Pravčická brána - NP České Švýcarsko

Tipy na výlet, Děčínsko a Lužické hory
Kam a jak jedeme?

Pravčická brána
Pravčická brána
lupa

Naše cesta vede k nejznámějšímu symbolu národního parku k Pravčické bráně. Pokud pojedete autem ,můžete využít parkoviště, které se nachází v horní části Hřenska nad restaurací Klepáč. Parkoviště poznáte i podle malého vodopádu, který je na začátku .A jak dál? Přece pěšky a pořád do vršku. Než se dostanete k turistickému rozcestí Tři prameny musíte cestu absolvovat po hlavní cestě, která zrovna není moc přehledná, takže pozor. Po zdolání 1,5 km se již můžete plně věnovat krásám přírody.

Za čím jedeme?

Sokolí hnízdo
Sokolí hnízdo
lupa

Turistické značení sice udává, že k Pravčické bráně jsou 2 km, ale věřte, že se Vám bude cesta zdát podstatně delší. Součástí značené tur.trasy je i naučná stezka, kde se kromě nádherných výhledů do krajiny dozvíte zajímavé podrobnosti o lesích Labských pískovců, o rostlinách ,zvířecích obyvatelích nebo o kvádrových pískovcích. Při příjemném stoupání k oblakům si můžete udělat malou odbočku k Jeskyni českých bratří, využívané exulanty v době pobělohorské. A to jste již kousek od Pravčické brány, kterou turisté navštěvují více než 250 let a za tu dobu prošlapali v jejím oblouku 60cm silnou vrstvu pískovce a proto výstup na samotnou bránu byl v r. 1982 uzavřen .K samotné bráně je vstup, přes Sokolí hnízdo, které nechal v roce 1181 vybudovat Edmund Clary-Aldringen.Kromě Pravčické brány jsou zde i další skalní Vyhlídky ,které jsou v bezprostředním okolí brány odkud je pěkný pohled na některé dominanty v české i saské části pískovcové oblasti. Ti zdatnější mohou dál pokračovat po Gabrielině stezce , která byla pojmenována podle sestry Edmunda Clary-Aldringena , k Mezní Louce v délce 6 km. Tato stezka se vine takřka po vrstevnici podél pískovcových skal, nabízí i dílčí výhledy především na Růžovský vrch.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

okolí stezky
okolí stezky
lupa

Doporučuji si sebou vzít malé občerstvení jinak je možnost využít kiosek či restauraci přímo v Sokolím hnízdě nebo doplnit si své zásoby v restauraci Klepáč pod parkovištěm.Kdo je z velké dálky může využít kempy,kterých je v okolí hodně.My jsme zvolili autokemp Česká brána ve Staré Olešce. Kdo má rád poklidné místo tak tento kemp je proto jako stvořený.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Zajímavé přírodní úkazy a co všechno příroda dokáže, aby si našla místo ke svému žití.Nádherné vyhlídky do okolí,ale i samotná procházka NP.

Ostatní informace

okolí stezky 1
okolí stezky 1
lupa

Vstupné na parkoviště: 30 Kč na hodinu, ale doporučuji si vzít celodenní parkování, které Vás vyjde na 120 Kč, protože pokud půjdete vycházkovým tempem určitě v NP strávíte víc jak 4 hodiny

Vstup na Pravčickou bránu: 75 Kč-dospělí, 25 Kč- děti(6-14 let)

Otevírací doba: 15.3 -31.3 denně 10:00 -16:00

Duben-Říjen denně 10:00-18.00

Listopad- Březen zavřenoDalší informace

Hodnocení:
537. místo
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
26 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Dolní Žleb
(vzdálenost od místa: 6.37 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Pravčická brána - NP České Švýcarsko

02.08.2012 20:53
nádhera
24.02.2013 20:47
bran je v čechách víc...tahle je určitě nejnavštěvovanější
01.06.2013 13:48
Z Hřenska přes Pravčickou bránu. Dále Gabrielinou stezkou na Mezní louku, přes obec Mezná dolů k soutěskám a lodičkou zpátky do Hřenska.
Nádherný celodenní výlet a Pravčická brána prostě nádhera !!!
Vybudování Sokolího hnízda
02.06.2014 14:49

Anita Hamáková
Prosím, není chybně uveden letopočet vybudování Sokolího hnízda?
27.01.2016 22:23
Miluju to tam a každý rok se vracím.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace