Praha - obora Hvězda a letohrádek

Tipy na výlet, Praha
Kam a jak jedeme?

Jdu na odpolední procházku do obory Hvězda v Praze 6.

Za čím jedeme?

Letohrádek Hvězda
Letohrádek Hvězda
lupa

Jdu se projít do obory Hvězda, do oázy klidu a pohody, která nemá v Praze obdoby. Dominantou obory je renesanční Letohrádek Hvězda, který je ve správě Památníku národního písemnictví.

Stromořádí od brány z Ĺiboce
Stromořádí od brány z Ĺiboce
lupa

Na začátek trocha historie : V roce 1530 Ferdinand I. Habsburský nechal oplotit zalesněný vrch u Břevnova zdí a zřídil zde honitbu, aby pražští páni nemuseli dojíždět na lovy daleko od Prahy. V letech 1555-1558 nechal císařův syn, arcivévoda Ferdinand II. Tyrolský postavit letohrádek ve tvaru hvězdy, aby páni měli při lovech zázemí. Nedaleko obory se udála roku 1620 bitva na Bílé hoře. Během následující 30. leté války byla obora i letohrádek poničeny. Koncem 18. století byl letohrádek využíván k vojenským účelům a byl zde sklad střelného prachu. Na sklonku 19. století přestal být letohrádek využíván jako prachárna a začali nejnutnější opravy letohrádku. Po 1. světové válce obora Hvězda přešla do Spávy Pražského Hradu, v roce 1939 byla obora obsazena Němci. Po 2. světové válce v roce 1951 bylo v letohrádku otevřeno muzeum A. Jiráska. V letech 1986 - 2000 probíhaly rekonstrukce letohrádku až do dnešní podoby.

Informace o historii obory Hvězda jsem načerpal z informačních cedulí v oboře a z časopisu Koktejl.

Cesta k bráně k Vypichu
Cesta k bráně k Vypichu
lupa

Dost historie a teď co vás ve Hvězdě čeká. Obora Hvězda se rozprostírá na rozloze 86 ha. Obora je zalesněna převážně dubem 54 %, bukem 15 % a jsou zde zastoupeny i další listnaté i jehličnaté dřeviny. Obora má dvě hlavní brány, od Liboce a od Vypichu. Na tyto brány navazují tři široké asi 1 km dlou hé rovinky, které končí u letohrádku Hvězda. Obora nábízí i v parném létě dostatek stínu, nalezneme zde dětská hřistě a spoustu cest, které využívají jak cyklisti tak i pěší. Lavičky pro spočinutí jsou též v hojném množství a dále zde nalezneme informační tabule o oboře a o její fauně a flóře. V letohrádku je expozice bitvy na Bílé Hoře a probíhají zde výstavy. V současné době zde probíhá výstava Anatomie knihovny. V zimě je obora hvězda při dostatečné vrstvě sněhu využívána běžkaři.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Cesta
Cesta
lupa

V oboře jsem byl jen na odpolední procházce a tak jsem nepotřeboval žádné občerstvení. V těsném sousedství letohrádku Hvězda naleznete občerstvení a další možnost občerstvení je u brány z Liboce a to hostinec U Holečků.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Obora Hvězda je jedinečným místem k odpočinku a k procházkám. Do obory jsem chodil už jako dítko školou povinné a dnešní zeleň obory je vzorně upravena.

Ostatní informace

Tato obora je dostupná jak autem, můžete zaparkovat v přilehlých ulicích, nebo u obory od Vypichu, tak i pražskou MHD z konečné tramvají na Petřinách, nebo od Bílé Hory z Vypichu.

Vstup je do obory zdarma a

vstupné do letohrádku 60,- Kč

30,- Kč děti důchodci.

Otvírací doba letohrádku Hvězda květen - září 10 - 18 hod

duben a říjen 10 - 17 hod

v pondělí vždy zavřeno.

ifo o probíhající výstavě v lertohrádku Hvězda http://www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/cs/vystavy-pripravujeme.php?pg=1&id=123Další informace

Hodnocení:
2556. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, za sportem, do přírody, na kole
Bylo zde:
10 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Praha-Ruzyně
(vzdálenost od místa: 1.37 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Praha - obora Hvězda a letohrádek

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace