Pozoruhodný dřevěný kostelík v Dobříkově

Tipy na výlet, Pardubicko
Kam a jak jedeme?

Dřevěný kostel v Dobříkově
Dřevěný kostel v Dobříkově
lupa

Zakarpatská Ukrajina vždy patřily a stále patří mezi nejchudší regiony středoevropského regionu. Projevovalo se to prakticky ve všech oblastech života. I církev zde nebudovala tak honosné kostely, jak je známe např. od nás, kdy téměř v každé obci stál a zpravidla také stále stojí relativně honosný kostel. Charakteristické pro Zakarpatskou Ukrajinu jsou úsporné kostelíky, které se stavěli z materiálu, kterého bylo v této oblasti dostatek. Ze dřeva.

Za čím jedeme?

Jeden z takovýchto kostelíků byl zachráněn před totálním schátráním převozem do východních Čech a to do obce Dobříkov u Chocně. Původně byl tento kostelík vystavěn na konci 17. století v obci Velká Kopaň na Ukrajině, nicméně na konci 20. let 20. století kostel natolik schátral, že hrozilo jeho zbourání. O přesun kostelíka se zasloužil senátor Václav Klofáč, který kostelík zakoupil a nechal převézt do Dobříkova, kde následně došlo k jeho nákladné rekonstrukci.

Celá stavba se dělí na 3 části a to na tzv. babinec (zadní část lodi), hlavní loď a presbyterium, kde je umístěn oltář. Kostelík je 15 metrů dlouhý, 6 metrů široký a 18 metrů vysoký.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Pří návštěvě Dobříkova jsme nevyužili žádných ubytovacích ani stravovacích služeb.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Při průjezdu Dobříkovem Vás dřevěný kostelík uhodí do očí a proto je hřích se u něho nezastavit.

Ostatní informace

Je možno si domluvit prohlídku kostela a to buď na obecním úřadu v Dobříkově nebo na Farním úřadu církve československé husitské ve Vysokém Mýtě.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Dobříkov u Chocně
(vzdálenost od místa: 0.62 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Pozoruhodný dřevěný kostelík v Dobříkově

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace