Procházka Valdštejnskou zahradou

Tipy na výlet, Praha
Kam a jak jedeme?

lupa

Vážení přátelé turistikyi Turistiky, tentokrát Vás pozvu na malou procházku velkou zahradou, která nesde hrdě jméno Valdštejnská. nejlépe se sem dostanete vstupem od stanice metra Malostranská, dále brankou v zatáčce ulice Letenská/ naproti ministerstvu financí nebo z druhé strany průchozím Valdštejnským palácem ze stejnojmenného náměstí.. Vstoupíte do oázy klidu,který bude narušovat jen cinkání tramvají.

Za čím jedeme?

lupa

Valdštejnská zahrada je součástí stejnojmenného paláce, který si nechal postavit Albrecht z Valdštejna, podle projektu architekta A. Spezzy, za spolupráce s arch. Giovannim Pieronim. Spezza pravděpodobně navrhoval i dispozici rozsáhlé palácové zahrady.

lupa

Jedním z nejpůvabnějších prvků rozsáhlé a vzorně udržované palácové zahrady je monumentální salla terrena. Z funkčního hlediska tvoří vlastně pokračování obytných prostor paláce a není tak samostatnou architekturou. Byla dokončena v roce 1627 podle projektu arch. Giovanniho Pieroniho a dostalo se jí velmi bohaté výtvarné výzdoby. Cestu vedoucí od středu zahrady k sale terreně lemují čtyři páry soch, dílo Adiana de Vries z let 1624-1626, který působil v Praze již za vlády Rudolfa II. Sochy jsou kopie z počátku 20. století, neboť originály si odvezli v roce 1648 Švédové.V jižní části zahrady je velký bazén, kde v mělké vodě plave několik druhů ryb různých velikostí. Uprostřed bazénu je kruhový ostrůvek a tam na kamenném soklu stojí socha bohatýra řecké mytologie Herkula. V pravé ruce drží v hrozivém nápřahu velký kyj, kterým se chystá udeřit draka u svých nohou V současné době je zahrada součástí sídla Senátu.

lupa

Vysoká ohradní zeď je pokryta umělými krápníky z vápenného štuku. V jejím sousedství se nachází velká ptačí voliéra, u které při pozorném hledání najdete žábu a hada. Ve voliéře sídlí výr. Ve Valdštejnském paláci je možno si v návštěvních hodinách prohlédnout historické interiéry nebo Trčkovskou galerii, kde jsou vystaveny protokolární dary.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

Pokud si nenesete svačinu s sebou, mohu Vám dopručit buď restauraci U Schnellů, která je vlevo od Valdštejnského paláce na rohu ulic Tomášská a Letenská. Je to jedna z mála okolních restaurací pro " lidi"

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Zahrada je krásně upravená a udržovaná. Je to oáza klidu v centru Prahy, kde si můžete posedět, potkat páva, se jít podívat do sklepení Valdštejnského paláce, kde jsou vystaveny protokolární dary nebo zhlédnout historické prostory paláce.

Ostatní informace

Návštěvní dobu zahrady, informačního centra, Trčkovy galerie a historických prostor naleznete ve fotogalerii.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Praha-Dejvice
(vzdálenost od místa: 0.91 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Procházka Valdštejnskou zahradou

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace