Ramena řeky Moravy - NPR

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

Mlýnský potok zvaný též Střední Morava
Mlýnský potok zvaný též Střední Morava
lupa

Jedeme vlakem do obce Příkazy u Olomouce. Vpravo od stanice najdete na sloupu výchozí směrovku, která vás dovede do obce k památníku vzniku republiky, kde začíná zelená značka, té se držíme a pokračujeme do středu obce, po pravé straně nezapomeňte zajít úzkou álejí k místní kapli sv.Cyrila a Metoděje, objekt zajímavé architektury. Vraťte se a po zelené dojdete i k Velkému žudru č. 50 a k Malému žudru č.26. Skanzen Hanáckého venkova je také dostupný na zelené zn. Na konci obce nás čeká ještě socha J.Nepomuckého, ze které před 10 lety zloději ukradli dva 3/4 m vysoké andílky. Zde nás vede značka vlevo památnou álejí mohutných lip a dubů k obci Náklo. Už z dálky vidíme kostel sv.Jiří s věží, která má cimbuří a střechu s rovným zakončením, bez typické špičaté věže. Kostel je navíc kuriozní vstupním portálem z korálů se sochou panny Marie. Kolem kostela je několik zajímavých soch a pomníků. Pokračujeme k vodní ploše Štěrkovny u Nákla a kolem ní do místní části Lhota nad Moravou. Mineme dřevěnou zvoničku a boží muka a jsme u rozcestníku s červenou. Odbočíme po ní vpravo a okrajem lesa se držíme po červené značce zpevněné cesty, která vede podél ramene Moravy zvaného Mlýnský potok směrem na Hynkov. Nepřehlédněte vpravo u Hynkova bažantnici a pštrosí farmu. Až dojdete k 1.mostu přejděte ho vlevo k prohlídce jezu, pak teprve pokračujte po značce až k rozcestníku "U tří mostů" (jsou opravdu tři na jednom místě), zde odbočte vlevo na zelenou k lovecké chatě (červená vede vpravo nejkratší cestou do Horky nad Moravou). Po 500 m dojdete k hájence u které odbočte vlevo asi 150 m, aby jste neminuli krytou halu určenou k výcviku koní tzv. Kolbiště. Kolem ohradníku se dejte doprava a už jste v areálu Lovecké chaty Horka nad Moravou. Víceúčelové relaxační centrum vás překvapí pestrou paletou nabízených služeb (ubytování, stravování, lanové centrum, paintball, minigolf, jízda na koních, dětské hřiště, bobří hrad, trampolína, mini ZOO atd.) Doporučuji se zde občerstvit. Od Lovecké chaty je to po zelené do Horky asi 2 km. Zastavte se u mokřadu a rybníčků PP Častava, zajděte ke kostelu sv.Mikuláše a do ekocentra Sluňákov (na kraji obce směr Skrbeň). U náměstí nepřehlédněte malou kapličku církve bratrské. Žel.zastávka Horka se nachází 400 m od Sluňákova u hlavní silnice Olomouc - Litovel a tam náš výlet končí. Pokud projdete celou trasu máte v nohách 18 km.

Za čím jedeme?

Skanzen, kaple a žudry v obci Příkazy.

Štěrkovna a kostel sv.Jiří v obci Náklo. ¨

Dřevěná zvonička a boží muka ve Lhotě nad Moravou.

Přírodní rezervace Ramena řeky Moravy - krásná zákoutí říčních ramen, jezy, mosty, lužní lesy.

Lovecká chata U tří mostů.

Pštrosí farma a zvonička v Hynkově.

Sluňákov, mokřad Častava, kostel sv.Mikuláše, bývalý mlýn a kaplička v Horce nad Moravou.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

U tří mostů - jeden z nich
U tří mostů - jeden z nich
lupa

Lovecká chata 500 m od rozcestníku U tří mostů. Areál je opravdu krásným cílem vycházek v této lokalitě Litovelského pomoraví. Je zde koutek pro děti s lanovým centrem a trampolínou, minigolf, bobří hrad, malá ZOO, hypovyjížďky, kolbiště, chata poskytuje možnost ubytování pro skupiny i jednotlivce,příjemná restaurace s dobrou kuchyní.

Další možnosti po trase : hotel v Příkazech, hospoda U Froriánka v Nákle a restaurace u zvoničky ve Lhotě/Mor., restaurace na Náměstí Osvobození v Horce.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Příroda kolem ramen Moravy, jez u Hynkova a kaple Cyrila a Metoděje v Příkazech.

Nelíbili se nám plastové lahve a odpadky na březích a ve vodě.

Ostatní informace

rozcestník U 3 mostů
rozcestník U 3 mostů
lupa

Skanzen Hanácké vesnice v Příkazech je otevřen v květnu o víkendech a svátcích 11-16, od června do září denně mimo pondělí od od 11 do 17. Září denně mimo pondělí 11-16. Vždy od 12-13 polední pauza. Vstupné: plné 50,- slevněné 30,- rodinné 130,-

Sluňákov : duben-září denně 10-17.

Na výlet vlakem

Do žst.Příkazy se dostanete o víkendu:

V 7.40 z Nezamyslic - 10.00 z Prostějova - 10.31 z Olomouce

Z žst. Horka/Mor. odjíždí vlak v 17.08 do Olomouce, 17.30 z Olomouce do Prostějova a Nezamyslic.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Ramena řeky Moravy - NPR

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace