Ostaš – Horní labyrint

Tipy na výlet, Kladské pomezí a Broumovsko
Kam a jak jedeme?

Horní labyrint na Ostaši
Horní labyrint na Ostaši
lupa

Přijedete-li do Police nad Metují na Náchodsku, stolovou horu Ostaš nemůžete přehlédnout. Nachází se 3 km severozápadně od města a dominuje okolí. Její náhorní plošina o rozměrech 500 x 400 metrů dosahuje v nejvyšším místě 701 metr nad mořem. Hora je lemovaná skalními útvary výšky až 40 metrů. Na východní straně hory pískovcové skály vytvářejí skalní město Horní labyrint, o sto výškových metrů níže, za Polickým zlomem se v lesním porostu ukrývá další skalní město Dolní labyrint. V tomto článku navštívíme Horní labyrint, kterému se říká také Bludiště, vrchol Ostaše a vrátíme se zpět do osady Ostaš, ze které jsme vyšli.

Za čím jedeme?

Zpětný pohled z výstupu, pod námi je osada Ostaš, v dáli potom město Police nad Metují
Zpětný pohled z výstupu, pod námi je osada Ostaš, v dáli potom město Police nad Metují
lupa

Ideálním východiskem do obou uvedených skalních měst je osada Ostaš, kde se kříží hned několik turistických a cyklistických cest. Je tu také parkoviště, na které vede cesta z obce Pěkov. Trasa na vrchol Ostaše přes Horní labyrint a zpět Výří bránou k rozcestníku v osadě není dlouhá, měří jen 3,5 km. Neujdete ji však za pouhou hodinu, je dost členitá, v labyrintu prochází skalními puklinami a přes několik vyhlídek. Byla by i škoda spěchat, protože je tu nádherně. Nedoporučuje se z modře značené trasy odbočovat, jelikož zbloudění by mohlo vést k pádu ve skalnatém terénu.

Skalní útvar před rozcestníkem u vstupu do Bludiště
Skalní útvar před rozcestníkem u vstupu do Bludiště
lupa

Z osady zpevněná cesta pozvolna stoupá necelý jeden kilometr k rozcestí před vstupem do Bludiště. Zde se začínáme proplétat mezi skálami a obdivovat jejich tvary. Chůzi nám ulehčí dřevěné stupně, lávky a záseky v pískovci. Na vyhlídkách nám pocit bezpečí dodají dřevěná nebo železná zábradlí.

Rozcestník před vstupem do Bludiště
Rozcestník před vstupem do Bludiště
lupa

Některé skalní útvary mají svůj název. Ukazatelé na ně upozorní. Mnohé další skály a věže by uměli pojmenovat horolezci, kteří jsou zde doma. Můžete popustit uzdu své fantazii a skály si pojmenovat po svém.

Rozcestník před vstupem do Bludiště, na ním Výří brána
Rozcestník před vstupem do Bludiště, na ním Výří brána
lupa

Po vstupu do Bludiště jsou jedním z prvních útvarů Trosky. Připomínají známou zříceninu hradu v Českém ráji. Mezi skalními stěnami se dostaneme ke kratičké odbočce na Galerii s výhledem na několik skalních věží. Po návratu z Galerie k odbočce se podíváme na Pec a sestupujeme do Jezevčí díry. Za ní se můžeme narovnat a stoupat k vyhlídce, ze které uvidíme Medvědy a Raněného sokola. Pouze upřesním, že se jedná o názvy skalních útvarůSmile.

Začátek Bludiště
Začátek Bludiště
lupa

Za dalším blokem skal se ocitneme na malém prostranství, na kterém nejvíce zaujme Mohyla smrti. Odtud to není daleko k Čertovu autu, přejít se dá i k Žábě. Nedaleký ukazatel upozorní na profil Zrádce.

Budka Skalní záchranné služby v CHKO Broumovsko
Budka Skalní záchranné služby v CHKO Broumovsko
lupa

Další cesta vede po okraji srubů s několika vyhlídkami, ze kterých jsou podobné výhledy, protože vyhlídky jsou blízko u sebe. Ta první bezejmenná je kousek od značené cesty, ty další jsou pojmenované a zajištěné zábradlím. Z vyhlídky u Cikánky spatříme Pěkov, Broumovskou vrchovinu a za ní Javoří hory.

Vlastní vchod do Bludiště
Vlastní vchod do Bludiště
lupa

Následující vyhlídka se jmenuje Krtičkova. Pod ní máme jako na dlani Kočičí skály s Dolním labyrintem, kterému dominuje Kočičí hrádek. Vpravo je vidět i osada Ostaš. Za Broumovskou vrchovinou se táhnou hraniční Javoří hory.

Dřevěné schůdky pomáhají při pohybu v terénu
Dřevěné schůdky pomáhají při pohybu v terénu
lupa

Poslední vyhlídka se nachází na Frýdlantské skále v nadmořské výšce 701 metr, na samém vrchu Ostaše. Panorama je podobné jako z Krtičkovy vyhlídky, navíc vlevo můžeme vidět část Krkonoš s ještě v květnu sněhem pokrytou Sněžkou.

Skalní útvar Trosky
Skalní útvar Trosky
lupa

Z Frýdlentské vyhlídky nás čeká pozvolný sestup lesem k Výří bráně, za kterou je hlavní rozcestník. Cestou k Výří bráně mineme pískovcový balvan obestavěný malými pyramidami z kamínků. Ty zde staví malí i velcí turisté z pověry, aby se na tuto kouzelnou stolovou horu opět vrátili, nebo jen tak pro zábavu.

Od rozcestníku sestoupíme už jen k osadě Ostaš. Při dostatku času se nabízí projít ještě Dolní labyrint nebo si zvolit jiný program. O Dolním labyrintu napíšu někdy příště.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Stezka mezi skálami
Stezka mezi skálami
lupa

V chatové osadě Ostaš, přibližně sto metrů nad parkovištěm, je sezónní hospůdka. Od května do září je tu otevřený i kiosek s občerstvením. Posedět si můžete na venkovní terase nebo pod stromy. V chatkách je možné se i ubytovat.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Máme rádi skalní města a proplétání se mezi skalními útvary. Ostaš je hora, na kterou se rádi vracíme.

Ostatní informace

Totéž
Totéž
lupa

Jak již píšu ve druhém odstavci, do osady Ostaš se dá vyjet autem. Ukazatel v Pěkově vás navede. Parkoviště je zřejmě placené. Podle vyvěšeného ceníku činí parkovné pro osobní automobil 30 Kč na den (cenová úroveň 2015). V době naší návštěvy byla budka u příjezdu na parkoviště zavřená a výběrčí nepřítomen. Parkovali jsme zdarma. Vstupné do Horního i Dolního labyrintu se neplatí.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Dědov
(vzdálenost od místa: 1.37 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Ostaš – Horní labyrint

16.10.2015 09:57
Klasika. Pěkné.
Re: ...
16.10.2015 12:08
Ostaš je vděčné místo. Dá se navštívit opakovaně. Nezklame :-).
16.10.2015 19:19
Díky za připomenutí nádherných míst, kde jsem byl sice teprve dvakrát, ale rozhodně ne naposled!
Re: ...
16.10.2015 23:50
Jsem rád, že se Ti u nás v kraji líbilo. V rámci dovolené na Náchodsku jste toho s Janou dost navštívili (viz Tvoje články). Určitě ještě někdy zavítáte.
18.10.2015 20:47
Nádherná procházka skálami, v létě i v zimě.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace