Pohádková romantika v centru šumavského Podlesí

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Tvrz Hvížďalka v Kalenicích.
Tvrz Hvížďalka v Kalenicích.
lupa

Trasa tohoto výletu nás dovede z Horažďovic, historického města, v oblasti Středního Pootaví do centra pošumavského Podlesí, malebné pohorské vesničky Hoslovice, a následně potom zpět, ze zvlněné krajiny do údolí zlatonosné a perlorodé řeky Otavy, dnes oživené velkým množstvím vodáků v letní sezóně.

Čeká nás cyklistické putování po svažitých silničkách s minimálním automobilovým provozem.

Za čím jedeme?

Zvotoky
Zvotoky
lupa

Vyjíždíme od starého silničního mostu na křižovatce cyklotras (Strakonice, Sušice, Otavská) přes Boubín (stará cihelna, v družstvu mlékomat) a Veřechov do Kalenic. Tamní, zdařile rekonstruovaná tvrz Hvížďalka (stojí za odbočení). Po předchozí dohodě s majitelem je možno tuto stavbu s parkem a hospodářským dvorem navštívit. Pokračujeme dále přes Volenice (kostel sv. Petra a Pavla) nádhernou krajinou do Tažovic (zámek s terasovou zahradou) do Zvotok (krásná lidová architektura). Pak následuje ostré stoupání do Hoslovic. Návrší nad úpravnou vsí nabízí i pohled do kraje z vyhlídkové věže. Po vlastním značení pokračujeme sjezdem do drobné osady Podhoslovičky, kde se nachází cíl naší stezky středověký vodní mlýn s jedním složením českého typu. Stál už patrně ve středověku, v berní rule byl zmíněn roku 1654, ovšem stavební materiál dřevo pochází už ze 16. století. Jde o tři stavby - roubenou stodolu a vlastní mlýn a chlévy. Všechny objekty zdobí originální šindelové střechy. Autenticitu doplňuje obnovený rybníček se stavidlem. Náhon pak zajišťoval vodní sílu potřebnou pro provoz mlýna. Děti jistě zaujme drobné hospodářské zvířectvo - ovce šumavky, bílá koza a několik králíků. Po druhé světové válce (až do roku 2005) byl mlýn v majetku rodiny Harantů, jejíž členové se před společností uzavřeli. Dnes mlýn v majetku Jihočeského kraje. Vlastní správu zajišťuje strakonické muzeum. Po návratu do Hoslovic pokračujeme dále po cyklotrase 1068 přes romantické vesnice Hodějov, Škrobočov a Mladotice do střediskové obce Kraselov (zajímavý kostel, a postupně obnovovaná tvrz). V Kraselově odbočíme okolo tvrze na Tažovice. Z Tažovic se vrátíme po již známé trase do Horažďovic.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Krajina šumavského Podlesí
Krajina šumavského Podlesí
lupa

- ubytování netřeba, trasa byla pojata jako polodenní cyklovýlet, široká možnost ubytování všech kategorií v Horažďovicích, Strakonicích, či v penzionu "U starýho kance" přímo v Hoslovicích.

V areálu mlýna není možnost občerstvení, restaurace a obchody se nachází na trase v Horažďovicích, Kalenicích, Volenicích, Hoslovicích a Kraselově.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Co se nám líbilo:
- profesionální výkon průvodce v hoslovickém mlýně

- autentická kulisa historického mlýna - při návštěvě máte pocit, že si "pan otec" odskočil jen na chvilku do vsi na pivo.

- odvaha bývalých majitelů mlýna bratří Harantů

- opravená tvrz v Kalenicích

- minimální provoz na silnicích

- a hlavně: krásná krajina kolem.

Ostatní informace

Vstupné do hoslovického mlýna: velmi přátelské

Dospělí: Kč 40,- /při akci 50,-

Děti, studenti, důchodci: Kč 20,-/25,-

Rodinné vstupné: Kč 90,./110,-

Skupinové vstupné (nad 10 osob): Kč 15,-

Školní skupiny do 30 osob: Kč 5,.

Otvírací doba:

Květen, září, říjen - pondělí zavřeno, úterý až neděle 9-16 hodin

Červenec a srpen - otevřeno každý den od 9 do 17 hodin.

Upozornění: poslední turisté budou do areálu vpuštěni půl hodiny před uzavírací hodinou.Další informace

neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, na kole
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Strunkovice nad Volyňkou
(vzdálenost od místa: 9 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Pohádková romantika v centru šumavského Podlesí

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace