Procházka Chocní

Tipy na výlet, Ústecko-Orlicko
Kam a jak jedeme?

lupa

V Pardubickém kraji v malebné kotlině při obou březích Tiché Orlice jsme navštívíli město Choceň. Původně tu bývala osada. Od roku 1292 patřila Choceň králi Václavu II. V 19. století se město stává významnou železniční křižovatkou výstavbou trati, došlo zárověň i k velkému hospodářskému rozmachu. Procházíme si historické centro města - čtvercové Tyršovo náměstí s novorenesanční radnicí, 24 m vysokým Barokním morovým sloupem, pak jdeme východně z Tyršova náměstí vlevo kolem barokních staveb se zvonicí, která zaujme svým čtvercovým půdorysem a barokní bání. Vedle stojí kostel F. Serafínského v barokním slohu a farní zahrada s farou z roku 1731.

lupa

Kromě několika škol je ve městě i bohaté sportovní vyžití - na zimním stadionu, koupališti, baseballovém hřišti, tenisových kurtech i na horolezecké stěně. V blízkosti města se nachází přírodní rezervace Peliny, chráněná Lipová alej až do Hemže.

lupa

Na levém břehu Orlice na okraji parku stojí zámek, původně malá renesanční stavba z roku 1562 - 74, v současné době je v něm umístěno Orlické muzeum, Základní umělecká škola a prodejna knih - Zámecké knihkupectví. Zámek byl čtyřkřídlý s obdelníkovým nádvořím a arkádami. Často se v něm střídali majitelé. Po požáru byl nově upraven, měl současnou klasicisní podobu. 1849 - 50 bylo přestavěno východní křídlo - doplněno pseudogotickou kaplí Nanebevzetí P. Marie. Roku 1945 byl poslednímu majiteli zámek zkonfiskován.

lupa

Dnes zde můžeme navštívit Orlické muzeum - v prvním patře se ve třech mistnostech seznámíme s expozicemi : V 1. jsou fotografie našich i zahraničních památek, ve 2. je historie Chocně a školství, 3. místnost seznámí návštěvníky s archeologií a palaontologií a geologií. Naproti zámku za silnicí vidíme někdejší centrum budov knížecích hospodářských úřadů a pivovaru z poloviny 19. století.

lupa

Zámeckou budovu obklopuje na JZ velký rozsáhlý 17 ti ha park s mnoha palouky, průhledy a starou lipovou alejí. V roce 1829 byl přebudován na park v tehdy módním anglickém stylu přírodních parků. Přes park vede žlutě značená cesta, začíná od nádraží a vede až do centra náměstí.

Za čím jedeme?

lupa

Velká část města Chocně leží na umělém ostrově, který vznikl vytvořením říčního náhonu pro bývalou Jehničkovu továrnu. V zimě je možno v říčním náhonu spatřit plno labutí a už teple oblečeného vodníka, který tu vodu stráží po celý rok. Na pravém břehu řeky jsme viděli mnoho skalních útvarů s různými tvary - opukové skály vytvářející jednotlivé bloky - komíny - tyto skály se nazývají Peliny. V podzimním období je zde vidět nádherná paleta barev, která skalám dodává na výraznosti.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Oběd jsme měli před cestou do Chocně ve městě Litomyšli.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Choceň je městskou oázou klidu uprostřed přírody - přímo z města lze vstoupit do přírodní rezervace - do rozlehlých okolních lesů nebo vyplout na kánoi po Tiché Orlici.

Ostatní informace

lupa

Město Choceň se nachází 10 km západně od okresního města Ústí nad Orlicí, skládá se z několika částí. Leží v kotlině při obou březích Tiché Orlice, které se táhne několik desítek km a je obklopené lesy, alejemi a rezervacemi. Z Chocně je možné se dostat do nádherné přírody blázkého i vzdálenějšího okolí - krásné přírody Podorlicka turistiskými stezkami i cyklotrasami, je zde i bruslařská dráha. V blízkosti středu města se nachází přírodní rezervace s naučnou stezkou - Peliny.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Choceň
(vzdálenost od místa: 2.1 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Procházka Chocní

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace