Po pravé straně nad cestou je vidět altán, který byl vybudován mezi dvěma válkami jako odpočinkové místo. Cesta vede okolo pseudorománské kaple Panny Marie Bolestné, která byla vybudována r. 1865. Zvonice byla přistavěna r. 1900. Na vrcholu – v nadmořské výšce 440 – 455 m n.m. je hradiště s patrnými obrannými valy. Podle archeologických průzkumů bylo osídleno v době kamenné, době bronzové, dokonce i Kelty v době železné v 4. století př. n.l. Od rozhledny se nechá sejít po neznačené cestě okolo altánu dolů k parkovišti. Stačí se jen kousek od rozhledny vrátit a po cestě se vydat vlevo. Je to krátké, prudké, v době dešťů a sněhu až neschůdné. I za sucha je nutno trochu opatrnosti.

Ostatní informace

Kdo sbírá turistické známky, sběratelské karty, razítka a pod., může si je koupit v Informačním středisku ve městě Soběslavi.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km), celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Soběslav
(vzdálenost od místa: 1.67 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Svákov - rozhledna, hradiště, kaple

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace