Přehrada Souš - Desná

Tipy na výlet, Jizerské hory
Kam a jak jedeme?

Jedeme autem, protože jedeme z Plzně do Krkonoš. A cestou se zastavujeme kde se dá, resp. kde je co zajímavého. A že je toho hodně, to nemusím povídat. Tentokrát jedeme k přehradě Souš.

Za čím jedeme?

lupa

Údolní přehrada Souš je v Jizerských horách. Byla postavena r. 1915 na říčce Černá Desná před první světovou válkou. Měla chránit oblast pod Jizerskými horami před povodněmi. Její hráz byla sypaná, vysoká 21 m a dlouhá 364 m. Vodní hladina měří přibližně kolem 86 hektarů. Původně zde byla osada Souš, poprvé se o ní psalo r. 1775. Její větší část byla přehradou zatopena. Její menší část je nyní nedaleko hráze. Právě podle této osady byla přehrada pojmenována.

V září 1916 se protrhla hráz na současně budované přehradě na nedaleké Bílé Desné, průlomová vlna si dokonce vyžádala i lidské životy. Proto byla i tato přehrada vypuštěna. K opětovnému napuštění došlo až r. 1927, kdy bylo dokončeno zesílení a navýšení hráze a byl zaveden drenážní systém. Druhá rekonstrukce byla v letech 1971 - 1974, to byla vodní nádrž přeměněna na rezervoár pitné vody pro Jablonecko, Tanvaldsko a Železnobrodsko. Proto je tam koupání a rybolov přísně zakázáno. Zajímavostí je, že stále je funkční štola z r. 1915, kterou se sem odvádí voda z Bílé Desné. Dnes je hráz vysoká 25 m, široká 7,1 m. Délka 364 metry zůstala.

Na východní straně přehrady vede opravená Soušská silnice, po které se autem od května do října dostanete přes Smědavu až do Bílého Potoka a Frýdlantu na druhé straně hor. V zimě se silnice neupravuje, je uzavřena. Dostanete se pouze k jižnímu okraji přehrady, kde jsou hotely, penziony. V zimě jsou tam běžecké trasy.

My jsme se zde dlouho nezdrželi. Procházet po asfaltce se nám moc nechtělo. Pěšina vede i na druhé straně, ale přes hráz se přejít nedá. Vstup na hráz je uzavřen.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Zde jsme nespali, ani nejedli. Na oběd jsme odjeli do Harrachova, do tamějšího minipivovaru.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Je tu hezká krajina, ale na prázdniny v pátek okolo poledne tu byl naprosto nezvyklý klid. Možná to bylo i tím, že počasí nebylo zrovna nejhezčí. Rušněji tu může být asi v zimě, když je sníh. Běžecký terén vypadá zajímavě, ale i v létě na pěší výlety i na kole by se mi zde líbilo.

Ostatní informace

lupa

Nedaleko zastávky autobusu Desná Souš (kousek před přehradou) je rozcestí turistických cest Souš - Pod přehradou, o kterém jsme neměli tušení a kterého jsme si asi ani nevšimli. Po modré značce se dostanete přes říčku Černá Desná a dál až do Desné nebo se nechá odbočit právě na tu pěšinu na druhé straně přehradní nádrže. Nádherná může být procházka po červené podle říčky Černá Desná okolo několika vodopádů. I tudy dojdete do Desné. Takže mohu jen doporučit zanechat auto v Desné, jednou cestou vyrazit tam a druhou zpátky. Okruh měří zhruba 12 km, ale tolik času jsme stejně už neměli. Přehradu jsme chtěli vidět - to se povedlo, prostředí je pěkné. My chceme hlavně do Harrachova na oběd a vyrazit k Mumlavským vodopádům.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km), celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Dolní Polubný
(vzdálenost od místa: 3.26 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Přehrada Souš - Desná

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace