Štramberk a Lašská naučná stezka

Tipy na výlet, Moravskoslezské Beskydy
Kam a jak jedeme?

Národní sad
Národní sad
lupa

Tentokráte se v tipech na Výlet vydáváme do horského městečka nazývaného též pro svojí krásu Moravský betlém, jemuž dominuje válcová věž Trúba a proslavený je rovněž jeho pekařský výrobek.

pomník v Národním sadu
pomník v Národním sadu
lupa

Tím městečkem je samozřejmě Štramberk, dominující válcová věž Trúba, která je viditelná už zdaleka a téměř ze všech stran je vlastně pozůstatek Štramberského hradu a tím pekařským výrobkem jsou Štramberské uši.

pohled od jeskyně Šípka na historickou část města s válcovou věží Trúbou
pohled od jeskyně Šípka na historickou část města s válcovou věží Trúbou
lupa

Nabízí se Vám celá škála možnosti, jak toto městečko navštívit. Můžete využít své automobily, nebo svěřit svou dopravu Českým drahám a navštívit Štramberk po železnici a nabízí se zde také možnost využití autobusové dopravy, která je dobře zajištěná s okolními většími městy - Novým Jičínem, Kopřivnicí, Frenštátem nebo Rožnovem pod Radhoštěm a Ostravou.

Za čím jedeme?

pohled od jeskyně Šipka na historickou část města s válcovou věží Trúbou
pohled od jeskyně Šipka na historickou část města s válcovou věží Trúbou
lupa

Do tohoto horského městečka v centru Štramberské vrchoviny na svazích Zámeckého kopce, Kotouče, Bílé hory, Libotinských vrchů a Červeného kamene se vydáváme nejen za návštěvou pozůstatku hradu, válcovou věží Trúbou, doporučuji projít také Lašskou naučnou stezku tímto městečkem a jeho přilehlým okolím, na které se dozvíte spoustu zajímavých informací z historie a nejen to.

Lašská naučná stezka

jeskyně Šípka
jeskyně Šípka
lupa

Na tuto naučnou stezku Štramberkem, jejíž počátek i konec je u nádraží ČD ve Štramberku se můžete vydat stejně jako já až od prvního zastavení, kterým je Národní sad. Tento výchozí bod je vhodný zejména pro návštěvníky z řad motoristů, neboť poblíž se nachází záchytné parkoviště. Celková délka této stezky je 6 km s celkovým počtěm 13 zastavení osazených informačními tabulemi o zajímavostech daného místa.

jeskyně Šípka - dno propastky směrem ke vstupní chodbě
jeskyně Šípka - dno propastky směrem ke vstupní chodbě
lupa

Jednotlivá zastavení jsou: Národní sad, jeskyně Šípka, Kotouč, Jůruv kámen, Pláňava, Horní Bašta, Náměstí, Zámecký vrch - Trúba, skála Rudý, Bíla hora, U panný Marie, Horní kamenárka, Botanická zahrada a arboretum.

jeskyně Šípka - Krapníková jeskyně
jeskyně Šípka - Krapníková jeskyně
lupa

Vydejme se tedy na tuto stezku. Ze záchytného parkoviště projdeme kolem školy, která se nachází u prvního zastavení na této naučné stezce. Vstupuji do Národního sadu, který je dnes národní přírodní památkou. Ve vstupní části je postaven pomník padlým obětem 1. a 2. světové války, na kterém jsou uvedená jména občanů Štramberku, kteří zahynuli v těchto válečných dobách. Rovněž zde nalezneme spoustu bust a pamětních desek naších významných osobností českých národních dějin a kultůry, které jsou rozmístěny podel cestičky sadem až k zastavení č.5. Ale vraťme se zpět na začátek. Od pomníku padlých zdoláme menší stoupání k zastavení jeskyně Šípka. Je zde krásný výhled na historickou část města společně s věží Trúba. Na informační tabuli umístěné před vstupem do jeskyně se dočteme, že v roce 1880 zde byla nalezené spodní čelist neandrtalského dítěte a chodby vybíhající z jeskyně se nazývají Jezevčí díra a Krapníková jeskyně. Je však škoda, že krapníková výzdoba byla zničená krátce po jejím objevení. Od jeskyně vystoupáme po schůdkách ke kamenné mohyle s křížem. Když se však po zdolání schůdku dáte napravo, stojí zde dřevěná zvonička. Kolem kamenné mohyly cestičkou k dalšímu zastavení, mineme bustu Leoše Janáčka a kousek dál stojí socha svatého Václava.

jeskyně Šípka
jeskyně Šípka
lupa

Kotouč, hora využívaná společností Kotouč Štramberk k těžbě vápence. V současné době je vytěžená větší část kopce. Opatrným pohlédnutím do těžebního prostoru, přes skalní hranu se můžeme přesvědčit o proměnách krajiny při těžbě vápence. Vstup do prostoru je však zakázan, takže tento pohled se Vám naskytne pouze na vlastní nebezpečí. Od prostoru lomu sestoupíme ke k 3 - 10 m vysoké skalní stěně, která se táhne podel cestičky napravo. Stěna se nazývá Jůruv kamen a přírodní reliéf, protože nebyla v historii dotčená těžbou. Ve svahu nad bustou Františka Palackého se nachází tzv. Jůrová jeskyně, která je 5 m dlouhá, 3 m široká a 3 m vysoká. Pomalu scházíme do úpatí Kotouče k zastavení Pláňava. Protéká jí Kobylí potok, vytékající ze studánky Míru. Ke studánce se dostanete odbočující lesní cestičkou vedoucí mírně do kopečka. Od této studánky se však budete muset vrátit spět na původní stezku. Opouštíme zalesněnou část této stezky a ocitáme se na Horní Baště. Tato klidná poutní ulička s dochovanými původními roubenými domky na kamenných podezdívkách nás dovede kolem informačního centra až na náměstí. Na tamní informační tabuli si můžete prohlédnout schéma dvou typů domků, která se v té době stavěla v závislosti na vykonávaném řemesle dané rodiny.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

jeskyně Šípka - vybíhající chodby Jezevčí díra a Krapníková jeskyně
jeskyně Šípka - vybíhající chodby Jezevčí díra a Krapníková jeskyně
lupa

Naše kroky při putování Lašskou naučnou stezkou zavítaly do místního Městského pivovaru. Nejdete jej při vstupu z ulice Horní Bašta na náměstí po levé straně. Tento pivovar obnovil po 150 létech tradici vaření piva ve Štramberku. Takže k obědu si můžete dopřát ochutnávku tohoto piva. Vaří se zde světlý nefiltrovaný ležák plzeňského typu zvaný Trubáč a tmavý nefiltrovaný ležák flekovského typu. Ve sklepení pivovaru se nachází kamenný šenk v jehož interiéru najdete historické předměty, které kdysi sloužili k vaření piva společně s funkčním výčepní pultem z 30. let minulého století.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

pohled ze vstupní chodby jeskyně na Trúbu
pohled ze vstupní chodby jeskyně na Trúbu
lupa

Návštěvu Štramberku mohu jen doporučit stejně jako celou Lašskou naučnou stezku Štramberkem, na níž najdete neskutečné množství zajímavých míst s překrásnými výhledy po okolí. Věřím, že nebudete litovat a z tohoto města budete odjíždět stejně okouzlení jako my.

Ostatní informace

Otevírací doba hradu

Duben

po - ne 9:00 - 17:00

Květen - Září

po - ne 9:00 - 19:00

Říjen

po - ne 9:00 - 17:00

Listopad - Březen

po - ne 9:00 - 16:00

Vstupné

děti 15.- Kč

dospělí 25.- Kč

Veškeré informace jako jsou otevírací doby, ceny vstupenek a pod. naleznete na www.stramberk.cz v sekci městské informační centrum

Podrobné informace o jednotlivých zastaveních Lašské naučné stezky na www.stramberk.cz v sekci Lašká naučná stezkaDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika, pro zdatnější
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Štramberk
(vzdálenost od místa: 1.44 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Štramberk a Lašská naučná stezka

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace