Stezka zdraví Brno - Lelekovice

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

Jedno ze zastavení Stezky zdraví
Jedno ze zastavení Stezky zdraví
lupa

Z Brna-Mokré Hory vede podél říčky Ponávky tak zvaná Stezka zdraví. Na její trase se nachází pět zastavení, která jsou věnovaná historii a přírodě kraje mezi Brnem a Lelekovicemi. Celková délka trasy je zhruba 5 kilometrů, ale jedná se o pohodlný terén, díky němuž je trasa vhodná i pro rodiny s dětmi.

Mostek - pozůstatek po staré železniční trati
Mostek - pozůstatek po staré železniční trati
lupa

Vycházíme od autobusu na Mokré Hoře a po silnici se vydáváme proti proudy Ponávky. První zastavení nás čeká ještě v Mokré Hoře. Je věnováno historii Mokré Hory a přírodě kolem. Po vyjití z Mokré Hory pokračujeme po lesní cestě a pak podél bývalé železniční tratě z Brna do Tišnova, tzv. Tišnovky. Druhé zastavení se nachází na starém železničním náspu u soustavy tří rybníků (Prostřední, U lesa, U mlýna). Seznamuje návštěvníky s historií trati a nedalekého bývalého mlýna a s okolními rybníky.

Brána do Vránova mlýna, ozdobená sochařskými výtvory ze sympozia 1999
Brána do Vránova mlýna, ozdobená sochařskými výtvory ze sympozia 1999
lupa

Společně s červenou turistickou značkou pokračujeme ke třetímu zastavení, které se nachází u Jehnického rybníka. Seznámí nás s historií Jehnic a zajímavostmi v okolí. Poté pokračuje stezka souběžně s červenou značkou, od které se ale odpojí a vede podél Ponávky k vodní nádrži, kde je další zastavení.

Čtvrté zastavení popisuje zahrádkářskou historii oblasti podél Ponávky a seznamuje nás s náhodným vznikem vodní nádrže a jejími obyvateli. Zaměřuje se také na lesy nad Ponávkou.

Poté se vrátíme na červenou značku - ta nás bude provázet až do Lelekovic, kde se nachází páté a poslední zastavení, uvádějící návštěvníka do historie Lelekovic. Z Lelekovic je možné se vrátit zpět do Brna v rámci IDS JMK.

Celková délka výletu: 5,5 km

Za čím jedeme?

Jdeme za krásami krajem kolem říčky Ponávky - ať už se jedná o krásy přírodní nebo historické. Pět zastavení této Stezky zdraví nás provede historií kraje, seznámí nás s řadou zajímavostí a také neopomene upozornit na sochy, které se podél stezky nacházejí.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na jídlo je možné se zastavit v restauraci v Lelekovicích, v létě zde funguje zahrádka, což je pro osvěžení po výletu jako dělané.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Protože mě hodně zajímá historie, zaujalo mě asi nejvíce povídání o historii nejrůznějších míst, která se na trase nacházejí.

Ostatní informace

Vstupné se do přírody neplatí.

Určitě si po cestě všimněte krásných dřevěných sochařských výtvorů!Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Nejlepší místa v okolí

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Česká
(vzdálenost od místa: 1.17 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Stezka zdraví Brno - Lelekovice

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace