Pula, Istrie

Tipy na výlet, Chorvatsko
Kam a jak jedeme?

Amfiteátr
Amfiteátr
lupa

Pulu najdeme v zátoce v jižním cípu poloostrova Istrie. První známky zdejšího osídlení pocházejí již ze 6. století př. n. l., kdy byla osídlena ilyrským kmenem Histriů. Později zde založili svou kolonii Římané, ve 14. stol. byla Pula dobyta Benátčany. V dnešní Pule najdeme mnoho památek, které stojí za návštěvu, z každého tohoto období.

Za čím jedeme?

Amfiteátr
Amfiteátr
lupa

Tím nejznámějším a nejvyhlášenějším, co zde zbylo po Římanech, je amfiteátr, který bývá považován za nejkrásnější po římském Koloseu. Sice utrpěl za vlády Benátčanů, kteří ho používali jako "materiálovou základnu" pro stavbu své pevnosti, přesto z něj zůstalo dost, co můžeme obdivovat. V jeho sklepeních najdeme výstavu vinných lisů, desítky amfor a jiných nádob, které zde byly vykopány, i hlavice dnes již zničených sloupů. V amfiteátru se konají různé kocerty, ale např. i baletní a jiná taneční představení.

Po jeho návštěvě si v Pule ještě rozhodně prohlédněte Sergiův vítězný oblouk, Augustův chrám nebo malé římské divadlo.

Sklepení, amfiteátr
Sklepení, amfiteátr
lupa

Z dob vlády Benátčanů zůstala v Pule vojenská pevnost. Impozantně ční nad Pulou a jako na dlani z ní budete mít pohled jak na veliký přístav, tak na koloseum a na celou Pulu. V pevnosti je dnes stálá výstava vojenské výzbroje ze všech období. Potěšilo nás, že jsme zde kromě moderních českých zbraní našli i řemdihy či palcáty z doby husitské.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Sklepení, amfiteátr
Sklepení, amfiteátr
lupa

Je-li řeč o jídle, v nepřeberném množství zdejších restaurací, které se překonávají v nabídce chorvatských i jiných specialit, si rozhodně vybere každý. A protože právě zde, na Istrii, rostou chutné lanýže, máte jedinečnou možnost ochutnat nějakou specialitu s touto podzemní houbou.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Sklepení, amfiteátr
Sklepení, amfiteátr
lupa

Čím jsme byli velmi zklamáni, bylo to, že jsme se nedostali na prohlídku Augustova chrámu. Přišli jsme deset minut před jeho uzavřením a nebyli jsme již vpuštěni dovnitř ani na chvilku. Naštval fakt, že neochotný průvodce pak postával a pokuřoval s jakýmsi známým ještě dvacet minut venku před vchodem... Argument, že zítra opravdu přijít nemůžeme, nezabral...

Pula je město, které vás nadchne jak architekturou, tak spoustou zeleně. Prakticky v každé ulici a na každém náměstíčku najdete něco, co stojí za zaznamenání.

Ostatní informace

Ceny v restauracích a za ubytování jsou jako vůbec v této oblasti zhruba o třetinu až polovinu vyšší než ty na něž jsme z domova zvyklí.

Další informace

Hodnocení:
1270. místo
Náročnost:
rodina s dětmi
Druh:
za kulturou
Bylo zde:
11 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Pula, Istrie

07.10.2011 18:13
Pěkné město s krásnými památkami s nádechem Itálie...Pěkné moře i centrum města..
Pula
17.01.2012 15:36

kajazaj

V Pule mě zaujal především zachovalý římský amfiteátr.

07.01.2013 14:19
Až na to parkování, to je opravdu bída

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace