Štramberk - " Valašský betlém "

Tipy na výlet, Beskydy, Javorníky, Valašsko
Kam a jak jedeme?

lupa

Vydali jsme se tam autobusem, s přestupem v Novém Jičíně - město má zajímavost - v zámku je muzeum s klobouky, které si mohou návštěvníci dokonce sami vyzkoušet. O kousek dál v předhůří Beskyd - nad Kopřivnicí se rozkládá malebné městečko - Štramberk, a to na svazích tří vrchů - zámeckého kopce, Kotouče a Bílé hory. Díky jeho kráse a poloze se mu přezdívá - " Valašský betlém " .

lupa

Dnes je jeho velká část vyhlášena městskou památkovou rezervací. Toto starobylé městečko nás okouzlilo svou dřevěnou architekturou s půvabnými uličkami, a také známou věží - Trúba.

lupa

Přístup k ní je ze dvou stran, bud´ přímo z centra náměstí, kamenným schodištěm až ke hradu, nebo oklikou přes městské uličky - dlážděnou cestičkou kolem Štramberského kostela a množství malebných lidových maloměstských domů - často dřevěných nebo polodřevěných.

lupa

Největší dominantou městečka jsou tedy pozůstatky Štramberského hradu - jehož historie skrývá tajemství. V roce 1646 byl Śtramberský hrad pobořen loupeživými bandami. Hrad pustl, do dnešních dob se zachovaly jen části některých zdí hradního opevnění, kulatá hradní věž, dvě Bašty - později upraveny na obytné domy a zvonice bývalého hradního kostela - sv. Bartoloměje. Roku 1904 byla hradní válcová věž - Štramberská Trúba upravena na rozhlednu.

lupa

Hrad zanikl v 18. století. Byl přistaven hostinec - v prostorách hradu - Jaroňova útulna - stylová restaurace, slouží zároveň jako prodejna suvenýrů, vstupenek na hradní věž. Na nádvoří pod hradem roku 1925 - byla postavena ubytovna pro turisty, dále budova s expozicí strašidel. K 40 m věži Trúba jsme si vybrali cestu z náměstí dloukým kamenným schodištěm s lucerničkami, procházíme i kamennou branou a ocitáme se na nádvoří pod věží. Jsou zde odpočivadla s nádherným výhledem na okolní panorama a vrcholy Kotouče a Bílé Hory a příjemné posezení s občerstvením. Věž je přístupná po dřevěném tříramenném schodišti.

V pokladně pod věží - nabízí turistům suvenýry s motivy Štramberské Trúby.

Za čím jedeme?

lupa

Cesta k nádraží ČD je lemována starými roubenými chaloupkami a obchůdky, které nabízí všem tak známou pochoutku - Štramberské uši, které se v městečku pečou v různých příchutích - jsou krajovou specialitou. Nabízí je kromě obchůdků také ve stáncích - na trzích, které bývají na náměstí. Pokud se nenecháte zlákat hned první cukrárnou, kterou zde potkáte na náměstí - čekají na vás pod náměstím v malé trafice " ty nejlepší uši, " které v roce 2003 vyhrály místní soutěž. Jsou baleny po 10 v celofánu.

lupa

K dalším zajímavostem je ke shlédnutí slavná vápencová jeskyně Šipka. Nachází se na jižním okraji města - v parku - Národním sadu na Kotouči - je Národní kultorní památkou a je volně přístupná. Při archeologickém průzkumu zde byly objeveny chodby a různé nálezy, které dokazovaly, že jeskyně byla obývána pravěkými lovci / známý nález čelisti dítěte /. Pěšinou od ní se vydáváme až nahoru, kde se nám z vyhlídky nad jeskyní otevírá nádherné panorama Štramberka.

Na vrcholu vyhlídky stojí zvonička, podle pověsti, která dívka, či žena se chce vdát a zazvoní si na ni - splní se jí to.

lupa

K dalším zdejším zajímavostem patří muzeum na náměstí - s paleontologickou, archeologickou, historickou a národopisnou expozicí, také zaujme muzeum Z. Buriana - známého malíře a ilustrátora, které nalezneme pod náměstím v budově Infocentra. Na náměstí, mezi historickými domy jsou ve dvou hlavních uličkách překrásné, původní dřevěnice. Po prohlídce věže Trúba, jeskyně Šipka, náměstí s krásnou kašnou, velkým barokním kostelem J. Nepomuckého a sv. Bartoloměje - s novobarokní věží si v jedné zdejší restauraci dáváme oběd. Vše ve městě je krásně upraveno - námětů k focení dosti.

lupa

Pohled ze spodní části náměstí na věž Trúbu je neodolatelný, aby si ho člověk nevyfotil. Po osvěžení v malé zahradní restauraci studenou kofolou - sestupujeme nádhernou ulicí kolem muzea. V ulicích Horní a Dolní Bašty - jsou všechny domy dřevěné, každý jinak upraven. Zajímavé je, že všechny stojí v prudkém svahu se zahrádkami a skálami. Dál jdeme kolem hotýlků, hospůdek, a obchůdků. V městečku jsou i ulice s modernější výstavbou.

lupa

Zastavujeme se ještě u vápencového lomu Kamenárka, Je obrovský, vidíme tam arboretum. Na svahu mezi skálami se pasou ovečky a kozy. V předvečerním osvícení je celé arboretum i se skálami ve svahu nádherné. Stejně tak jezírko s odlesky zapadajícího slunce.

A nám se blíží doba odjezdu. Jdeme zpět k autobusu, který zanedlouho přijíždí - směr do Valašského Meziříčí, zde přestup na bus - směr Zlín.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Dobře jsme poobědvali na náměstí, jinak je zde dostatek hostinců, stánků s občerstvením v městečku i pod hradní věží.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Malebnost krajiny spolu s krásami městečka nás zaujala. Byli jsme zde v létě i na podzim, tak zase příště ! V zimě , kdy toto vše zde bude zkrášleno sněhovou peřinou. Za prohlídku stojí nejen hrad s věží Trúba, ale i městečko s historickým centrem.

Ostatní informace

Vstupné Věž Trúba : děti do 6 let zdarma. děti od 6 do 15 let 20 kč, starší 15 let 3O kč.

V budově Infocentra - Relax - si mohou návštěvníci prohlédnout - Panoptikum, kde děti shlédnou 5 scén s figurkami osobností z dějin Štramberka,

- je zde muzeum Z. Buriana - českého malíře a ilustrátora,

- na hradě se pořádají různé akce, např. Silvestr, slet čarodejnic, Velikonoční hodování, atd....Další informace

Hodnocení:
3760. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Bylo zde:
7 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Štramberk
(vzdálenost od místa: 1.53 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Štramberk - " Valašský betlém "

25.01.2013 18:20

Městečko je opravdu pěkné, romantické a malebné. Výborné je i pivo z místního Městského pivovaru ba náměstí. Také se tam rád vracím.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace