Procházka Kyšperkem

Tipy na výlet, Ústecko-Orlicko
Kam a jak jedeme?

morový sloup, kostel i zámek
morový sloup, kostel i zámek
lupa

Letohrad, městečko v podhůří Orlických hor leží na hlavní železniční trase z Hradce Králové do Hanušovic a dále do Polska. O Kyšperku, jak se Letohrad dříve jmenoval se můžeme dočíst již ve Zbraslavské kronice.Město v roce 2008 oslavilo 700 let od svého založení a je opravdu na co se dívat. Náše vycházka začala na letohradském Václavském náměstí.

Za čím jedeme?

sv. Šebatián
sv. Šebatián
lupa

Jako první jsem se zastavili Mariánského morového sloupu. Zasvěcen je Panně Marii, která z výšky patnácti metrů shlíží na město. O pár metrů dál se nachází barokní zámek a hned vedle něho největší dominanta Letohradu, chrám sv. Václava. Zámek je přesvaven z původní tvrze. V jeho expozici se nacházejí kresby Alfonse Muchy, terý zde pobýval i unikátní Napoleonovy sáně, na kterých prchal po prohrané bitvě v Rusku. Barokní kostel z let 1680-1685 je vyzdobenojedinělými štuky italského mistra Giovaniho Maderny. Ulicí okolo kostela projdeme do státem chráněného zámeckého parku, kde se nalézá mnoho vzácných rostlin a dřevin. V této uličce po bohu kostela je pochován národní buditel a hrdina románu A. Jiráska F.L. Hek. Při vstupu nás uvitá kašna, která byla přenesena z náměstí, kde původně stály dvě. Vlevo procházíme kolem oranžérie, kde byla pěstována nejstarší bonsaj v Evropě. V levém horním rohu parku je umístěna umělá jeskyně a nad ní vyhlídka. Pokračujeme dále okolo parku k empírovému glorietu, který je dnes zničen vandaly. Vyjdeme z parku a dále do kopce směřujeme k cíli. Pětiboká barokní Kaple sv. Jana Nepomuckého byla postavena v letech 1734-1736 a uvnitř se nachází unikátní pětiboký oltář s příběhem sv. Jana Nepomuckého. Dále za kaplí stojí lipová alej z téhož období. Je odtud krásný výhled na město i na přilehlé obce. Na zpáteční cestě se vracíme do parku a pokračujeme v jeho prohlídce. Opět kolem oranžerie, ovšem na druhou stranu. Přes most pod nímž vede původní cesta do města se dostaneme na dádvoří zámku. Poslení zastavení jsme si udělali u pomníku českého velikána Járy Cimrmana, který zde byl odhalen v roce 2004 ku příležitosti návštěvy města roku 1904.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

F. L. Hek
F. L. Hek
lupa

Po procházce je velmi příjemné posezení v restauraci v areálu zámku. Buď uvnitř anebo přímo na zámeckém nádvoří. Na zámku je možné se i ubytovat. Dále je v Letohradě možné navštívit nedaleké Muzeum řemesel, největší svého druhu v republice. V objektu se též nachází vynikající restaurace a terasa s výhledem na město.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Krásný je výhled na město od Kaple sv. Jana Nepomuckého, lae nejkrásnější je procházka parkem. Jen je škoda těch vandaly poničených památek.

Ostatní informace

Zámek je otevřen v červenci a srpnu. Po zbytek roku je nutné se objednat (min. 10 osob). Kaple sv. Jana Nepomuckého zatím bohužel není přístupná.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Procházka Kyšperkem

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace