Poděbrady, Libice, Čáslav

Tipy na výlet, Polabí
Kam a jak jedeme?

001 Dnešní můj výlet je do Poděbrad
001 Dnešní můj výlet je do Poděbrad
lupa

Vyjel jsem vlakem z Prahy a moje první zastávka byla Poděbrady. Prošel jsem si lázeňské město, podíval se na hrad, zašel do cukrárny na zmrzku a pokračoval dále vlakem do Libice nad Cidlinou. Zde, na konci obce je památník vyvraždění Slavníkovců. Každý správný Čech, by měl toto místo našich pradávných dějin navštívit. Odtud jsem pokračoval opět vlakem do svého bývalého bydliště, do Čáslavi. Krásné město, spojené s Janem Žižkou v dávné době a vojenským letištěm, v době současné.

Za čím jedeme?

004 Jsem zde právě včas
004 Jsem zde právě včas
lupa

Poděbrady zná snad každý z nás. Lázeňské město, hlavně na srdeční problematiku. Na náměstí je hrad a kousek od něho, v dolní části, je socha slavného rodáka-Jiříka z Poděbrad. Co více dodávat.

005 Socha Jiříka na náměstí
005 Socha Jiříka na náměstí
lupa

Libice nad Cidlinou dříve obývali Slavníkovci, ale jelikož šlo o mohutný a silný rod, tehdejší mocenská garnitura tam jednoho veera vtrhla a Slavníkovce, až na jednoho, povraždila. V těchto místech vznikl památník, který je hojně navštěvovaný. V obci je na Městském úřadu i pamětní místnost, která je v současné době z havarijních důvodů uzavřena. Dle slov starosty tak bude asi až do podzimu, z finančních důvodů.

007 Tak vstoupím do hradu
007 Tak vstoupím do hradu
lupa

Čáslav a její spojení z Janem Žižkou byl další můj cíl. Na náměstí je kostel, v němž byla nalezena lebka Jana Žižky a asi o dvěstě metrů dál jeho socha. Po něm je i samotné náměstí pojmenováno. Mimo město, v bývalém vojenském prostoru, ve směru na Golčův Jeníkov, je v současné době umístěno Muzeum zamědělské techniky. Vřele doporučuji shlédnout zajímavé exponáty.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

009 Hradní nádvoří ...
009 Hradní nádvoří ...
lupa

Ve všech třech městech jsou bohaté možnosti se občerstvit i najíst. Já jsem navštívil restauraci poblíž nemocnice v Čáslavi a kavárnu na hlavní ulici k náměstí, kde jsem se posilnil zákuskem a kávou.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Tento výlet byl zaměřen spíše na historii a tak jsem byl, jako její velký příznivec, plně spokojen se vším.

Ostatní informace

010 ... a na něm kašna
010 ... a na něm kašna
lupa

Vstupy se platí na hradě v Poděbradech a do Městského muzea a Muzea zemědělské techniky v Čáslavi. Na posledním jmenovaném jsem platil 50 kč, ve dvou zbývajících jsem nebyl z časových důvodů. Ceny tedy nevím.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Poděbrady
(vzdálenost od místa: 2.34 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Poděbrady, Libice, Čáslav

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace