Předvánoční Olomouc s návštěvou výstavy Od Tiziana po Warhola v Muzeu umění

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

lupa

Krajské město Olomouc je pro nás v současné době velmi dobře dosažitelné vlakem. Ze Šumperka se dá dojet na místo v čase běžně pod hodinu, výjimečně i pod 45 minut. A mnohdy i bez přesedání. V Olomouci tramvají, ale většinou pěšky, do centra je to půlhodinka.

Za čím jedeme?

Muzeum moderního umění
Muzeum moderního umění
lupa

Za vzděláním i za zábavou. Konkrétně volíme kombinaci návštěvy olomouckého muzea umění (Arcidiecézní muzeum a Muzeum moderního umění), kde probíhá velká výstava „Od Tiziana po Warhola“ a vánočních trhů před radnicí na Horním náměstí.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Kašna Tritónů
Kašna Tritónů
lupa

V obou muzejních budovách se dá i občerstvit (kavárna a bufet). A vzhledem k tomu, že Olomouc je stotísícové město a obě muzea se nalézají v centru, lze si vybírat z množství restaurací, kaváren, hospod a barů rozličných úrovní i „cenových skupin“. Protože jsou ale v plném proudu vánoční trhy, vynechávám oblíbenou „Ponorku“ a využíváme širokou nabídku sortimentu poživatin u stánků před budovou radnice.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Náměstí Republiky
Náměstí Republiky
lupa

Výstavy Arcidiecézního muzea jsou vždy vkusně koncipovány a mají i Vysokou umělecko-vzdělávací hodnotu. Rádi se sem vracíme, i když některé exponáty ze stálé expozice jsme už viděli alespoň podvacáté. A výše řečené platí v podstatě i pro Muzeum moderního umění.

Dóm sv. Václava
Dóm sv. Václava
lupa

Nemravy a ctitele ženské krásy mohu potěšit tím, že na mnoha fotografiích (viz. odkaz na Rajče) mají možnost se podívat, že umělci všech stylů i období se uměli podívat i správným směrem …

cestou na Kostelní nám.
cestou na Kostelní nám.
lupa

Současná výstava byla zahájena 25.10.2012 a je umístěna v obou muzejních budovách. Název výstavy „Od Tiziana po Warhola“ napovídá, že výstava mapuje téměř 500 let sběratelských aktivit v oblasti uměleckých předmětů nejen na Olomoucku, ale i Kroměřížsku. Podtitul tohoto názvu, tedy „Muzeum umění Olomouc 1951 – 2011“ nám sděluje, že si ji muzeum vlastně nadělilo jako dárek ke svým šedesátinám.

Arcidiecézní muzeum
Arcidiecézní muzeum
lupa

Samotná výstava je rozdělena na několik částí. V Arcidiecézním muzeu je k vidění tzv. „Staré umění“. Většina exponátů je „místních“, ale jsou zde zastoupeny např. i různé soukromé sbírky. Hlavním lákadlem je Tiziánův „Apollón a Marsyas“ z kroměřížské obrazárny, ale k vidění zde jsou i díla umělců, jako je A. Carracci, Jan Brueghel starší, J. van Cleve, Hans von Aachen, Tintoretto nebo Karel Škréta. A také si nepamatuji, kdy jsem naposledy viděl obraz barokní malířky, v tomto případě Elisabetty Sirani z období kolem roku 1660.

detail Tizianova obrazu
detail Tizianova obrazu
lupa

Další části výstavy, tedy „Výtvarná kultura 19. století“ (např. V. Brožík nebo G. Courbet), „Výtvarná kultura 1890 – 1947“ a „Výtvarná kultura 1948 – 2011“ jsou již umístěny do prostor Muzea moderního umění. Známých jmen je zde také více než. Od Josefa Váchala přes Zrzavého, Filu, Čapka nebo Toyen až po současné autory typu Davida Černého nebo Vladimíra Kokolii. A najde se tu i ten jediný Andy a jeho leporelo Brillo.

Pomponio Amalteo - Samson a Dalila (detail)
Pomponio Amalteo - Samson a Dalila (detail)
lupa

Mezi návštěvami obou muzeí jsme zaskočili na trhy. Máme totiž vyzkoušeno, že po požití menšího množství alkoholických nápojů se nám to moderní umění líbí tak nějak více a stává se i pochopitelnější. Několik punčů u radnice tuto teorii potvrdilo a výstava se nám líbila. Hodně … mě osobně nejvíc asi David Černý a jeho Adam a Eva.

Tiziánův Apollón a Marsyas
Tiziánův Apollón a Marsyas
lupa

Nějakou dobu trávíme tradičně v historické budově olomoucké radnice. Sama budova je architektonicky velmi zajímavá (a občas se zvědavý turista podívá i do míst běžně nepřístupných), navíc se zde nabízí k prohlídce tři expozice, zaměřené na historii orloje, radnice a města. A k tomu restaurované fresky na chodbě ve II. poschodí jako bonus …

Jacopo Bassano - Stavba archy Noemovy
Jacopo Bassano - Stavba archy Noemovy
lupa

Závěr jsme už opravdu věnovali jen nasávání vánoční atmosféry na trzích. Dobrůtky pro každého, u nás to ale skončilo tradičně : punč, bramborák a rožněné prasátko. A pár maličkostí – sýry počínaje a výrobky z včelího vosku konče – na vánoce domů …

Cavallino - Kojící Madona
Cavallino - Kojící Madona
lupa

Pro umělce je zde navíc připravené pódium, pro sportovce kluziště, pro nespokojence nebo přející zvonička splněných přání a pro všechny část obřího Betlému z Pradědovy galerie v Jiříkově.

Ostatní informace

lupa

Vstupné do obou muzeí je společné, vzhledem k množství exponátů, za zanedbatelných 50,- Kč. Při této vyjímečné výstavě se ale ta padesátka vybírá v obou muzeích, takže je to za stovku. My jsme využili toho, že ve středu a v neděli je zde vstup zdarma. Muzeu jsme to ovšem kompenzovali tím, že jsem si koupil katalog k výstavě. Relativně objemná (bohužel pouze brožovaná), vkusně zpracovaná kniha za příjemných 250,- Kč. Velký zájem je i o pamětní mince Arcidiecézního muzea v několika variantách a v ceně 50 a 80,- Kč.

Expozice v budově radnice jsou zdarma.

Na trzích: punč: 35 – 40,- Kč, bramborák: 50 – 55,- Kč a za porci prasátka jsem dával 83,- Kč.

Více fotografií naleznete na:

http://markyz63.rajce.idnes.cz/Od_Tiziana_po_Warhola_aneb_predvanocni_Olomouc_12_2012/Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Olomouc-Smetanovy sady
(vzdálenost od místa: 1.4 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Předvánoční Olomouc s návštěvou výstavy Od Tiziana po Warhola v Muzeu umění

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace