Rousínov a okolí

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

Lahůdky na náměstí
Lahůdky na náměstí
lupa

Rousínov leží na hlavní silnici Brno-Vyškov, silnice vede přímo přes náměstí. Kdo jede po D1 může sjet na 216km. Oblast je vhodná i pro cyklisty. Přes Rousínov vede cyklotrasa přímo v centru městečka směrem na Drahanskou vrchovinu.

Za čím jedeme?

Strom nebo socha
Strom nebo socha
lupa

V Rousínově a okolí můžeme přijet za kulturními i přírodními památkami. Při příjezdu do centra městečka Vás uvítá opravená radnice, kde sídlí infocentrum a konají se příležitostné výstavy. Za budovou radnice je barokní kostel sv. Maří Magdalény od Domenica Martineliho/stavitele zámku ve Slavkově u Brna/. Při procházce náměstím nepřehlédněte na domě pamětní desku, která připomíná Františka Sušila, sběratele lidových písní a básniček a po něm se jmenuje i zdejší náměstí. Franiška Sušila připomíná i socha před školou od dalšího rodáka sochaře Jana Tomoly. Na druhém konci náměstí je sešlá památkově chráněná budova, která se začíná opravovat. A za ní je Socha sv. Jana Nepomuckého a zajímavý strom - jilm. Tento jilm napadla houba a bělokaz a vypadalo to s ním špatně. Našlo se netradiční řešení, strom byl upraven a novou tvář mu vdechl sochař Jožka Čermák. Je to strom či socha? Určitě toto dílo nepřehlédnete. V Rousínově najdete také židovskou část/za náměstím malé uličky/ a synanogu/dnes patří čs. církvi husitské/. Většina židovských obyvatel zahynula za 2. svět. války. Zajímavé je také proslavení Rousínova díky výrobě nábytku/průkopníci paní Osolsobě a Sedlmajer, další Pilát a Šmídek dali pak vznik firměTusculum/ a karosářské výrobě/Lepilovi závody/ včetně stavby automobilů. Ještě po válce zde Lepilovi působili a vyráběli lehké nákladní automobily a autobusy a pak tzv. "Mandelinky". A už jdeme dále. Z Rousínova se vydáte do Habrovan, kde doporučujeme se zastavit u empírového zámečku s parkem, dnes ústav pro postižené. Park byl zrevitalizován a zpřístupněn , najdete tu vzácný kaštan, kterého je u nás pár kusů., dále jinan dvoulaločnatý/gingko/ a lilodendron. Z vesnice je možné si udělat krátkou vycházku/cca 1,5km/ k Panské skále, což je opouštěný lesní lom s jezírkem a vzácnými rostlinami. Po procházce se vydáme dále do Olšan k bývalé farmě Bolka Polívky, kde se můžete projet na koni, vyjít do okolních lesů. Farma není již Bolkova, ale koně tu uvidíte zas a nově se tu otevřela restaurace , tak snad s ní budete spokojenější. My jsme ji ještě nevyzkoušeli.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V Rousínově na náměstí je hodně příležitostí ke stravování. Na oběd můžete zajít do restaurace Záložna, za doboru cenu mají menu. Ve středu náměstí do hospody se zahrádkou nebo u sjezdu z D1 do pěkné restaurace i pro velký počet strávníků. Také na farmě v Olšanech se dá jít na oběd nebo jen na česnečku v chlebu, ale pokud spěcháte, tak je tu většinou dost lidí a obsluha nestačí, obzvláště při akcích. Nová restaurace snad bude lepší!

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbil se nám zajímavý strom a jeho osud. Nelíbilo se nám rozkopané náměstí, ale udělat se to musí, aby bylo městečko ještě pěknější. Pokud se však vydáte do Rousínova nyní, tak kanalizace a chodníky jsou již opraveny a nové autobusové nádraží kousek od centra města. Kdo přijedete autobusem, tak jste skoro na náměstí.

Ostatní informace

Kromě akcí na farmě u Bolka se vstupy nikde neplatí. Doporučujeme se na akce informovat předem!Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody, na kole
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Rousínov
(vzdálenost od místa: 1.19 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Rousínov a okolí

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace