Podél řeky Svratky

Tipy na výlet, Českomoravská Vrchovina
Kam a jak jedeme?

Krytý dřevěný most v Černvíru
Krytý dřevěný most v Černvíru
lupa

Vlakem dojedeme do Nedvědic, kde náš výlet začíná. Odsud se vydáme ke kostelu, kde je hlavní nedvědická křižovatka turistických značek. Poté nás čeká první úsek cesty po červené značce do Černvíru.

Kostel v Doubravníku
Kostel v Doubravníku
lupa

V Černvíru se doporučuji zastavit u místní pamětihodnosti - dřevěného krytého mostu pocházejícího z roku 1718. Dodnes slouží pro překonávání toku řeky Svratky. Z Černvíru pokračujeme do Doubravníku, kde jsme se zastavili na občerstvení.

Dřevěný mostek u Prudké
Dřevěný mostek u Prudké
lupa

Následně nás čeká kus cesty po silnici až k hájence u Prudké, kousek po místní komunikaci (a kolem železniční zastávky) a přes další krytý dřevěný mostek. Cesta nás zavede až do Borače, kde je rovněž možnost občerstvení.

Zvonička v Borači
Zvonička v Borači
lupa

Z Borače vystoupáme nad údolí řeky (výhledy jsou zde pouze omezené, protože část cesty vede lesem) a pak opět k řece klesneme a podél vlakových kolejí dojdeme do Štěpánovic (tuto část cesty nedoporučuji v případě dešťů - cesta vede po okraji pole a bývá hodně rozbahněná).

Rozcestník ve Štěpánovicích
Rozcestník ve Štěpánovicích
lupa

Ze Štěpánovic vede cesta dále podél kolejí přes louky a pole až k lomu pod Dřínovou - ten už se nachází na okraji Tišnova, takže nás čeká už jen záverečná část cesty k tišnovskému nádraží.

Za čím jedeme?

Jdeme hlavně za přírodou, ale na trase leží i historické památky - ať už se jedná o zmíněný dřevěný krytý most, hrad Pernštejn nad Nedvědicemi nebo Klášter Porta Coeli v Tišnově.

Cesta sama o sobě je velmi pohodlná, protože většinu doby vede po rovině (což je způsobeno přece jen tím, že jdeme v údolí řeky). Navíc i v létě je díky blízkosti řeky poměrně příjemná.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na jídlo jsme se zastavili v hospodě v Doubravníku. Nebyli jsme zde poprvé (a ani naposledy), mají zde výbornou točenou limonádu a hotovky za lidové ceny.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Jedním z nejlepších zážitků byly dřevěné mosty po cestě. Krytý dřevěný most jsem viděla poprvé právě v Černvíru a velmi mě zaujal.

Ostatní informace

Pokud se nevydáte na Pernštejn nebo do kláštera Porta Coeli, potřebujete jen peníze na dopravu a případně na občerstvení.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Podél řeky Svratky

Špatné skloňování
12.09.2014 08:14
Nedvědice – vzor nůše, jednotné číslo. Správně je vlakem do Nedvědice, ne do Nedvědic.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace