Slavenské hřiby

Tipy na výlet, Kladské pomezí a Broumovsko
Kam a jak jedeme?

skalní hřib
skalní hřib
lupa

Letošní sezóna houbařským úlovkům příliš nepřeje a tak navrhuji udělat si výlet na místo kde dozajista nalezneme spoustu hřibů. Milovníci smaženice však možná budou zklamání, nebude to ani pravák, ani modrák, ba ani hřib satan, ale hřib kamenný.

Za čím jedeme?

idlylka na rozcestí Nad Slavným
idlylka na rozcestí Nad Slavným
lupa

Na hřebeni Broumovských stěn nad osadou Slavný nalezneme pozoruhodné skalní útvary označované jako skalní hřiby. Jejich základna je tvořena méně odolnou vrstvou horniny, která snáze a rychleji zvětrává. Vrchní část - vlastně klobouk houby - pak tvoří vrstva odolnější, jež lépe odolává zubu času. Na částečně odlesněném prostoru zde nalezneme i několik desítek těchto útvarů. Některé jsou menší, jiné dosahují výšky několoika metrů.

Nedaleko se také nachází vyhlídka na Čertovu tchýni, výhled je však omezený a pomalu zarůstá.

pohled od Kamenné brány
pohled od Kamenné brány
lupa

Nejbližší přístup je z osady Slavný (autobus sem jezdí i o víkendech - zastávka "Suchý důl, Slavný", v horní části osady se nachází parkoviště) po žluté značce na rozcestí nad Slavným a dále po červené (celkem cca 1,5 km).

Kamenná brána
Kamenná brána
lupa

Jinak se se skalními hřiby můžeme setkat i na dalších místech Broumovský stěn. Známá lokalita jejich "růstu" je také nad polskými Vambeřicemi (tip spíše pro motorizované cestovatele či pro zdatné cyklisty).

skály, skály a zase skály
skály, skály a zase skály
lupa

Kam dál: nabízí se celá řada turistických tras tajuplnými Broumovskými stěnami. Osobně bych doporučuji vrátit se na rozcestí Nad Slavným a vydat se po žluté značce ka Kamenné bráně. Ta je tvořena do sebe zaklíněnými kamennými bloky a dosahuje výšky asi 5 metrů. Z brány je pěkný výhled dolů do Broumovské kotliny.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Broumovská kotlina
Broumovská kotlina
lupa

Základní občerstvení nalezneme takřka v každé vesnici. Velkým lákadlem je jistě stylová chata na Hvězdě (cca 5 km) postavená ve švýcarském stylu a nabízející posezení na terase přímo na mohutném skalním bloku, z něhož je výhloed na celé Broumovsko. V sezóně však bývá dosti plno a tak nikdo nepohrdne klobásou ze sousedního stánku.

Ubytování je možné v několika pensionech či ubytování v soukromí. Výhodné ji i ubytování v některé z chatových osad, například přímo pod skalním městem na Ostaši http://www.ostas.adrspach.cz/index.php

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Krásná příroda,pozoruhodné skalní útvary, hluboké rokle i daleké výhledy... co víc si může milovník přírody přát. Malou ochutnávku výhledu z Broumovských stěn naleznete například zde: http://www.virtualtravel.cz/broumov/broumovske-steny-vyhlidka-ii.html.

Ostatní informace

Celá oblast je volně přístupná. Mějte však napaměti, že se nacházíte v přísně chráněném území (národní přírodní rezervace Broumovské stěny) - tudíž platí zákaz vstupu mimo značené cesty.

Bližší informace o dalších zajímavých místech Broumovských stěn můžete nalézt např. na: http://www.severovychod.estranky.cz/clanky/broumovske-steny.htmlDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Druh:
do přírody
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Broumov
(vzdálenost od místa: 4.36 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Slavenské hřiby

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace