Poutní kaple Dobrá Voda u Stříteže.

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Dobrá Voda, celkový pohled
Dobrá Voda, celkový pohled
lupa

V nádherném koutku Bavorovské pahorkatiny, na severovýchodním svahu hory Vráž ( 647 m.n.m.), se v lesní tišině nalézá poutní kaple Dobrá Voda. Od pradávna zde byl pramen vody, který jistě znali již lidé, kteří si tuto krajinu zvolili za svůj domov. Voda z tohoto pramene se považovala za zázračnou celé věky. A tak není divu, že nad pramenem byla postavena kaplička. Na tabulce s informacemi pro turisty je uváděn rok vzniku Dobré Vody 1800. To zřejmě platí pro kapličku nad pramenem. Velká kaple s kapličkami křížové cesty se začala stavět až v roce 1889 a k jejímu vysvěcení došlo v roce 1891. Peníze na stavbu byly dary z okolních farností a jistou zajímavostí je i závazek vsi Milejovice, ze dne 15. 5. 1889, kterým se výbor obce zavazuje udržovat a financovat vše co souvisí s tímto poutním místem. Poslední velká oprava byla provedena v roce 1996 a tak dnes můžeme obdivovat toto čarokrásné místo v plné kráse.

Za čím jedeme?

Dobrá Voda, kaple nad pramenem
Dobrá Voda, kaple nad pramenem
lupa

Naše cesta k této památce začíná na návsi ve Stříteži. O této vsi je první písemná zmínka v roce 1314, ve které královna Eliška Přemyslovna uděluje obyvatelům kralovácké vsi Tříteži určité výsady, které je vyvazují z poddanských povinností. Návsi dominuje velmi hezky opravená kaple. Ta zde byla postavena v roce 1885. Na některých domech obce lze nalézt v menší či větší míře prvky selského baroka. Z návsi jdeme po žluté kolem nově opravené vodní nádrže. O něco dál roste staletá lípa. Kousek odtud, u posledního domku obce, končí asfalt a pokračuje se úvozovou cestou, kterou lemují stromy. Většinou se jedná o velmi staré třešně. S přibývající výškou se začíná objevovat na jihu pásmo Šumavy.I přes horší viditelnost rozeznáváme Boubín ( 1362 m.n.m.), Bobík ( 1264 m.n.m.), Libín ( 1096 m.n.m. ) s rozhlednou a vzdálenější Chlum ( 1191 m.n.m.). Blíže k nám se rýsuje zřícenina hradu Helfenburku a pás hřebene Mlaka. Na východě stoupá pára temelínské jaderky a vidíme celé pásmo Píseckých hor. Na severu jsou vidět Strakonice a pásmo Brd spíše již jen tušíme. Na západě rozeznáváme Svatobor ( 845 m.n.m.) nad Sušicí a nedaleké Sedlo ( 902 m.n.m.). Vše uzavírá hřeben Javornické hornatiny. K tomu je nutné přičíst, v údolích pod námi, několik vísek, pásy luk a polí a desítky menších lesíků. Shrnutí do jednoho slova zní, nádhera. Z okraje lesa na vrcholu Vráže sestupujeme k cestě. Na okraji lesní hradby ze starých smrků, je jeden skutečně nádherný, který se jen tak nevidí. Odtud jdeme lesem a zastavuje nás dílo datla či strakapouda, které musel právě dokončit. Les střídá rozlehlá, nově vysazená paseka, od které cesta klesá do většího mlází a za nímž se vynořuje náš cíl. Kaple stojí uprostřed malé louky a je obklopená polokruhem kapliček. Před vchodem do kaple stojí kamenný kříž s letopočtem 1890. V průčelí kaple je vchod zakrytý stříškou a nad ním štít,, který je ukončen štíhlou hranolovitou věžičkou. V zadní části kaple je ve výklenku socha sv. Jana z Nepomuku. Vnitřní zařízení je jednoduché a na hlavním oltáři je obraz Panny Marie, které je kaple zasvěcena. Kapličky kolem jsou opatřeny malou stříškou a ve výklencích jsou zobrazeny výjevy křížové cesty. Kaplička nad pramenem má zasklený výklenek a bohatší zakončení. Samotný pramen je vyzděný. Studená a čistá voda stále odtéká. Mají zde i velkou naběračku, trychtýř a hrnečky. Voda je pitná, s vyšším obsahem radonu a v rozboru se uvádí, že se vyrovná vodě pro kojence. Donesli jsme si ji i domů a káva z ní byla výborná. Nad pramenem je i malé posezení. V okolí kostela rozkvétal podběl a našel se i trs sněženek. Jaro prostě již klepe na dveře. Pro „ hledače tajemna“ je toto místo zdrojem silné energie.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Dobrá Voda, kaple křížové cesty
Dobrá Voda, kaple křížové cesty
lupa

Pokud by někdo měl zájem se zde najíst nebo napít, má smůlu. I když hospoda ve Stříteži je, její otevírací hodiny vyhovují spíše místním.Jídlo a pití je nutné mít s sebou anebo se najíst v nedaleké Volyni či Bavorově. To také bude platit i o ubytování.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Pro tuto pasáž se dá říci jediné. Jak samotné místo, tak i rozhled do kraje, jsou čarokrásné. Prostě tento koutek naší země nemá chybu. Jen pro škarohlídy tady není místo.

Ostatní informace

Dobrá Voda, kaplička křížové cesty
Dobrá Voda, kaplička křížové cesty
lupa

Ze Stříteže a zpět jsme ušli přibližně tři kilometry a vše je na mapě KČT č. 68 Pootaví. Parkovat lze přímo na návsi ve Stříteži. A milovník květin odtud nemusí odejít s prázdnou. V obci je poměrně velké zahradnictví.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Volyně
(vzdálenost od místa: 4.95 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Poutní kaple Dobrá Voda u Stříteže.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace