Přírodní památka Skalský

Tipy na výlet, Jižní Čechy
Kam a jak jedeme?

Pohled na rybník Skalský od železniční trati
Pohled na rybník Skalský od železniční trati
lupa

Přírodní památka Skalský (GPS 49°13'19.695"N, 14°10'56.177"E ) se nachází 1,5 km východně od obce Skály v bývalém okrese Písek, nedalek města Protivín. Památka je dobře a snadno dostupná z asfaltové silnice vedoucí z Protivína do obce Skály, kdy je rybník po pravé straně přibližně 450 metrů za křižovatkou na Maletice. Okolo památky vede cyklostezka číslo 1077 a taktéž kolem vede naučná stezka Na Břehu Blanice, která ale přímo touto památkou neprochází. V případě zájmu je tedy potřeba si z této naučné stezky udělat krátkou zacházku.

Za čím jedeme?

Přírodní památka Skalský
Přírodní památka Skalský
lupa

Rybník s přilehlými břehy a lesnatým porostem pod hrází je chráněn od roku 1985 z důvodu ochrany vzácných žiočichů a rostlin. Předmětem ochrany je spojen s ornitologicko-botanickým významem oblasti. Vyskytují se zde 3 chráněné ptačí druhy v podobě husy velké, kopřivky obecné a rybáka obecného. Další chráněné druhy byly pozorovány v okolí na přilehlých loukách a porostech. Jedná se například o kriticky ohroženého břehouše černoocasého, či vodouše rudonohého, žluva hajní atd. Z obojživelníků se zde vyskytuje kuňka obecná. Z rostlin pak bazanovec kytkokvětý, prstnatec májový a žebratka bahenní.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Pohled na lužní les pod hrází rybníku Skalský
Pohled na lužní les pod hrází rybníku Skalský
lupa

Památka se nachází relativně blízko města Protivín, kde se dá snadno najíst i ubytovat. V případě dostatku času doporučuji zkusit exkurzi do protivínského pivovaru Platan. Vyplatí se ale vzít si sebou vlastní svačinu a pití, jelikož na břehu rybníku se dá strávit poměrně dost dlouhý čas pozorováním místního života a sluněním se.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Panoramatický pohled na rybník Skalský
Panoramatický pohled na rybník Skalský
lupa

Památka je určena všem zájemcům o přírodu, jelikož se zde mohou setkat s hezkou jihočeskou krajinou. Ze břehu jezera se dají pozorovat výše popsaní ptáci a pod hrází se nachází zajímavý lužní les, který převážně v jarních měsících a počátkem léta hýří všemi barvami.

Ostatní informace

Památka je volně dostupná po asfaltové silnici, bez poplatku.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Skály
(vzdálenost od místa: 1.28 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Přírodní památka Skalský

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace