Smědava - okolo Jizery

Tipy na výlet, Jizerské hory
Kam a jak jedeme?

chata Smědava
chata Smědava
lupa

Část rodiny se rozhodla strávit týden na horské chatě Smědavě, zbytek využil odvozu a rozhodl se udělat si procházku v okolí. Autem se dá dojet přímo k chatě, parkování za poplatek (hosté chaty zdarma).

Za čím jedeme?

Bílá Smědá
Bílá Smědá
lupa

Hned nad chatou začíná stezka, která vede po vrstevnici kolem vrcholu Jizera (1122 m.n.m.). Tzn. od Smědavy se napojíme na modrou značku a stoupáme chvíli mírně do kopce. Prvním rozcestím je Pavlina louka, tento úsek vede krásnou písčitou cestou podél potoku Bílá Smědá, ideální místo pro oběd či svačinku v přírodě. Pokračujeme dál po modré až dojdeme na rozcestí pod vrchem Jizera. Tam my kvůli času nejdeme - ale na vrchol je to už pouze 1,5km. My pokračujeme stále dál až dojdeme ke známémů rozcestí Na knejpě - tedy jsme na trase legendární Jizerské 50. Odtud se modrá mění na asfaltovou cestu - potkáváme jednu z mnoha a mnoha cyklistických tras. Po modré a následně po žluté se dostaneme na vyhlídku Na Čihadlech, kde po minivýstupu na minirozhlednu máme výhled na rašeliniště. Vracíme se zpět ke Knajpě a pokračujeme po neznačené cyklistické asfaltce a obcházíme vrchol Jizera po druhé straně. Tato cesta není moc příjemná, nudná skoro rovná a navíc asfalt. Touto cestou dorazíme až na silnici, po které jsme přijeli a to na rozcestí U Studánky, zde se objevuje zelená značka. Chvíli musíme po silnici ale pak odbočíme opět do přířody. Projdeme kolem krásné (asi bývalé) hájenky, kolem spousta borůvek. Lesem se vracíme ke Smědavě.

Výlet celkem asi na 10km, skoro rovinka, krásná procházka.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Předvýletní bramboračka na Smědavě výborná.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Prostě hory - ticho, krása, příroda. Krásně upravené pěší cesty. V sezóně asi musí být strašně přecyklistováno, škoda také že diky tomu přibývá asfaltových stezek.

Ostatní informace

Parkování pro ubytované na chatě zdarma, pro ostatní 30,- Kč za den.Další informace

Hodnocení:
4298. místo
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody, na hory, na kole
Bylo zde:
6 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Bílý Potok pod Smrkem
(vzdálenost od místa: 5.95 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Smědava - okolo Jizery

parkování smědava
18.08.2015 22:50

Tomáš Dvořák
Cena parkování na parkovišti u chaty Smědava - srpen 2015 - 100,-Kč!!!
15.04.2016 16:53
No tak to pěkně podražili !!!!

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace