Románská svatyně a secesní zámek.

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Petrovice, jižní strana kostela s věží
Petrovice, jižní strana kostela s věží
lupa

Jedna ze silnic, která spojuje Sušici s centrální Šumavou, vede údolím Volšovky a Pstružného potoka do Hartmanic. Přibližně v polovině cesty mezi těmito městy se před očima projíždějících objeví bělostná, ozubená věž kostela sv. Petra a Pavla v Petrovicích. Na první pohled je patrné, že se jedná o stavbu velmi starou a výjimečnou. A tak malá zajížďka a krátké zastavení před túrou na Šumavě jsou na světě.

Za čím jedeme?

Petrovice, vstupní brána ke kostelu
Petrovice, vstupní brána ke kostelu
lupa

První písemná zpráva o petrovickém hradě je až z roku 1319. Tehdy na hradě došlo k zatčení rytíře Alberta ze Schönsteina. Hrad zde stál ale určitě dávno před tímto rokem. Zřejmě jej nechali postavit bavorští Wittelsbachové v době, kdy Sušicko patřilo k Bavorsku. Hrad měl jistě chránit zdejší rýžoviště zlata při okolních potocích. Ves pod hradem má již slovanský původ a vznikla někdy ve 12.až 13. století. Asi 14 domků bylo postaveno do podkovy a část přiléhala k hradu. Místo, na kterém hrad stál, se jmenovalo Vyšehrad a toto pojmenování přežilo až do dnešních dnů. Kdy hrad zanikl, není známo, ale z jeho kaple zůstal dnešní petrovický kostel. Věž je románského původu a zbylá část v raně gotickém slohu. Dobu gotiky pamatuje i hradba kolem kostela a vstupní brána. V době baroka přibyly menší úpravy a v 19. století dostala věž romantickou podobu. Za zadní stěnou je zajímavý litinový náhrobek urozené dámy z kněžického zámku. A k němu pokračuje naše cesta. Zámek byl postaven v barokním slohu v 18. století. O 100 let před tím zde již stála tvrz. V roce 1907 dostal zámek secesní podobu ve stylu Ludvíka XVI. V jeho prostorách byl i domov důchodců. Dnes má zámek dánského majitele a je z něho velmi pěkný hotel.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Petrovice, vstup na chór
Petrovice, vstup na chór
lupa

Pokud patříte mezi náročné pak jistě navštívíte zámeckou restauraci. V zámku je možné i ubytování. V Petrovicích vedle kostela je dobrá restaurace a další najdete při vjezdu do obce od Sušice. Hladem zde trpět jistě nebudete.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Petrovice, schodiště u kostela
Petrovice, schodiště u kostela
lupa

Kostel a jeho okolí jsou dobře udržováné a za návštěvu jistě stojí. Zámek v Kněžicích patří mezi ty, dá se říci, roztomilé. Hezká je kaplička na návsi a i samotná obec snese přísnější měřítko.

Ostatní informace

Petrovice, hradba kolem kostela
Petrovice, hradba kolem kostela
lupa

Pokud byste chtěli vidět kostel i uvnitř, je nutné vybrat k návštěvě neděli a prohlídnout si jej v době mše. Po hradě není již ani památky a je nutné mít hodně velkou představivost poznat místo, kde kdysi stál. V zámku je hotel a restaurace, která je otevřena od čtvrtka do neděle od 12.00 hodin. Při návštěvě obou míst jsme ušli asi 2 km a zdrželi jsme se tu něco kolem 1 hodiny. Petrovice jsou na mapě KČT č. 64 Šumava – Železnorudsko. Toto místo za návštěvu zcela jistě stojí. Každý den tudy jezdí autobusová linka ze Sušice do Železné Rudy.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Románská svatyně a secesní zámek.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace