Rezervace Horky - jarní překvapení, zámek Milotice

Tipy na výlet, Slovácko
Kam a jak jedeme?

Čmelák sosá nektar...
Čmelák sosá nektar...
lupa

Trasa měří cca 13 km a je vedena výhradně po značených cestách. Abychom se podívali i na další zajímavá místa, vyrazíme ze železniční zastávky Vlkoš na trati č.340 po modré pěší trase směr rozcestí Malá Strana. Zde odbočíme vpravo na žlutou trasu, která nás dovede po několika desítkách minut přímo před barokní státní zámek Milotice.
Pokračujeme po shodné žluté trase obcí Milotice, kolem kostela a autobusové zastávky a dále kolem zemědělského družstva mírným stoupáním po zpevněné cestě. Rezervace Horky neleží přímo na značené trase ale asi 100m od ní, u cesty je dřevěná směrovka udávající směr.
Po prohlídce rezervace se vrátíme zpět na cestu a pokračujeme původním směrem až na kótu Náklo - po pravé straně se nachází poutní místo s vysokým zdaleka viditelným dřevěným křížem - značka nás dále dovede k rozcestí Vinohrádky, kde se dáme vpravo po modře značené pěší trase přes vinařský areál Slavín dojdeme do obce Ratíškovice, odkud můžeme využít linku č.664 pro cestu zpět do Vlkoše ke vlaku.

Za čím jedeme?

Informační tabule s vyobrazením vzácných druhů
Informační tabule s vyobrazením vzácných druhů
lupa

Jak hovoří o zajímavostech na trase encyklopedie:

Zámek Milotice - barokní (avšak původně renesanční) státní zámek, jedna z našich nejvýznamnějších památek. V areálu je francouzská barokní zahrada se skleníky a rostlinnými druhy lužního lesa. Celý zámecký areál je velmi často využíván filmaři.

Horky - přírodní rezervace vyhlášená roku 1989 na rozloze 15 ha, ochraňuje zejména vzácné druhy hmyzu a květeny - jedna z největších lokalit výskytu hlaváčku jarního a hadince červeného v zemi.

Náklo - kóta nad obcí Ratíškovice o nadmořské výšce 265 m n.m., jedná se o pravidelně navštěvované poutní místo s dřevěným liliovým křížem. Podle posledních výzkumů některých archeologů je tato oblast velmi pravděpodobně jedním z dlouho hledaných center Velké Moravy.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Nespočetné trsy hlaváčku jarního
Nespočetné trsy hlaváčku jarního
lupa

Rozumné restaurační zařízení poblíž vlakové zastávky ve Vlkoši nehledejte, doporučuji spíše hostinec U Draka, který leží v Miloticích na žluté trase na cestě mezi zámkem a kostelem.
V Ratíškovicích je asi nejlepší volbou Restaurace Na mlýně, tu najdete cca 300 m od hlavní autobusové zastávky u silnice směrem na Hodonín.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Pohled z údolí rezervace Horky
Pohled z údolí rezervace Horky
lupa

Někdy se stane, že jen tak pro odpočinek nezávazně vyrazíte ve svém kraji do okolí a objevíte neskutečně zajímavou lokalitu, o které jste neměli tušení, přestože toto místo, objekt či památka leží pár kilometrů od bydliště.
Takovým případem je Přírodní rezervace Horky. Z lánů žlutých květů přecházejí oči, je dobře, že leží mimo trasy a zůstává tak alespoň v rámci možností nedotčená.

Ostatní informace

U jednotlivých turistických tras může být rozpor s mapou, na začátku roku 2012 došlo k reorganizaci sítě značených cest.

Listí se sice zatím klube, ale jaro konečně nad zimou zvítězilo
Listí se sice zatím klube, ale jaro konečně nad zimou zvítězilo
lupa

Areál i zahrady milotického zámku jsou volně přístupné, platí se pouze případná prohlídka vnitřních prostor, otevřeno je denně mimo pondělí.
Vstupné činí 70 Kč, snížené pak 50 Kč. Uskutečňují se i noční prohlídky. Osobně dávám přednost sednout si v zámecké zahradě ke kašně a v klidu relaxovat :o)

Možná právě tudy chodili naši Velkomoravští předkové
Možná právě tudy chodili naši Velkomoravští předkové
lupa

A opět jako u všech ostatních příspěvků bych Vás rád požádal, aby pokud narazíte na nesrovnalosti turistického značení v terénu (nedostatečné značení, poškození kácením, vandalismus, chybějící, zohýbané směrovky či směrovky s neplatným textem), abyste mne o takových skutečnostech informovali - vyplněním krátkého formuláře na stránce http://www.turistickeznaceni.cz/. Já nebo moji kolegové uvedeme pak vše do pořádku v co nejkratším možném termínu. Díky.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Vlkoš
(vzdálenost od místa: 5.49 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Rezervace Horky - jarní překvapení, zámek Milotice

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace