První jarní výlet tam, kde kvetou tisíce bledulí

Tipy na výlet, Českomoravská Vrchovina
Kam a jak jedeme?

bledule ve Chlébském údolí
bledule ve Chlébském údolí
lupa

Už se také nemůžete dočkat jara? Už dnes si naplánujte první jarní výlet. Zavede nás do vísky Chlébské na Vysočině. Tam v údolí potoka rozkvétá každé jaro tisíce a tisíce bledulí. I proto je oblast už téměř 60 let přírodní rezervací a od roku 2005 je chráněná i v rámci Evropy.

Potok ve Chlébském údolí
Potok ve Chlébském údolí
lupa

Chlébské, vesnička nedaleko městečka Nedvědice, položená na rozhraní krajů Jihomoravského a Vysočiny, je na jaře centrem zájmu turistů. Jako by všichni toužili po dlouhé zimě přivítat probouzející se jarní přírodu.

Cesta nevypadá zrovna lákavě. Většinou je mokrá a rozbahněná (pamatujete tedy na přiměřený oděv - holínky se neztratí). Když ale vydržíte a sejdete do údolí k potoku, otevře se vám pohádková scenerie. Tisíce a tísíce bledulí, které vytvářejí rozlehlý koberec, kam oko dohlédne. S výletem však neváhejte, protože trvá na jaře jen několik málo týdnů.

Za čím jedeme?

Vzácná koncentrace bledulí jistě přispěla k tomu, že už v roce 1953 bylo Údolí Chlébského potoka vyhlášeno přírodní rezervací. Výjimečný výskyt bledulí je vázán zejména na vzácné údolní olšové a jasanové luhy.

Před několika lety se pak rezervace i okolní lužní lesy dostaly i na seznam evropsky chráněných lokalit Natura 2000, chráněno je téměř 140 hektarů plochy.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ve vesničce Chlébské je místní hostinec. Pravý turistický ruch tu zažívají jednou do roka a to právě v době kvetení bledulek. Obsluha se snaží a ceny jídel jsou přiměřené. Dali jsme si guláš a nebylo co vytknout.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Spousta jarních květinek nás naladila velmi příznivě na další výlety za vzácnými lokalitami. Líbila se nám kázeň lidí, kteří si přišli bledulky prohlédnout. Všichni se chovali jak lovcio beze zbraní a fotili a fotili. Rozbahněná cesta nám trochu kalila radost. Nebyli jsme na ní vybaveni. Tenisky byla špatná obuv.

Ostatní informace

Zádné vstupy se neplatí, pokud se trochu "ztratíte" a nebudete vědět kudy kam, místní rádi pomůžou. Jsou milí a vstřícní.

Na výlet vlakem

Výlet za bledulemi je ušitý na míru vyznavačům železniční dopravy, s východiskem na nádraží v Nedvědici.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Nedvědice
(vzdálenost od místa: 2.45 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu První jarní výlet tam, kde kvetou tisíce bledulí

Krásné bledule
21.03.2010 21:27

Anna
Také jsme navštivili Chlébské asi před 2 lety. Chvílku nám trvalo než jsme zjistili kudy se vydat, protože vesnička byla klidná a ospalá jako by tam nikdo nebydlel. Byla to krása, tolik bledulek pohromadě, v některých místech ještě ve sněhu. Opravdu je třeba dobrou obuv, protože země je dost promáčená. Škoda, že po vycházce nebylo kam zajít na čaj, kávu nebo česnečku. Hospoda byla zavřena. Nevím, zda to je teď lepší.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace