Prášilská výprava, díl druhý, tentokrát na jezero Laka

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

zbytek původního šumavského porostu
zbytek původního šumavského porostu
lupa

V den druhý jsme si jako cíl zadali další ledovcové jezero, Jezero Laka. To se z Prášil musí obejít hora Ždánidla. Cesta je zase přes tetřeví tokání, ale už jsme o Tetřevech věděli své. Stoupali jsme opět po péesácké silničce a bylo krásně. Staří chrti Petr s Milošem nám neustále zdrhali, ale oni na nejbližší křižovatce stejně počkají. Mapu, klíče od auta a klíče od ubytovny mám stejně já. Tak jsme se s Vaškem kochali. Třeba pohledem na louky, které jsou vlastně pozůstatkem bývalé obce Horní Ždánidla.

bývalá obec Ždánidla
bývalá obec Ždánidla
lupa

Přelezli jsme sedlo pod vrcholem Ždánidel, a sešli k jezeru Laka. Bylo pod ledem a krásně zbarvené huminovými kyselinami z rašelin. Tady nás dostihl turistický ruch, až skoro k jezeru vede z druhé strany silnice. Nezdrželi jsme se dlouho. Turisti a asfaltka nás nebavili, odbočili jsme na lesní cestu, která vedla zhruba naším směrem. Šli jsme a cesta byla užší a užší. Nakonec jenom pěšinka. V loužích spousta žabích vajíček, hlady bychom neumřeli. Hlavně Petr byl nervózní. Ztracen uprostřed Šumavy s bandou šílenců. Nakonec jsme zákonitě narazili na značenou cestu. Pohled na mapu odhalil dvě možnosti. Buď budeme obcházet kopec, nebo to vezmeme pod vysokým napětím přímo. Nervózní Petr se chtěl držet značky, když už jsme ji našli. Byl přehlasován. Do Prášil jsme dorazili v pohodě kolem pasoucích se koní. Dorazili jsme včas, Miloš udělal večeři, po ní jsem se v hospodě dohadoval s někým ze správy parku o Tetřevech a kácení. Moc jsme se, co si pamatují nedohodli, ale k žádnému násilí nedošlo.

Za čím jedeme?

Druhá procházka květnovou předjarní Šumavou nás měl zavést na místa námi dosud nepoznaná. To se nám povedlo docela víc, než jsme původně předpokládali.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Vaříme si sami a ubytování U Jakuba v Prášilech sice není z těch luxusních, ale nám naprosto vyhovovalo. Vaří se ve vedlejším penzionu, ale snad jsme ani neokusili.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

jezero Laka
jezero Laka
lupa

Tentokrát jsme nepotkali skoro žádné známky kácení v 1. Zóně národního parku, tetřeva také ne. Bylo pěkně. Jen si neumím představit, jaký nával musí být u jezera Laka v létě. Už teď tu bylo lidí dost.

Ostatní informace

Vstupné se tu neplatí. Snad ani v létě. Cesta by byla v pozdějším období i docela pohodlná, my jsme se dost brodili sněhem. Dobře nám tak.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Nejlepší místa v okolí

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Železná Ruda centrum
(vzdálenost od místa: 10.93 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Prášilská výprava, díl druhý, tentokrát na jezero Laka

12.09.2014 15:46
Také jsme celou Šumavu a následně Český Les prošli zásadně v mimosezoně. Nádhera. A nejlepší byl I.ročník v r.1991. Akorát jsme nespali v pensionech ale pod širákem. Kdo by vylézal z hlubokých hvozdů do civilizace.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace